Zavrieť

Porady

Odovzdanie bytu pri platbe formou vinkulacie v banke

Dobry den. Predavam byt kupujucim, ktory chcu platbu realizovat formou vinkulacie v banke. Byt chcu ale prebrat este pred tym ako budem mat peniaze a ako bude byt prepisany na katastri, pretoze sa musia vystahovat zo svojho predaneho bytu. Predstavuje tento postup pre mna nejake riziko? Ako viem, ze vinkulacny ucet je skutocne vinkulacny? Dakujem
bodliak Notátska úschova (ako píše misoft) + zmluva o krátkodobom prenájme.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Zmluvu o vinkulácii pripraví banka. Podmienkou odovzdania peňazí na tvoj účet bude zapísanie nového vlastníka v katastri. Ak by sa kúpa neustočnila, dajte do zmluvy, že obdobie za bývania uhradia nájomné, inak by išlo o bezdôvodné obohatenie.
  Možné riziko vzniká najmä pre predávajúceho v tom prípade, že na kupujúceho vznikne v procese vinkulácie exekúcia. Vtedy exekúcii podliehajú aj finančné prostriedky, ktoré sú „zmrazené“ na vyplatenie kúpnej ceny nehnuteľností.

  misoft je offline (nepripojený) misoft

  misoft
  Pri predaji / kúpe je vinkulácia vkladu, alebo notárska úschova asi najbezpečnejšie riešenie (viď prípad v Reflexe [zhodou okolností priateľka môjho synovca] - zaplatila, vklad sa nerealizoval a predávajúci nechce ani prachy vrátiť, ani nekomunikuje, ale peniaze už má - síce len zálohu, ale má).
  Pri not. úschove budú vyplatené, ak bude vykonaný prevod na katastri a kupujúci bude mať platný LV, pri vinkulovanom vklade sa peniaze z toho vkladu uvoľnia opäť len po predložení platného LV - dokiaľ nie je táto podmienka splnená - peniaze sa nevyplatia. T.Z. že ty - ako predávajúca ich dostaneš až vtedy, ak bude vykonaný a ukončený prevod nehnuteľnosti na Katastri a bude mu vydaný LV.
  Pokiaľ sa sa však jedná o to, že ONI sa chcú nasťahovať do "nového". pričom ešte prevod nie je vykonaný, môže sa stať, že z nejakej príčiny nebude prevod vykonaný, ty peniaze nebudeš mať, ale oni už budú bývať v "ešte" tvojom byte a potom ich odtiaľ len tak ľahko nedostaneš.

  Zadaj si podmienku - vinkulovaný vklad - súhlasíš, ale nasťahovanie PRED vykonaním zmien v katastri ODMIETNI.


  Takéto jednania často používajú rôzni špekulanti - odskočia od kúpy na poslednú chvíľu, budú mať prachy a aj cudzí byt a majiteľ bude mať len starosti s tým, pretože ich nedostane odtiaľ a ani s nimi neuzavrie ani prípadnú nájomnú zmluvu - zaprú sa a budú bývať na čierno.

  jelalim je offline (nepripojený) jelalim

  jelalim
  Toto je tak, ked si kupujuci mysli, ze vsetky podmienky si moze urcovat kupujuci.

  Ak chcu byvat hned, nech nespekuluju nad vinkulaciou v banke. Podpiste zmluvy u notarky, pojdajte na kataster spolocne, a kupujuci nech urobi bankovy prevod. Na druhy den si overis, ci peniaze prisli a mozes odovzdavat kluce. Zmluvne si len osetrite ako to bude s poplatkami za byt a energie, niektore sa daju prepisat az po prepise na noveho majitela.

  Ak kataster prerusi konanie, mate povinnost obaja zabezpecit sucinnost a urobit napravu. Ked tak si dohodnite v zmluve podmienky, aj sakncie, aby nikto nic umyselne nepredlzoval.

  Vinkulacia chrani najme kupujuceho a v 99,5% pripadoch je uplne nezmyselna. Za usetrenych 200eur nech si kupujuci kupi napr, vysavac.

  Odovzdanie bytu pri platbe formou vinkulacie v banke

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.