Zavrieť

Porady

paušal a príspevky z uradu prace

Zdravím,riešilo sa to tu,žiadla som o stanovisko aj finančnú správu,mám prípad zarobné živnostník 15000 eur,zaplatených 2000 eur odvody ale obdržal 3200 eur príspevky prvej pomoci,písala som na finančnú správu či týchto 3200 eur ponížiť zo zaplatených odvodov,ktoré su v menšej výške ako príspevky boli, pretože živnostník mi povedal,že príspevok z uradu práce použil na krytie osobných nákladov nie na odvody. Čo teraz? urobiť paušal klasicky 15000 eur príjem,odvody 2000 eur ako by ste to riešili? Nebude problém v prípade kontroly,on vlastne nevie vydokladovať použitie príspevku
3 komentárov     zbaliť
veronikasad prilož to stanovisko FS, ja mám stanovisko z KROS-u, porovnáme
SYLVI65 Daňovník, ktorý uplatňuje výdavky percentom zo sumy zdaniteľných príjmov podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov (tzv. paušálne výdavky), v sumách výdavkov má zahrnuté už všetky daňové výdavky, okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť v súvislosti s dosahovaním príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach. Toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. To znamená, že aj daňovník, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov, je povinný sledovať, ktoré výdavky z oslobodeného plnenia uhradil. Ak uhradil z oslobodeného plnenia výdavky, ktoré sú zahrnuté v paušálnych výdavkoch (napr. energie, nájomné a pod.), krátenie výdavkov je zohľadnené v tom, že z oslobodeného plnenia nie sú uplatňované výdavky percentom z príjmov. Ak daňovník z oslobodeného plnenia uhradil poistné a príspevky, potom toto poistné a príspevky uhradené z oslobodeného plnenia nemôže uplatniť ako daňové výdavky pri vyčíslení základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov.
SYLVI65 a čo keď to živnostník použil na úhradu súkromných nákladov, teda doslova na živobytie?ide mi o to,aby neboli problémy pri prípadnej kontrole z uradu práce,lebo on to nemá ako dokladovať
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Na stránke Kros-su som našla toto :

    3. Ak podnikateľ FO uplatňuje paušálne výdavky podľa § 6 ods. 10 ZDP paušálne výdavky vo výške 60 % sa štandardne počítajú len z o zdaniteľných príjmov. Prijatý príspevok/dotácia nie je zdaniteľný príjem (rovnako ako aj v predchádzajúcich prípadoch je to príjem neovplyvňujúci základ dane ) a nezahrnie sa do sumy zdaniteľných príjmov, z ktorých sa počítajú 60% výdavky.

    ▪ Poskytnutý príspevok sa zaúčtuje ako Iný príjem neovplyvňujúci základ dane.
    ▪ Výdavky vo výške 60% sa vypočítajú iba z príjmov ovplyvňujúcich základ dane (zdaniteľných príjmov).
    ▪ Zo sumy vypočítaných 60% daňových výdavkov nie je potrebné nič upravovať/znižovať.

    https://www.google.com/url?sa=t&rct=...tKiySYGN2giy1u
    -----------
    to v podstate nevylučuje ani stanovisko FS, len k tomu dodáva :

    Ak daňovník z oslobodeného plnenia uhradil poistné a príspevky, potom toto poistné a príspevky uhradené z oslobodeného plnenia nemôže uplatniť ako daňové výdavky pri vyčíslení základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov.
    -----------

    Takže aj pri paušálnych výdavkoch by sme mali poistné SP a preddavky na ZP vylúčiť z výdavkov a navyšiť tým základ dane.

    Ak je dotácia vo vyššej sume, zbytok nebude mať vplyv na základ dane.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Tak tomuto nerozumiem.
    §17 Všeobecné ustanovenia o zisťovaní základu dane
    (3) Do základu dane podľa odseku 1 sa nezahŕňa
    h) dotácia, podpora a príspevok u daňovníka, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo, ktorý vedie daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 11 v zdaňovacom období, v ktorom ich prijal, ak neboli použité na úhradu daňových výdavkov; tieto príjmy nepoužité na úhradu daňových výdavkov sú zahrnované do základu dane
    1. postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z týchto príjmov alebo v pomernej časti zodpovedajúcej výške použitej dotácie, podpory a príspevku na obstaranie odpisovaného majetku,
    2. v období čerpania dotácie, podpory a príspevku, ak tieto príjmy nesúvisia s výdavkom účtovaným v zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté,
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    SYLVI65 ani ja už tomu nerozumiem myslím,že to je problém viacerých,ktorý robíme paušal a brali prvú pomoc. Mne z krosu prišiel link na finančnu spravu,kde je daná odpoveď ako mne odpísali
    veronikasad Ten link čo som priložila z Krosu je z 21.1.2021
    veronikasad Janko, ja už nerozumiem ničomu ...
    marjankaj Veronika niečo sa riešilo pred pár rokmi. Úrad práce vtedy tvrdil, že ak je dotácia, tak sa nemôžu uplatňovať paušálne výdavky.
    A teraz vidím, že §6/10 tam nie je spomenutý.
    veronikasad Janko, to boli dotácie na samostatne zárobkovu činnosť. Zdanenie formou výdavkov paušálom bolo možné, ale v roku poskytnutia dotácie musel zahrnuť celu dotáciu do zdanitelných príjmov, uplatnil si z nej výdavky 60 %, v podstate 40 % dotácie zdanil.
    Mnohých živnostníkov to dobehlo ak dostali dotáciu na konci roka, zmestili sa do ročnej NČZD, ale zaplatili vysoké nedoplatky na ZP v RZZP, aj vysoké preddavky v nasl.roku.
    Pre učely kontroly použitia dotácie UP požadoval vedenie učtovnictva (daňovej evidencie)
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    sylvi - normálne použi svoj zdravý rozum - samozrejme prihliadni na to, čo ti napísali. Sama sebe si povedz, že čo obhájiš a ako to vysvetlíš.
    ja napr riešim také - že celý príspevok len za apríl - tam sa odvody do SP odpustili a ZP je málo ... takže v podstate nie je čo riešiť. Samozrejme asi máš iný prípad - ale je len na tebe, ako spravíš (ako zachováš ten "neutrálny dopad"
    Naposledy upravil Katy a R : 09.02.21 at 19:50

    paušal a príspevky z uradu prace

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.