Zavrieť

Porady

Dobrovoľné prihlásenie

Dobrý deň,

mám od 1991 živnosť -elektrikár. Roku 2011 som sa zamestnal -mal súbeh. Živnosť som z zakrátko fyzicky prestal robiť -čiže príjem zákaziek nula, výdavky (nájom, E,...) zostali.

Ku 29.2.2020 nás rozpustili z organizačných dôvodov. Dostal som 3mes. odstupné. Sociálna poisťovňa ma informovala že poistený povinne byť nemusím, dobrovoľne som sa nepoistil -s tým, že veď sa čo najskôr zamestnám. Zdravotné poistenie som si platil -platím.

Prišiel Covid -stále som živnosť nerobil =príjem nula, nemal ani iné príjmy, ale ani som sa nezamestnal -neriskoval ochorenie. Tak je to dodnes.

Na UP som samozrejme nebol, nepoberal žiadne príspevky -nič som nedával, nič som nežiadal. Ani príspevky v rámci povinne zatvorených prevádzok/činností -kam spadám.

Postrehol som na TA3 rozhovor, že sa príspevok ide zvyšovať. Dokonca kto sa prihlási do SP, bude sa naň prihliadať akoby na stále poisteného -čiže bude spadať do pásma riadne "aj pred tým poistených" -podmienka je prihlásiť sa na platenie SP do 14.2.2021.

Vôbec nič okolo toho neviem, neviem v tom chodiť -nikdy som žiadne príspevky nežiadal. A neviem či sa vôbec správne opýtam:
vedel by mi prosím niekto poradiť? Ak sa do toho 14.2. (čiže otvorené majú už iba dnes -a to pár hodín) teda asi už iba dnes, poistím, budem spadať do akých kritérií? podľa môjho pohľadu som ako SZČO príjem nemal -a teda mi nijako neklesol -čiže pokles vykázať neviem. Ibaže by som bol posudzovaný podľa niečoho iného -možno zamestnania (do 29.2.2020) -tam príjem bol ale podľa odrobených smien -základ v školstve minimum -výplatu "urobili" viac-menej sviatky, nočné, atď, alebo by som bol posudzovaný nejako úplne inak.

viete mi prosím poradiť? Ide mi teraz hlavne o to, či mám bežať do SP sa prihlásiť -nerád by som sa prihlásil "zbytočne" -platby do SP bez príspevku by som asi nezvládol..
Naposledy upravil radyc : 12.02.21 at 09:56
veronikasad tvoja živnosť trvá ? Ak ano, za rok 2019 si mal príjem ?
radyc Áno, živnosť mám neprerušenú od založenia (od 1991).
V 2019 som v živnosti evidoval príjem cca 5€ (päť) -myslím že preplatok za kúrenie, ktoré počas roka platím zálohami (aktívne činnosť elektrikár fyzicky niekoľko rokov nevykonávam).

Bol som ale súbežne aj zamestnaný (2011-2020) -príjem som teda mal zo zamestnania.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    radyc Ďakujem veľmi pekne!
    takže teda s poistením neponáhľam, preštudujem..
    veronikasad ak by si mal nárok z opatrenia č. 2 a chcel si ho uplatniť za február, prihláška na RLFO by musela byť doručená do SP dnes, pomohli by ti v prípade PN-ky, kde sa vyžaduje 270 kal.dní nem.poisenia v posledných dvoch rokoch. Započítava sa aj doba poistenia zo zamestnania.
    radyc Rozklikol som to a je to samý paragraf..nečudujem sa, že to ľudia podali aj "neoprávnene" -zrejme dopletení -nemám šancu to riešiť -riskovať že budem platiť spätne pokuty.. Ak je tam nejaký termín pre SP na dnes, to vzdávam..

    Čo ďalej mám šancu ešte urobiť/stihnúť najbližšie?
    veronikasad K opatreniu c.4 nepotrebuješ dobrovoľnú registraciu v SP. Dobrovolna registracia do 15.2. je urcena zivnostnikom k opatreniu c.2, ktori maju aktivnu zivnost, neplatia povinné odvody do SP a mali prijem podla toho odkedy majú zivnost, v tvojom pripade za rok 2019.

    Všetky odkazy ktore som prilozila su k opatreniu c. 4, ak si za november-januar nemal žiadny prijem, nepoberas dôchodok, môžeš dostať za každý mesiac 315€.
      zbaliť

    Dobrovoľné prihlásenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.