Zavrieť

Porady

Malo odpracovanych rokov - dochodok

Ahojte,

mam jedneho znameho, ma pomaly 50r a iba teraz sa spamatal, ze "zanedlho" pojde do dochodku.
Pocas zivota pracoval hore-dolu, zvacsa na dohodu, prip. minimalnu mzdu, povacsine bol evidovany na UP.
Je mozne, ze z tolko malo rokov a predpokladam aj nizkych vymeriavacich zakladov mu vobec vyjde nejaky dochodok?
Je mozne este nejako to ovplyvnit? Dakujem Vam za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Treba mat aspon 15 rokov dochodkoveho poistenia.Z toho uz nejaky dochodok vyjde. Na minimalny dochodok treba aspon 30 rokov DP.
    Nech si vyziada vypis zo SP, tam bude mat rozpisane, co sa mu zapocitava a v akej vyske osobny dochodkovy bod v kazdom roku.
    Udaje z neho sa informativne daju zadat do kalkulacky
    https://www.socpoist.sk/kalkulacka-n...dku-azx/59319s

    Doba evidencie na UP sa da aj doplatit, aby aspon zakladny narok mal.
    Do dochodku ma este viac ako 10 rokov, keby sa zamestnanal a mal slusny prijem, dost to pomoze.

    https://www.socpoist.sk/starobny-dochodok/1286s
    https://www.socpoist.sk/minimalny-do...ku-2021/69148s
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    janulka5595 Ďakujem Ivka.
    Výpis zo SP môže vyžiadať aj napr. poštou - listom?

    Ak by sa však aj zamestnal, je veľmi nepravdepodobné, že by dosiahol slušný príjem, na 10000000% by to bola znovu minimálka, tým pádom nič svetoborné, a lepšie by sa mu asi oplatilo doplatiť si minulé roky, tie čo bol v evidencii na UP, na základe toho ročného vymeriavacieho základu (minimálneho)?
    Tweety O výpis môže požiadať aj mailom.
    ivka70 Neviem ,ako funguju teraz, keby si vybavil grid kartu (osobne), tak si to stiahne sam cez web.

    Ak ma peniaze na doplatenie a bol tolko evidovany na UP, moze aj doplatit.
    Otazka je, ci nedoplati viac ako by potom dostaval dochodok
    veronikasad Informovala som sa v SP, o GRID kartu možno požiadať cez stránku slovensko.sk, alebo poštou - treba poslať písomnú žiadosť, v ktorej treba uviesť aký prístup požaduje (individuálny účet poistenca, saldokonto SZČO). Keď pošle žiadosť poštou, poštou pošlú zmluvu o elektronickej komunikácii, ktorú podpísanú treba vrátiť späť a potom pošlu GRID kartu.
    Cez slovensko.sk je to rýchlejšie ...
      zbaliť

    Malo odpracovanych rokov - dochodok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.