Zavrieť

Porady

dôchodca-(konateľ sro) pokračuje v r. 2021 na TPP, chcel by to zmeniť aká je možnosť?

Poprosím o poradenie. Pán konateľ sro si stále vyplácal ako zamestnanec min. mzdu. Ku koncu r. 2020 mu bol priznaný starobný dôchodok. Dokončil rok 2020 s NČZD. Teraz za január už na ňu nemá nárok a uvažuje TPP z min. mzdy zmeniť kvôli výške odvodov.
Má súbeh dôchodok a min. mzdu. Aká je možnosť? Ak by si vyplácal iba odmenu konateľa napr. 50€, ako postupujeme? Odhlášky na SP a ZP z TPP alebo nahlásenie zmien? Ako to urobiť aby to bolo správne?
Ďakujem veľmi pekne.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  avalik je offline (nepripojený) avalik

  avalik
  maped - neriesis ci ide o tu istu osobu ale vznik a zanik poistenia - nastuduj zakon o soc. poisteni ... k odhlaseniu potrebujes doklad o skonceni PP - v tvojom pripade dohodu o skonceni PP

  a dalsia vec odmenovanie konatela patri do posobnosti valneho zhromazdenia - podpis na zapisnici musi byt uradne overeny - toto vyplyva zase z obchodneho zakonnika - pana konatela odkaz na advokata, toto nie je tvoja kompetencia

  pouzivaj aj vyhladavac

  veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

  veronikasad
  Ukončíš pracovný pomer odhláškou a prihlásiš ho ako konatela - môžeš s pravidelným alebo nepravidelným príjmom, výška odmeny nie je limitovaná. Kvoli zdr.poisteniu ho prihlasovať nemusíš, platitelom je za neho štát.
  maped Ďakujem. Teda ho prihlásim iba do SP, pod akým číslom prosím? Na DÚ nič nemením? Mesačný prehľad na DÚ posielam čistý? Môžem mu dať príjem 50€/mes.?
  Ešte som zabudla, ak ho odhlásim z TPP k 28.02. prihlásiť ho môžem od 1.3? Tak? Neviem či zasielam v tomto prípade za neho aj ELDP ak ho odhlasujem z TPP resp. ak sa jedná o tú istú osobu ELDP teraz nepredkladám?
  Ďakujem pekne Veronika.
  Mila123 a čo tak si dať dohodu o prac. činnosti na výkon nejakých iných prác pre sro (administratíva, nie konateľstvo) a uplatniť si odvodovú výnimku?
  stále sa pri tomto zamestnaní rieši aj prehľad a aj hlásenie na DU, nerieši na ZP (na dohodách pri dôchodcoch sa neplatí ZP), a SP riešiš iba s nízkym poplatkom....mesačná mzda je ale limitovaná, na max. 200€ v hrubom, ak presiahne sumu stále ak má platnú odvodovú výnimku platí poistné iba zo sumy nad 200,- €)

  Onko je offline (nepripojený) Onko

  Onko
  Stále je tu možnosť ukončiť pracovný pomer a nevyplácať si nič. Podľa uvedeného to vyznieva, že ide o konateľa = spoločníka, ktorého hlavný príjem sú dividendy, keďže mzda bola iba symbolická a chce mať ešte nižšiu. Môže mať najnižšiu možnú = nulovú a neplatiť žiadne dane a odvody z nej.
  5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  maped Ďakujem. Vie o tom, no chce mať nejaký PP za min. poplatok.
  Onko Tak potom existujúci pracovný pomer zmeniť na čiastočný úväzok, inak sa nedá podliezť minimálna mzda, alebo existujúci pracovný pomer ukončiť a dať odmenu za výkon funkcie konateľa v ľubovoľnej výške.
  maped čiastočný myslíte polovičný na 4 hod.=311,50€? Ďakujem.
  avalik ciastocny je aj 1 hodina mesacne ... len pozor, ak je to jednoosobova sro - spolocnik=konatel ... kde je splnena definicia zavislej prace?
  mondes Najviac sa mi pozdáva tá dohoda a odvodová výnimka . Mzda určite nebude vyššia ako 200 eur, keďže ako odmenu konateľa chce len 50 eur.
    zbaliť

  dôchodca-(konateľ sro) pokračuje v r. 2021 na TPP, chcel by to zmeniť aká je možnosť?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.