Zavrieť

Porady

Pomerné vrátenie DPH - účtovanie.

Dobry den, prosim pekne o prakticku radu, niekoho, kto sa s tym uz stretol, lebo ani v uctovnom softvere mi nevedeli pomoct.
Spolocnost kupila automobil, uplatnila 100% odpis DPH. Po dvoch rokoch ho dala aj na sukromne uzivanie zamestnancovi. Potrebujem kazdy mesiac pomerne vratit DPH do statneho rozpoctu v sulade s §9 ods 2. DPH zakona. Viem vypocitat vysku DPH, omacky okolo toho, ale ako to zauctovat?
MD - netusim / D 343.
Oproti akemu uctu zauctovat DPH? Prosim pekne o pomoc. Som bezradna.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    thecrow17 Dakujem, pozrela som, nenasla som odpoved.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Súkromné jazdy vyfakturovať zam-covi a okrem toho používanie MV zdaniť ako nepeňažný príjem podľa Zákona o DzP.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    thecrow17 Dakujem, to vsetko mam urobene, teda 1 % zdanene voci zamestnancovi, aj sukromne jazdy vyfakturovane. Potrebujem este pomerne vracat statu DPH kazdy mesiac. Pri nakupe vozidla bola uplatnena DPH v plnej vyske. Je to, akoby v priebehu pouzivania doslo k zmene ucelu pouzitia vozidla, len od roku 2019 sa to da robit na mesacnej baze v zavislosti od pomeru pouzivania sukromne / sluzobne.Neviete mi poradit s uctovanim? Nasla som, ze pri klasickej zmene ucelu pouzitia sa to vysporaduva cez ucty 548 resp. 648. Tak, ci aj v tomto pripade je to tak. Dakujem za kazdu pomoc.
    Tweety Veď vrátiš dph z vyfakturovanej súkromnej jazdy.
    thecrow17 Tymto iba poriesim DPH uplatnenu z blockov za tankovanie. Ale nevysporiadam DPH uplatnenu pred dvoma rokmi pri kupe vozidla v plnej vyske.

    Kopirujem priklad z usmernenia financnej spravy:

    Príkladč. 21Platiteľ dane kúpil motorové vozidlo vcene 24000 eur, ztoho cena bez dane 20000 eur, DPH 4000eur. Pri kúpe motorového vozidla platiteľ dane vie, že bude využívané na podnikateľskú činnosť azároveň bude využívané zamestnancom na jeho súkromné účely. Predpokladaný rozsah použitia motorového vozidla na súkromné využitie zamestnancom je 30%. Platiteľ dane si pri kúpemotorového vozidlaodpočítal daň vplnej výške4000 eur. Užívanie motorového vozidla zamestnancom sa považuje za dodanie služby za protihodnotu. Uvedené znamená, že zdôvodu, že pri kúpe motorového vozidla bolo uplatnené odpočítanie dane vplnej výške amotorové vozidlo savyužíva aj na osobnú spotrebu zamestnanca, platiteľ dane poskytuje zamestnancovi službu za protihodnotu, ktorá je podľa § 2 ods. 1 písm. b) zákona oDPH predmetom dane. Základom dane sú
    15podľa § 22 ods. 5 zákona oDPH náklady na službu. Výšku nákladov je možné určiť spôsobom podobnýmvýpočtu odpisov, t.j. vstupná cena motorového vozidla sa rozdelína počet rokov odpisovania(20000:4=5000eur).Suma pripadajúca na každý rok sa rozdelína príslušný počet zdaňovacích období,vktorých je motorové vozidlo využívané aj na iný účel ako na podnikanie(5000:12=416,67eur).Zo sumy pripadajúcej na zdaňovacie obdobie sa vypočíta 30% podielpripadajúci naosobnú spotrebuzamestnanca (416,67x30%=125eur), čo predstavujezáklad daneslužby poskytnutej zamestnancovi.Zo základu dane sa vypočíta daň pripadajúca na zdaňovacie obdobiekalendárny mesiac(125x20%=25eur).Odvod danesa uskutoční za každé zdaňovacie obdobie, v ktorom bude motorové vozidlo použité na osobnú spotrebu zamestnanca.

    Usmernenie:
    https://www.financnasprava.sk//_img/...pocet_dane.pdf
      zbaliť

    kn-alka je teraz online kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Rozdiel medzi pomerne odpočítanou DPH v jednotlivých zdaňovacích obdobiach a pomerne odpočítanou DPH vypočítanou po skončení účtovného obdobia, sa účtuje podľa charakteru alebo na ťarchu účtu 548 – Ostatné náklady na hospodársku činnosť, alebo v prospech účtu 648 – Výnosy z hospodárskej činnosti, súvzťažne s účtom 343 – Daň z pridanej hodnoty.
    thecrow17 Dakujem pekne. Tak som sa to docitala vcera vecer uz aj ja, len som si to chcela ujasnit s niekym, kto tak realne uctuje. V mojom pripade teda bude zapis 548/343 - nakolko potrebujem vratit DPH do statneho rozpoctu. Su tieto naklady plne danovo uznane? (Predpokladam, ze ano).

    Pomerné vrátenie DPH - účtovanie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.