Zavrieť

Porady

Nárok na dovolenku - výpočet

Ahojte, potrebujem poradiť.

Zamestnanec pracujúci na 40 úväzok - PO - PIA, sviatok a nadčas je mimo rozpisu zmien vo forme nadčasu. Končí PP 28/02/2021. V mesiaci január odpracoval z 21 dní 20, jeden deň bol lekár. Pracoval ešte v sobotu a vo sviatok ako nadčas. Ráta sa to odpracovných dní za január aj sobota a sviatok mimo naplánovaných zmien? resp. lekár sa ráta ako odpracovaný deň?
My tvrdíme, že zamestnanec má nárok na 1/12 dovolenky teda na 2 dni, keďže vo februári neodpracuje 21 dni. Zamestnanec tvrdí, že má nárok na 2/12, nakoľko v januári pracoval viac ako 21 dni ( sobota, sviatok, lekár ).

Pls polopatisticky mi to napíšte, na čo má nárok. 1/12 alebo 2/12?
3 komentárov     zbaliť
veronikasad Výkon práce pre účely dovolenky je definovaný v § 144a ZP. Možno by stálo za to dať dotaz ako IP vysvetluje § 144a odst.2 písm. b). Ide o tú odpracovanú sobotu, sviatok je už zahrnutý do FPČ.
Taynee Napisala som na IP a ziadam k tomu oficialne stanovisko. Som zvedava, ci mi nieco odpisu a vyjadria sa. Pripadne im este zavolam este.
veronikasad Daj potom stanovisko IP aj na Poradu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Odpracovaný nadčas sa nezapočítava do počtu dní pre vznik nároku na dovolenku za odpracované dni ...
    Taynee Nejaky odklik na ZP?
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Taynee Budem sa pytat ako zamestnanec. Preco nema odpracovanych 21 dni v januari, ked odpracoval 20 dni plus sviatok, plus sobota, plus lekar?
    Mila123 sviatok bol stanovený ako nadčas? či to bol jeho pracovný deň? pretože ak by nepracoval, lebo bol sviatok, v takom prípade sa počíta ako pracovný deň, resp. odpracovaný pre účely nároku na D
    Taynee sviatok 1/1 pracoval a mal narok na priplatok za pracu vo sviatok. Odpracovanych 20 dni vratane sviatku, potom jedna sobota a jeden den lekar / pracovny den/.
    veronikasad FPČ za 01/21 je 21 prac.dní, vrátane sviatkov, za 02/21 20 prac.dní.
    ivka70 Mila, zbytocne riesis, ci vo sviatok pracoval alebo dostal nahradu mzdy za sviatok, v oboch pripadoch pre narok na dovolrnku sa ten den pocita ako 1 odpracovany.
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Od 1.1. Do 28.2. 2021 sa da v riadnej zmene odpracovat max. 41 dni, narok na dovolenku 1/12 je spravny.
    Pocitaju sa riadne zmeny, ktore ma v ramci standardneho pracovneho casu, je jedno ci v pracovny den alebo vo sviatok. Nadcas v sobotu nie je riadnou zmenou. Da sa najst definicia v ZP.

    V podstate sa to da vysvetlit jednoducho - keby teoreticky PP koncil 31.1. a on by kazdy pracovny den odpracoval 2 zmeny, teda 21 riadnych a 21 nadcasovych, mal by snad narok na 2/12 rocneho naroku za 42 odpracovanych dni? Urcite nie, v tomto pripade by ste nerozmyslali o zvysenom naroku. Takze nerozmyslajte o ziadnej nadcasovej zmene kvoli naroku ani v tomto pripade.
    Naposledy upravil ivka70 : 23.02.21 at 17:54
    Taynee Ja nerozmyslam. Zamestnanec si to nenecha vysvetlit. Argumentujeme, vysvetlujeme. Pani sa chce obratit na IP. Povedala som jej, ze v pohode moze, ma na to legitimne pravo. Vraj jej na IP povedali, ze ma narok na 2/12. Som prekvapena, ako toto mohli povedat.
    ivka70 Tam obcas povedia vselico - dovtedy, kym nemusia dat nieco na papier a podpisat sa pod to.
    Nech to kludne da na IP, vy postupujete v sulade so ZP.
    Ten priklad som dala pre pouzitie pre pani, ak je ochotna racionalne uvazovat.

    Nárok na dovolenku - výpočet

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.