Zavrieť

Porady

Ako postupovat ak jeden z dedicov je dlznik s trvalym pobytom v dedenej nehnutelnosti.

Dobry den nastala nam nasledovna situacia a sme uz celkom zufali. :

Bolo otvorene dedicske konanie po zosnulom. Jeden z dedicov ma exekutora a automaticky po konani mu tento exekutor siahne na zdedenu cast.

Chceli sme sa dohodnut este pred dedicskym konanim, aby sa tento dedic vzdal svojho podielu a ten bol rozdeleny rovnym dielom medzi ostatnych dedicov. No on sa bohuzial odmietol vzdat.

Problem ktory okrem exekutra riesime je, ze dotycna osoba aj s manzelom maju v byte trvaly pobyt, doteraz stale odoberaju energie pisane na zosnuleho. V byte stale byvaju odmietaju odist. Po dedicskom sa automaticky cast zablokuje exekutorom.

Podla nasich informacii nemozeme ani po dedickom konani tento trvaly pobyt zrusit, kedze dana osoba s tym nesuhlasi. Cize nam hrozi ze tito ludia ostanu byvat v byte, ktoreho su len spoluvlastnikom a my nevieme s bytom pohnut.

Bohuzial ani exekutor neodpoveda na nase ziadosti (riesene to bolo viac krat, kedze jedno dedicske po inom zosnulom uz prebehlo, no to sme este nevedeli ze dotycna osoba ma exekucie).

Este by som pridal, ze subezne s tymto riesime aj podozrenie zo zanedbania starostlivosti zverenej osoby co bolo potvrdene aj lekarmi po hospitalizacii uz teraz zosnuleho.

doplnujuce info:
Spominany dedic nekomunije s nikym, nemame pristup do bytu, nevieme v akom je stave ani byt ani zariadenie, ako som spominal energie su stale pisane na zosnuleho,

Ake su moznosti ostatnych dedicov? Radi by sme totiz postupovali v maximalnej miere podla zakona.

Vopred dakujem za vase nazory
Naposledy upravil ShamanSVK : 25.02.21 at 12:13 Dôvod: gramatika
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ShamanSVK Ďakujem za názor. Zatiaľ to vyzerá ako jediná možnosť. Snáď sa ešte nájde niekto kto podobnú situáciu riešil.
    marjankaj Právnik zadarmo nerobí a ani nemyslí.
    ShamanSVK Nemyslím ze tu niekto spomínal právnika zadarmo. Taktiež neočakávam právnické rady na anonymný dotaz. Skôr názor ľudí, ktorí podobnú situáciu riešili. Ale ďakujem za komentár.
      zbaliť

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    podla zákona ? Zákon Vám v tomto nepodá pomocnú ruku. Ak by sa dlžník vzdal dedičstva v prospech Vás napadol by to exekútor. Buď si k sebe nájdete cestu a začnete komunikovať s dlžníkom ako aj s exekútorom a dohodnete sa alebo ak nechcete lavírovať na hrane zákona -nemáte na to povahu, sily, peniaze na právnikov tak odporúčam dedičstvo odmietnuť.
    ShamanSVK Ďakujem za názor. Z našej strany snaha o komunikáciu je. Ako som spomínal v otázke nevieme sa dokonca dopracovať ani k odkupu podielu z prvého dedenia. A to uz ubehlo pár rokov.

    Asi nám neostáva nič len sa zmieriť s tým ako to je.

    annova je offline (nepripojený) annova

    annova
    Po dedicskom konani skontaktujte exekutora, dohodnite sa na vysporiadani exekucie odkupom, mate predkupne pravo z titulu spoluvlastnikov bytu. Tym sa zbavite exekucie a "problemoveho" dedica. Ohladne odoberania energie na zosnuleho, treba okamzite kontaktovat dodavatela energie, byt odpojit od elektriny. Nezabudnut na vykurovanie, plyn a podobne.
    Naposledy upravil annova : 25.02.21 at 23:13
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ShamanSVK Ďakujem za komentár. Toto je asi najpravdepodobnejšie a najschodnejsie riešenie.
    buchač ShamanSVK (Dnes 00:19) Toto je asi najpravdepodobnejšie a najschodnejsie riešenie.
    ====================
    Ak si myslíš, že je to najschodnejšie riešenie, tak sa veľmi mýliš.
    Neslobodno totiž opomenúť aj ten fakt, že dotyčnému bude potrebné nájsť náhradné ubytovanie.
    Trvalý pobyt nemáte nárok zrušiť.

    Popísaný problém nie je určite kompletný, na všetko by sa mal pozrieť právnik....a najlepšie by bolo, ak by o konečnom výsledku rozhodol súd.
    ShamanSVK Dobrý deň, ďakujem za názor. Áno s tým bohužiaľ rátame. Budeme musieť veci riešiť krok po kroku. Dat do poriadku veci ktoré mali byť riešené hneď po vydaní umrtmeho listu a neboli. Potom veci ako exekútor a trvalý pobyt. Každopádne to vidím tak ako uz spomínali viaceri na nutnú pomoc právnika.
    ivka70 Tu energiu nemozu len tak dat odpojit, tu musia na seba prepisat sucasni odberatelia. A problem bude s preplatkom/nedoplatkom, ktory este patri mrtvemu - cize do dedicstva.
    Kto vlastne energie aktualne plati?
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    No ja by som - že vždy je najlepšie - aj najlacnejšie dohodnúť sa. Vzťahy si musíte sami nejako poriešiť. Ak to nejde - ostáva súdna cesta, ale to už je na dlhé lakte. A nevieme - že ako by súd rozhodol - musí zvážiť všetko. MOŽNO mu nakáže vyplatiť vás ? (to by bol ten lepší prípad). ak má ale exekúcie .. tak
    Mňa len zaujala jedna vec - z akého dôvodu vôbec uvažuješ o zrušení TP pre niekoho, kto je spoluvlastníkom nehnuteľnosti a roky tam býva ???? Prečo by mal odtiaľ odísť - ak tam chce aj naďalej bývať? Môžte to potom skôr riešiť tak, že budete od neho pýtať niečo za užívanie vášho podielu - ale zase on môže pýtať niečo za údržbu ... no nie je to také jednoduché , neviem si to v skutočnosti ani predstaviť.
    Ešte k tým energiám - to ste už mali dávno riešiť - najlepšie ten, kto vybavoval DK (a veci okolo) by maj zrušiť zmluvy za zosnulého. Ja som elektriku a telefón - pevnú linku spravila od PC - na stránke majú formuláre - stačí poslať mailom. vodu bola sestra osobne (všade sa dokladá ÚL, merače odčítať) . myslím, že teraz všetko elektronicky poriešiš.
    Naposledy upravil Katy a R : 26.02.21 at 09:10
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj No neviem, či súd deložuje toho kto tam býva. Ale môže mu aj uložiť, že bude splácať ostatným dedičom napr. po 5€ mesačne.
    ShamanSVK No ja osobne. ak by sa jednalo o slušne jednanie z druhej strany nemám problém odpredať podiel, dohodnúť sa na splátkach ci na mesačných platbách za užívanie. Problém je však v druhej strane.

    Som si vedomý aj toho, ze veci ako odberné miesta na energie mali byť poriesene. No to ze niesu som zistil dva dni dozadu.
    A ako som spomínal neviem sa dopracovať ani ku kópií umrtneho listu keďže ten má u seba dotyčná osoba a ta ako som spomínal nekomunikuje. Aj keď som sa ponúkol ze zvyšné veci doriešim ja.

    A k tomu delozovaniu/ zrušeniu TP. Mne ako dedičovi vzniknú povinnosti k pozostalosti avšak užívať ju môcť nebudem. A v podstate ani predať ak nebudú súhlasiť všetci dedici - súhlasia všetci okrem 1. No to je iná téma.

    Samozrejme je tam ešte pár dôvodov ktore som naznačil v pôvodnom príspevku no nechcem ich rozvádzať, keďže až tak sa netýkajú pôvodnej otázky.

    Každopádne ale ďakujem za názor.
    marjankaj Ak teda nemáš problém odpredať svoj podiel, tak ho teda odpredaj. Hoci aj cigáňom a budeš mať po starostiach. Samozrejme budeš ho musieť najprv ponúknuť ostatným spoluvlastníkom za rovnakých podmienok. Netuším čo tu vlastne riešiš.
    Katy a R úplne zbytočne sa tu sťažuješ na spoluvlastníka - lebo so vzťahmi v rodine ti nikto neporadí - vieš sám najlepšie, že prečo to tak je.
    Len predpokladám, že ani tebe by sa nepáčilo, keby ti chcel niekto zrušiť TP v dome, kde bývaš a ktorý vlastníš (keď aj časť). Ale podľa toho čo píšeš zrejme aj pohreb vybavoval dotyčný, aj energie zjavne platí - keď ho neodpojili - tak to až také zlé asi nebude? (a okrem toho zrušenie TP aj tak nič nevyrieši)
    Už som písala, že môžeš riešiť súdnou cestou. - aj hneď . nemám síce žiadnu skúsenosť s takýmto niečím (a dúfam, že ani mať nebudem) - ale ako dmc písal..... a k tomu UL ???? - úplne ľahko ho získaš - tuším 3-5 eurový kolok)
    ShamanSVK Ja sa nesťažujem. Popísal som situáciu a okolnosti aby som co najlepšie priblížil situáciu. Co sa týka motivácie mňa a ostatných dedičov prečo chceme aby konkrétna osoba neostala v byte je iny pribeh.

    Samozrejme veci ktoré tu boli napísané mi boli nápomocné si ujasniť fakty a dostupné možnosti. A som vďačný za každy názor, keďže vec je skutočne komplikovaná.

    Samozrejme ešte raz ďakujem za komentár a nazor
    marjankaj Čo vy ostatní dedičia chcete, to je tej konkrétnej osobe u riti, najmä ak nemá kde bývať. Ak ste presvedčení, že vám boli odopreté vaše práva, môžete sa ich domáhať na príslušnom súde.
    ShamanSVK Myslím ze tento názor ste vyjadrili jasne už pár krát. Mohli by sme tu riešiť túto skutočnosť ale zhrniem to len takto ze tu nejde o to ze osoba nemá kde bývať. A dôvodom jej správanie je úplne niečo iné. Ďakujem teda ešte raz za názor.
    marjankaj Tak dajte na neho trestné oznámenie. Prečo vás trápi práve jeho správanie?
    annova Kopiu umrtneho listu ziskate na mestskom urade v pripade, ze ste pribuzny.

    Predstava, ze niekoho vyplati, je krasna, ale len v pripade, ze ma peniaze. Potom by ale asi nedopustil exekuciu na byt, v ktorom byva.
    Ak odkupia dedici od exekutora jeho podiel, nebude vlastnit v byte nic, jednoducho mu na mestskom urade zrusite trvaly pobyt ako vlastnici nehnutelnosti. Oznamite mu to a vyzvete ho aby v primeranej dobe opustil byt. Trvaly pobyt si moze zriadit priamo na adrese mestskehop uradu.
    Komplikovanejsie by bolo, ak by v byte s nim byvali jeho malolete deti.

    Vysvetlite mu jeho sucasnu situaciu a snazte sa s nim /ak sa to da/ dohodnut.
    ShamanSVK Ďakujem za postreh a nazor. To s umrtnym listom som nevedel ze je možné. Myslel som ze sa vydáva len originál úradom.

    Vdaka
      zbaliť

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vzdanie sa dedičstva je odporovateľný právny úkon (§ 42a OZ), veriteľ toho dediča by vymáhal od vás buď dedičský podiel alebo náhradu v peniazoch.
    Exekútor ešte s vami komunikovať nebude, ozve sa až po zdedení časti nehnuteľnosti dlžníkom. Určite bude mať záujem podiel predať a získať peniaze. Vy môžete využiť predkupné právo.
    Vyzerá to tak, že ako spoluvlastníci sa dohodnete, že tam bude spoludedič naďalej bývať a hradiť náklady, ako keby poručiteľ žil. Mal by vám platiť za nadužívanie vašej časti.
    Ak ho chcete vysťahovať násilím, môže vám pomôcť súd(§ 142 OZ). V prípade vysťahovania by mu stačilo nejakú nájomnú zmluvu - platil by nájomné on.
    Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku. Býva to napr. pri starých ľuďoch, invalidoch a pod.
    ShamanSVK Ďakujem veľmi pekne za informáciu. Veľmi vecne a výstižne.

    Ako postupovat ak jeden z dedicov je dlznik s trvalym pobytom v dedenej nehnutelnosti.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.