Zavrieť

Porady

Daň z predaja nehnuteľnosti

Dobrý deň. V roku 2017 mi matka darovala nehnuteľnosť, ktorú vlastnila 30 rokov. V roku 2019 som ju predala. Dnes mi prišla z Finančného riaditeľstva SK výzva na priznanie tohto príjmu a zaplatenie dane. Na stránke Slovensko.sk som sa dočítala: Pri nehnuteľnosti nadobudnutej darovaním je výdavkom cena nehnuteľnosti zistená znaleckým posudkom v čase darovania, ak by bol príjem z predaja u darcu v čase darovania pri prípadnom predaji oslobodený od dane - čo je môj prípad. Moja otázka je: mám si zabezpečiť teda dodatočný znalecký posudok k tejto nehnuteľnosti? Ďakujem za odpovede.
5 komentárov     zbaliť
ivka70 A vies o inom sposobe ako sa k tej cene dostat? Potrebujes ju do DP a v darovacej zmluve ste asi cenu nevycislovali.
hanelie Aj keby cenu určili v darovacej zmluve táto by bola neplatná pre účely DP
ivka70 Akoze nie, ved aj v tom prilozenom linku je:... resp. cena určená v darovacej zmluve...
Katy a R ale to len do roku 2015 ..
ivka70 Mas pravdu: Upozorňujeme, že novelou zákona o účtovníctve č. 130/2015 Z. z. s účinnosťou od 01.01.2016 sa ruší oceňovanie reprodukčnou obstarávacou cenou.
Plati to aj pre FO, len robili zasa zmenu cez iny akon?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Dáš si vypracovať znalecký posudok na nehnuteľnosť - hodnota ku dňu darovania. Znalci to bežne vyhotovujú. A aby toho nebolo dosť - z rozdielu cien znaleckého (a ceny za rekonštrukciu) a predajnej ceny okrem dane budeš platiť aj odvod do zdravotky.
    Naposledy upravil dmc : 25.02.21 at 21:12
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mila123 a sankciu.......
    ivka70 a musi podat dodatocne DP, kde budu aj prijmy, ktore v tom roku mala z inych zdrojov ....
    Katy a R A tak zase - hádam od roku 2017 - 2019 nebude ten rozdiel až taký veľký - ak nejaký bude (aj nejaké iné výdavky určite mala ?) ... vraj píšu, že penále nevyrubujú
    Ella2 Ďakujem pekne za všetky odpovede. Pekný deň všetkým.
      zbaliť

    Daň z predaja nehnuteľnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.