Zavrieť

Porady

Vyhľadaj a na základe podmienok zrátaj

Zdravím, potreboval by som pomoc so vzorcom na zrátanie údajov v externom súbore XLSX na základe konkrétneho dátumu (B4). Malo by to vyhľadať koľko "X" v daný deň prislúcha TEAMU A, TEAMU B a TEAMU C. Skušal som vlookup, countifs, match...len neviem to nejako dať dokopy. Vďaka za rady...
Naposledy upravil coffey33 : 08.03.21 at 12:09
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    . =COUNTIFS($F$6:$F$14;$B7;OFFSET($F$6:$F$14;0;MATCH ($B$4;$G$5:$I$5;0));"X")
    Naposledy upravil marjankaj : 05.03.21 at 16:27
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    coffey33 Super, funguje to na 100%, ...pri kopírovaní vzorca sa mi za "MATCH" dala medzera naviac, ale po jej odstránení "baví" jak má!!! Vďaka
    coffey33 OFFSET spolu s MATCH tvoria teda dynamický vyhľadávací rozsah kritérií pre 2 sčítaciu podmienku "X"?
    Čo by malo byť výsledkom samotného =OFFSET($F$6:$F$14;0;MATCH ($B$4;$G$5:$I$5))? Nejde mi to nejak pochopiť?
    marjankaj match podľa dátumu vyhľadá stlpec(1;2;3) a offset posunie rozsah F5:F14 o tolko doprava.
    marjankaj ešte som tam pridal "0"
    coffey33 Dik
      zbaliť

    excel.sk je offline (nepripojený) excel.sk

    Lektor kurzov Excel excel.sk
    .

    .=SUMPRODUCT(--($F$6:$F$14=$B7)*($G$5:$I$5=$B$4)*($G$6:$I$14="X") )

    .
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    coffey33 Ďakujem funguje skvelo!!! ...môžem sa spýtať prečo tie pomlčky v prvej zátvorke a medzera na konci? Vďaka
    marjankaj Pomlčky sú tam zbytočné, aj tá medzera.
    coffey33 Aha, ...áno "fachčí" to aj bez nich. Vďaka!
    marjankaj Tie dve -- prevedú logickú hodnotu (true/false) na číslo (1 / 0). V tomto prípade je výsledok číslo a preto netreba nič prevádzať.
    http://wall.cz/excel-navod/proc-a-ja...inus-ve-vzorci
    excel.sk .
    Tá medzera vznikla omylom, musím si zopakovať kopírovanie

    Tie dve -- , ako správne vysvetlil pán marjankaj, prevedú logickú hodnotu (TRUE/FALSE) na číslo (1/0). V tomto prípade nie sú nutné nie kvôli tomu, že výsledok je číslo, ale preto, že vo vzorci je násobenie, teda numerická operácia, ktorá zabezpečí, že TRUE a FALSE sa vo výpočte prevedú (prekonvertujú) na 1 a 0.

    Ja som to tam nechal, a aj v praxi nechávam, aby bol jasný úmysel, ako sa vo vzorci počíta. Proste, keď sa na to pozriem za pol roka, hneď viem, ako má ten vzorec pracovať.

    Na precvičenie: Spravte tieto 3 vzorce a porozmýšľajte, ako fungujú/nefungujú:
    . =SUM($G$6:$I$14="X")
    . =SUM(--($G$6:$I$14="X"))
    . =SUM(($G$6:$I$14="X")*1)

    Pomôcka: vyberte časť vzorca, napr. $G$6:$I$14="X" alebo --($G$6:$I$14="X") a stlačte F9

    .
    marjankaj To je predsa jasné TRUE*TRUE=1
    coffey33 ...a predsa ešte jedná vec: Viem namiesto vyhľadávanej hodnoty "X" zadať do vzorca "X*", aby mi zrátalo viac slovných výrazov obsahujúcich písmeno X(a niečo)? Skúsil som to, ale nezráta to takto. Vďaka
    marjankaj Napríklad =LEFT($G$6:$I$14;1)="X"
    coffey33 No....skúšam, kombinuj ale nejak mi to nejde zrátať ani s tým LEFT-om. Doplnil som 2. prílohu 8321 kde sú vyhľadávané podmienky v TAB zapísané napr.: ako X, Xto, Xtra. Predpokladal som, že * za X vo vzorci to porieši...Vďaka
    marjankaj Teraz pozerám prílohu. =SUMPRODUCT(--($F$6:$F$14=$B7)*($G$5:$I$5=$B$4)*(LEFT($G$6:$I$14 ;1)="X") )
    coffey33 GREAT JOB!!! Vďaka Duje to!!
      zbaliť

    Vyhľadaj a na základe podmienok zrátaj

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.