Zavrieť

Porady

Paragraf lekár a koniec PP

Dobrý deň prajem, prosím ako to je s nárokom na lekára keď zamestnanec končí PP 31.3.2021? Má aj tak nárok na 7 + 7 aj keď končí 31.3.2021, alebo má nárok len na alikvotnú časť?

Ďakujem za informáciu.
Mila123 máte IP? ak nie, podľa mňa mu vzniká
MartusK Nemáme. Ale mne to príde nefer voči zamestnancom kt. odrobia u zamestnávateľa celý rok a majú rovnaký počet dní ako zamestnanec ktorý chce odísť na začiatku roka. A on je ešte taký vychcaný že si všetkých lekárov vyčerpá + dodprovod a nie je to kvôli tomu že by potreboval ísť k lekárom, lebo je chorý, ale preto aby neprišiel o niečo načo nárok má. Ale tak veľa vecí je nefér.. dakujem za všetky odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    § 141 odst. 6 ZP

    Zamestnávateľ môže určiť, že ak pracovný pomer zamestnanca vznikol v priebehu kalendárneho roka, pracovné voľno s náhradou mzdy z dôvodov uvedených v odseku 2 písm. a) prvom bode a písm. c) prvom bode sa poskytne v rozsahu najmenej jednej tretiny nároku za kalendárny rok za každú začatú tretinu kalendárneho roka trvania pracovného pomeru. Celkový nárok podľa prvej vety sa zaokrúhli na celé kalendárne dni nahor.

    Ukončenie prac.pomeru ZP nerieši.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    MartusK Veď práve že pri ukončení PP som nič na internete nenašla. A preto neviem ako postupovať. Či sa taktiež kráti, alebo má nárok na plný počet lekárov.
    Tweety veď uznaj nevyhnutný čas tak, ako je uvedené v §141
    veronikasad Chce si vyčerpať "nárok", alebo má naozaj zdravotné problémy, ktoré potrebuje riešiť vyšetreniami ?
    MartusK Práveže nemá zdravotné problémy. Len si teraz pozháňal pečiatky od všetkých možných lekárov a priniesol to. Robí tu už 5 rokov a doteraz si vyčerpal max 2 dni lekára ročne, ale teraz keď už končí PP tak si vie do dnešného dňa vyčerpať 7 + 7 dní. A samozrejme že mu to nadriadený nechce uznať lebo vie že ho oklamal a u žiadnych lekárov nebol.
    Tweety Veď zamestnáv. má možnosť overiť si to.
    veronikasad Pokial nemá na potvrdení uvedený čas, tak mu nemusíš uznať celodenné vyšetrenie. Zamestnávatel má možnosť overiť si u ošetrujuceho lekára či na vyšetrení skutočne bol ... Kontaktujte praktického lekára, ktorý by mal o tých vyšetreniach vedieť (písomne, nie telefonicky)
    veronikasad Skor než by som kontaktovala lekára, spýtala by som sa zamestnanca či na tých vyšetreniach trvá, že si idem overovať opodstatnenosť u lekára.
    MartusK Ano, opýtam sa ho najprv. Ďakujem za odpovede.
      zbaliť

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Konkrétne je to v ZP takto: zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:
    a)vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení
    1.pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
    c)
    sprevádzanie
    1.rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
    Takže to nie je vždy automaticky 7 plus 7 dní.
    Naposledy upravil Tweety : 16.03.21 at 10:46

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    jednoducho platí to, čo je v ZP - a ak zamestnanec riadne doloží potvrdením od lekára, že mal vyšetrenie na nevyhnutne potrebný čas - tak nie je čo riešiť. Či už sa ti to zdá nefér ... a nikdy nemôžeš vedieť, že čo všetko si zamestnanec riešil a aké má zdravotné problémy, prípadne problémy v rodine (zdanie môže aj klamať) .
    A zase na druhej strane - píšeš, že 5 rokov si nečerpal - tak až taký neférový hádam nie je - či? (možno to teraz naňho doľahlo)
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    MartusK No z jeho vystupovania mi príde že to robí naschvál a nieže má zdravot. problémy, ale tak možno ich ozaj má. Budem riešiť cez lekára či naozaj bol na vyšetreniach.
    Katy a R a čo si myslíš, že lekár povie, že tam nebol?
    No a napr moja bývalá lekárka - tá by ťa veru poslala do ...minimálne do číny (som raz bola svedkom takéhoto zisťovacieho telefonátu )
    veronikasad Katy, nie som zástancom toho čo píšeš. Ak je zamestnanec skutočné chory a tie vyšetrenia potrebuje, nech si ich všetky vyčerpá aj v januári.
    Telefonicky lekár odpovedať nemusí, na písomnú žiadosť reagovať musí, je tu ešte dohlad nad zdravotnou starostlivosťou.
    Vždy zastávam názor, a presadzujem u zamestnávatelov, aby zamestnanec dostal všetko čo mu patrí. Ale takýchto "vychcených" zamestnancov nemusím ...
    MartusK No moja terajšia lekárka by ma poslala minimálne do číny keby pridem za nou a poviem jej že chcem pečiatku, lebo sa mi nechce ísť do práce a nič mi nie je. A keby zamestnávateľ volal že či som ozaj bola na vyšetrení ak by ma veľmi rada natrela. Takže to je asi od človeka, alebo od lekára.
    MartusK Veď keby bol naozaj chorý tak nech ide k lekárovi, ale vieme že klame. A natruc si ich chce čerpať.
    veronikasad Napíšte obvoďáčke s poznámkou, že si to dáte preveriť cez Urad na dohlad nad zdravotnoz starostlivosťou.
    MartusK Oki, dakujem. Napíšem to tak.
    Katy a R Veronika ... ja vôbec nezastávam zamestnanca. napísala som, že ak to má riadne doložené - tak nie je čo riešiť. No a my vôbec nemôžme vedieť, že či má a aké aké zdravotné problémy (alebo ho ty poznáš?) . Čo si myslí mzdárka môže byť pravda ale aj nemusí. Ona ale nemá oprávnenie kontrolovať - keď už - tak ho môže kontrolovať jeho nadriadený. (myslím, že lekár si riadne ošetrí vydanie potvrdenia a len tak bez príčiny nedá)
    veronikasad ak si "ošetrí", nie je čo riešiť ... Keby mal lekár náhradu mzdy platiť "zo svojho", tak by ich tak lahkovážne nerozdával . (česť výnimkám)
      zbaliť

    Paragraf lekár a koniec PP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.