Zavrieť

Porady

Daň z príjmu a opatrenie 3B

Dobrý deň
Robím DP FO typ B.. FO zamestnávateľ žiadal v priebehu roka o dotácie prvá pomoc, následne mu boli aj vyplatené. Dotácia -PNZD a tiež mzdové výdavky vyčlením... Ale chcem sa spýtať ako to je na prelome rokov.... Až v 2021 sme žiadali o príspevok sa mesiac november 2020... Príspevok prišiel v roku 2021. Chcem sa spýtať či tie mzdové výdavky za 11/20 vyčlením ešte v roku 2020, alebo až v roku 2021..Potom suma vyčlenených výdavkov bude vyššia ako prijatá dotácia v donom roku... ak máte s tým skúsenosť prosím poraďte. Vopred ďakujem ...
Naposledy upravil majaze : 17.03.21 at 12:41
Mila123 je to predsa JU, tak PNZD je v roku 2021 a aj výdavky sa budú tak krátiť v roku 2021
majaze áno, ale podľa nového usmernenia FS, čítam že je to inak.. tak som zneistila tak neviem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Monča je offline (nepripojený) Monča

    Monča
    V tom usmernení aj ja som pochopila tak, že mzdy boli vyplatené za 11/2020 v decembri 2020 a vtedy boli aj v nákladoch, tak sa majú ponížiť náklady v roku 2020, aj keď príspevok prišiel v roku 2021

    Cit.: V decembri 2020 požiadal daňovník o príspevok v rámci projektu Prvá pomoc Plus opatrenie č. 3A na úhradu
    mzdových výdavkov zamestnancov za mesiace október a november 2020. Mzdové výdavky za október
    a november 2020 zaúčtoval ako výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa § 4
    ods. 6 písm. e) postupov účtovania. Príspevok bol daňovníkovi poskytnutý až v januári 2021. Prijatie príspevku
    v januári 2021 zaúčtuje daňovník nadväzne na § 9 ods. 2 písm. d) ZDP ako príjem neovplyvňujúci základ dane [§
    4 ods. 6 písm. f) postupov účtovania]. Daňovník požiadal o príspevok v decembri 2020 a mzdové výdavky,
    na úhradu ktorých bol poskytnutý príspevok, boli vynaložené v roku 2020.
    V rámci uzávierkových účtovných
    operácií roku 2020
    [§ 8 ods. 4 písm. a) bod 1d postupov účtovania] v súlade s § 2 písm. i) a § 21 ods. 1 písm. j)
    ZDP zníži (stornuje) mzdové výdavky, na úhradu ktorých bol poskytnutý príspevok oslobodený od dane, t. j.
    vo výške prijatého oslobodeného plnenia, a to napriek skutočnosti, že príjem príspevku je zaúčtovaný až v roku
    2021.
    Naposledy upravil Monča : 18.03.21 at 11:22
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes Presne tak. Mzdy sa upravujú v r. 2020, aj keď dotácia príde v r. 2021. Par. 17 ods. 8 ZoÚ.
    jjanka1 Toto platí len za november 2020 pre opatrenie č.1, 3? Dotácia prijatá za 12/2020 v 1/2021 sa už výdavky v roku 2020 neupravujú.
    Prijatie dotácie č.2 za 11-12/2020 v 1/2021 sa znižujú výdavky za rok 2020?
    mondes Výdavky sa znižujú za tie mesiace, za ktoré bola poskytnutá dotácia.
    Martin1998 Mzdové výdavky na uhradu ktorých bol poskytnutý príspevok za mesiac december boli vynaložené v mesiaci január 2021. Ja to chápem tak, že vylučovať budem až v roku 2021.
    mondes Martin, aj ja som to takto chápala. Ale potom ma niekto usmernil. Par. 17 ods. 8 ZoÚ.
    Monča Za december 2020 máte mzdy vo výdavkoch až v roku 2021, takže tam by som neznižovala výdavky v roku 2020. Pri októbri, novembri 2020 áno, lebo ich máte vo výdavkoch v roku 2020 predpokladám...
    Tak to chápem ja pri opatrení č. 1 a 3.
    Pri opatrení č. 2 ja to chápem tak, že som príspevok prijala napr. za 12/2020 až v roku 2021, tak až vtedy som ho mohla použiť na vyplatenie niečoho v tom mesiaci január, takže výdavky by som krátila až v roku 2021, aj keď som ho dostala napr. za mesiace 10,11,12/2020 vyplatený v roku 2021.
    Ak sa mýlim, opravte ma.
      zbaliť

    Daň z príjmu a opatrenie 3B

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.