Zavrieť

Porady

Škodová faktúra a DPH

Taká milá osôbka :-))))
Ahojte, dufam, ze mi budete vediet poradit.
Kupili sme tovar ( chladnicku), ktoru sme nasledne predali konecnemu zakaznikovi. Nakolko tovar isiel cez prepravnu spolocnost, doslo k jej
poskodeniu ( poskrabaniu) a zakaznik odmietol chladnicku prevziat.


A teraz konkretne pripady:

- chladnicka bola nam vyfakturovana s DPH, ktoru sme si uplatnili na odpocet

- chladnicku sme vyfakturovali zakaznikovi- priznana DPH na vystupe

- zakaznik odmietol prevziat poskriabanu chladnicku- vystaveny dobropis na zakaznika s minusovou DPH na vystupe

- vystavena skodova faktura prepravnej spolocnosti- bez DPH?

A ako to bude s tym prvym pripadom- mame teda narok odpocitat si DPH, ktora nam bola vyfakturovana nasim dodavatelom?

Uz mam z toho gulas.
Dakujem za vsetky rady.
Usporiadat
Macka Macka

Macka je offline (nepripojený) Macka

Janka,tento spôsob sa pozdáva aj mne.Problém je v tom,že úhrada za celú FA prebehla bankou.Spolu 23 800 ,- V knihe daňových dokladov mám celú uplatnenú DPH vo výške 3800 SK. V PD zaúčtované ako 20 000=nákup tovaru a 3 800= DPH. Ak chcem vystornovať DPH vo výške 950 SK a ZD 5000 z knihy daňových dokladov ako nepeňažná operácia mi to nejde.Jedine ako peňažnú operáciu -náklad 5 000,. - DPH 950,Týmto sa mi zvýšia peňažné prostriedky na účte / v PD/ o sumu 5 950.Následne sumu celú 5 950 dám ako výdavok z BÚ na réžiu ,čím budem mať výpis O.K.V knihe daňových výdavkov budem mať DPH tým pádom poníženú a do DPH sa mi dostane len suma 3800-950.Sumu 5 950 mám v nákladoch a po uhradení FA ,ktorú vystavím prepravnej spoločnosti môj príjem bude tiež vo výške 5 950 SK.Samozrejme budem sledovať aby úhrada od prepravnej spol. prebehla v tomto roku.Ja viem,že takéto operácie by mali prebehnúť mimo BÚ ako nepeňažná operácia ale neviem tú DPH ináč z knihy daň.dokladov dostať.Dúfam,že som Vás tým nezamotala,a že ste pochopili ako som to myslela, a že to bude správne.
No a čo mňa úplne dorazilo,volala som s prepravnou spoločnosťou,ktorá mi tvrdí,že škodovú FA im mám vystaviť ako ZD a DPH.Vraj takéto FA dostávajú aj od iných odberateĺov služby,ktorí si u nich škodu uplatňujú.No to sa mi ale nezdá. Ak im tam tú daň vyčíslim a vyfakturujem to ako reklamáciu -strata tovaru,som zvedavá na akom základe si daň budú chcieť odpočítať,keďže nepôjde o dodanie tovaru /tovar je odcudzený/ čiže ho nemôžu použit na podnikanie.
Naposledy upravil Macka : 04.10.06 at 10:32 Dôvod: dodatok
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Nezamotala som sa .-)
Javí sa mi to správne, čo sa týka premietnutia do PD. Postup je odôvodniteľný, ak Vám softvér neponúka iné možnosti, teda ako nepeňažnú operáciu.
A čo sa týka prepravcu a jeho požiadavky, tak Vy ste mu tovar nedodali. Nie je možné uvažovať o vzniku daňovej povinnosti. Vy si stojte za svojím postojom. Ak máte záznam o škode, požiadavka na jej náhradu nie je pre účely DPH ani dodaním služby, ani dodaním tovaru. Je to náhrada a to v predmete ZDPH nenájdete.
A že je to v praxi občas inak? Áno. Ak tí čo vystavujú faktúry na náhradu škody nechodia na Poradu. .-)
0 0
Macka Macka

Macka je offline (nepripojený) Macka

Ďakujem,budem si za tým stáť.A už som zase o čosi múdrejšia.
Ešte,že máme poradu a skvelých poraďákov.
Mooooooc dík.
0 0
zienka zienka

zienka je offline (nepripojený) zienka

Jana Acsová Pozri príspevok
Nezamotala som sa .-)
Javí sa mi to správne, čo sa týka premietnutia do PD. Postup je odôvodniteľný, ak Vám softvér neponúka iné možnosti, teda ako nepeňažnú operáciu.
A čo sa týka prepravcu a jeho požiadavky, tak Vy ste mu tovar nedodali. Nie je možné uvažovať o vzniku daňovej povinnosti. Vy si stojte za svojím postojom. Ak máte záznam o škode, požiadavka na jej náhradu nie je pre účely DPH ani dodaním služby, ani dodaním tovaru. Je to náhrada a to v predmete ZDPH nenájdete.
A že je to v praxi občas inak? Áno. Ak tí čo vystavujú faktúry na náhradu škody nechodia na Poradu. .-)
Ak smiem, vrátim sa k tomuto príspevku. Stlala sa nám obdobná situácia. Prepravca nám uznal reklamáciu (poškodenie obalového materiálu na tovare) a žiadal aby som mu vystavila škodovú faktúru (zvýraznil, že bez DPH). Na to som im odpísala, že z našej strany (ako ste písali Vy) nedošlo ani k dodaniu služby ani k dodaniu tovaru, no jednoducho aby situáciu vyriešili na svojej strane. A odpoveď od nich bola, že im musíme vystaviť škodovú faktúru, nakoľko došlo k škode na Našej zásielke, nemôžu nám vystaviť dobropis k pôvodnej faktúre, nakoľko to nie je zľava na prepravnom. Tak teraz neviem ako ďalej. Keď im vystavím škodovú faktúru, ako ju zaúčtujem? Do výnosov? Do nákladov? Na účet obstarania? Ak viete prosím poraďte mi k tejto situácii riešenie . Jediné, čo mi je jasné, že ju vystavím bez DPH.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no ja by som účtoval:


Ak som prijal celý tovar na sklad:

hotnota tovaru 100 Sk 132/321
spôsobená škoda 50 Sk 549/132
vystavenie fa naškodu 50 Sk 311(378)/648

základ dane nebudem upravovať keďže škoda je krytá nárokom...

Ak nie a mám Fa potom účtujem:

Obstaranie tovaru 131/321
dodanie tovaru 132/131
škoda na tovare 549/131
vystavenie škodovej Fa 311(378)/648
0 0
zienka zienka

zienka je offline (nepripojený) zienka

Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď. Moc ste mi pomohol. A ešte mám jednu otázku - bude v tomto prípade škoda prip. položkovou k základu dane pri dani z príjmov?
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
do výšky náhrad je uznaná za daňový výdavok. Par. 21 ods. 2 písm. e)
0 0
zienka zienka

zienka je offline (nepripojený) zienka

No a teraz som z toho jeleň. Je tam odvolávka na §19 odst.3 písm.g - ja nemám škodu zavinenú v dôsledku živelnej pohromy ani nemám doklad od polície. Jediné čo viem, že mám škodu v hodnote 2305Sk, a túto sumu mi aj vyplatia. Aj tak to nie je prip. položkou?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Nie je, máš predsa aj náklad, aj výnos.Takže v konečnom škoda neovplyvní výsledok hospodárenia.
0 0
zienka zienka

zienka je offline (nepripojený) zienka

Ďakujem Vám veľmi pekne za upresnenie. Už sa mi bude lepšie spať :-) . Pekny vikend
0 0
ANNAP ANNAP

ANNAP je offline (nepripojený) ANNAP

mám podobný prípad: zákazník si objednal u nás vozík, dodali sme mu ho prepravnou službou, bola vystavená faktúra, pri preberaní zákazník zistil, že si zle vytypoval vozík tak ho ani neprebral. Prepravná služba ho uložila v svojom depe.Po dodaní vozíka naspäť k nám prepr.službou zistili sme hneď pri preberaní, že bol vozík rozbalený a poškodený o čom sa hneď spravil zápis, na základe toho sme žiadali prepravnú službu o uznanie škody vo výške 20 % hodnoty vozíka, prepravná služba súhlasí a žiada nás vystaviť škodovú faktúru. Mám ju vystaviť bez DPH ? Ešte... zákazníkovi sme vystavili dobropis na celú sumu, keďže vozík neprebral.
Keďže sa jedná o škodu predpokladám podľa predchádzajúcich príspevkov od Janky, že bez DPH, nebude mi to potom ovplyvňovať koeficient? robím všetky plnenia na výstupe s DPH.dopredu všetkým vďaka
Naposledy upravil ANNAP : 23.06.08 at 08:02
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ANNAP Pozri príspevok
mám podobný prípad: zákazník si objednal u nás vozík, dodali sme mu ho prepravnou službou, bola vystavená faktúra, pri preberaní zákazník zistil, že si zle vytypoval vozík tak ho ani neprebral. Prepravná služba ho uložila v svojom depe.Po dodaní vozíka naspäť k nám prepr.službou zistili sme hneď pri preberaní, že bol vozík rozbalený a poškodený o čom sa hneď spravil zápis, na základe toho sme žiadali prepravnú službu o uznanie škody vo výške 20 % hodnoty vozíka, prepravná služba súhlasí a žiada nás vystaviť škodovú faktúru. Mám ju vystaviť bez DPH ? Ešte... zákazníkovi sme vystavili dobropis na celú sumu, keďže vozík neprebral.
Keďže sa jedná o škodu predpokladám podľa predchádzajúcich príspevkov od Janky, že bez DPH, nebude mi to potom ovplyvňovať koeficient, robím všetky plnenia na výstupe s DPH.dopredu všetkým vďaka
Áno, škoda nie je predmetom dane, t.j. fakturovať bez dph. Na koef. nemá vplyv.
0 0
Vlasta Č. Vlasta Č.

Vlasta Č. je offline (nepripojený) Vlasta Č.

Dobrý deň,
znovu otvorím túto tému ak môžem a poprosím o radu.
Prečítala som asi všetky príspevky k téme škoda a škodová faktúra.

Poslali sme balík do Španielska /tovar aj naše výrobky/, bola vystavená faktúra v sume 201,84 € bez DPH /intrakom. dodanie/. Faktúra ešte nebola uhradená.

Odberateľ dostal poškodený balík a niektoré veci chýbali.

Škoda teda vznikla nám. A faktúrovali sme škodu prepravnej spol. bez dph v sume 201,84 € /ako odberateľovi, nakoľko je v podstate aj sum ušlého zisku/ + 17,41 € /čo je suma dph ktorú sme museli odviesť z ukradnutého tovaru/.

Preprav. spol. nám nechce preplatiť túto sumu, dodatočne nám po našom vyžiadaní poslali ich všeobecné podmienky, kde majú uvedené že zodpovedajú len za skutočnú škodu a nie za ušlý zisk a ďalšie následné škody; skutočnou škodou rozumejú to, o čo sa zmenšil majetok príkazcu na balíku v dôsledku škodovej udalosti.

Máme trvať na našej vyfakturovanej sume alebo upraviť sumu podľa ich podmienok?
Vyžadujú od nás čestné prehlásenie, že naša faktúra pre nich je vystavená v obstarávacej cene výrobkov.


Poraďte prosím rýchlo. Vopred vďaka.
0 0
Vlasta Č. Vlasta Č.

Vlasta Č. je offline (nepripojený) Vlasta Č.

Posúvam.
0 0
Vlasta Č. Vlasta Č.

Vlasta Č. je offline (nepripojený) Vlasta Č.

Ešte raz posúvam.
Vyjadrite sa niekto prosím. Ď.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Vlasta Č. Pozri príspevok
Dobrý deň,
znovu otvorím túto tému ak môžem a poprosím o radu.
Prečítala som asi všetky príspevky k téme škoda a škodová faktúra.

Poslali sme balík do Španielska /tovar aj naše výrobky/, bola vystavená faktúra v sume 201,84 € bez DPH /intrakom. dodanie/. Faktúra ešte nebola uhradená.

Odberateľ dostal poškodený balík a niektoré veci chýbali.

Škoda teda vznikla nám. A faktúrovali sme škodu prepravnej spol. bez dph v sume 201,84 € /ako odberateľovi, nakoľko je v podstate aj sum ušlého zisku/ + 17,41 € /čo je suma dph ktorú sme museli odviesť z ukradnutého tovaru/.

Preprav. spol. nám nechce preplatiť túto sumu, dodatočne nám po našom vyžiadaní poslali ich všeobecné podmienky, kde majú uvedené že zodpovedajú len za skutočnú škodu a nie za ušlý zisk a ďalšie následné škody; skutočnou škodou rozumejú to, o čo sa zmenšil majetok príkazcu na balíku v dôsledku škodovej udalosti.

Máme trvať na našej vyfakturovanej sume alebo upraviť sumu podľa ich podmienok?
Vyžadujú od nás čestné prehlásenie, že naša faktúra pre nich je vystavená v obstarávacej cene výrobkov.


Poraďte prosím rýchlo. Vopred vďaka.
Škodu by som fakturovala v tej výške, aká skutočne vznikla, ak len vo výške fakturovaného balíka, tak len v tej. Ušlý zisk, si myslím tu nie je žiadny.
0 0
Vlasta Č. Vlasta Č.

Vlasta Č. je offline (nepripojený) Vlasta Č.

Vďaka za reakciu,

ale tovar sme vyfakturovali odberateľovi predsa so ziskom a nie len v obstarávacej cene ako požaduje preprav. spol.

To, že nám tovar ukradli - prišli sme o možnosť predať ho a teda aj o zisk z predaja.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Vlasta Č. Pozri príspevok
Vďaka za reakciu,

ale tovar sme vyfakturovali odberateľovi predsa so ziskom a nie len v obstarávacej cene ako požaduje preprav. spol.

To, že nám tovar ukradli - prišli sme o možnosť predať ho a teda aj o zisk z predaja.
A nemali ste ho poistený? Ak áno, tak čiastočnou náhradou zaň bude poistné plnenie.
0 0
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Poslala som balík UPS-kou, odberateľovi prišiel tovar poškodený. Spísali o tom reklamáciu. UPS od nás zistovala výšku škody (100 Eur). Mám i zaslať faktúru na tovar - má to byť s DPH alebo bez DPH?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Ak si platiteľom Dph, Tvojou škodou je hodnota aká bola pri obstaraní bez Dph, lebo Dph si si pri nákupe odpočítala.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať