Zavrieť

Porady

Škodová faktúra a DPH

Taká milá osôbka :-))))
Ahojte, dufam, ze mi budete vediet poradit.
Kupili sme tovar ( chladnicku), ktoru sme nasledne predali konecnemu zakaznikovi. Nakolko tovar isiel cez prepravnu spolocnost, doslo k jej
poskodeniu ( poskrabaniu) a zakaznik odmietol chladnicku prevziat.


A teraz konkretne pripady:

- chladnicka bola nam vyfakturovana s DPH, ktoru sme si uplatnili na odpocet

- chladnicku sme vyfakturovali zakaznikovi- priznana DPH na vystupe

- zakaznik odmietol prevziat poskriabanu chladnicku- vystaveny dobropis na zakaznika s minusovou DPH na vystupe

- vystavena skodova faktura prepravnej spolocnosti- bez DPH?

A ako to bude s tym prvym pripadom- mame teda narok odpocitat si DPH, ktora nam bola vyfakturovana nasim dodavatelom?

Uz mam z toho gulas.
Dakujem za vsetky rady.
Usporiadat
jana007 jana007

jana007 je offline (nepripojený) jana007

Som platiteľ DPH, len neviem, či mám fakturovať s DPH?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Komu ideš čo faktúrovať ?

Dodávka tovaru je s Dph.

Ak je tovar reklamovaný a uznáš reklamáciu (je poškodný, je vrátený), odberateľovi vystavíš dobropis s Dph (ak nemáte dohodu, že pri oprave fa nevyčísľujete dph ).

Uplatnenie škody u prepravnej spoločnosti je uplatnenie vo výške škody a tá je v cene obstarania bez Dph. Faktúra, alebo môže to byť aj nejaké vyúčtovanie, dohoda atĎ...tu dph neuplatňuješ, lebo nenastalo žiadne dodanie, ty iba požaduješ náhradu škody.
0 0
Assea Assea

Assea je offline (nepripojený) Assea

Neviem sa tu poriadne zorientovať v tejto téme, radšej sa opýtam...

Firma ktorá robí rôzne servisy vozidiel spôsobila zákazníkovi škodu - poškriabanie, majiteľ vozidla si dal poškriabaný diel v original serevise vymeniť, nechal si to vyfakturovať a následne to "refakturoval" firme ktorá mu to poškodila...
(pričom firma ktorá škodu spôsobila si uplatňuje náhradu u poisťovne - zatiaľ sa nevie či to uznajú)

Vyfakturovali (refakturovali) to s DPH, s textom že ide o náklady spojené so servisom (náhrada škody za poškodený....

Je správne že to vyfakturovali s DPH?
DPH môžem normálne odpočítať?


Ďakujem veľmi pekne za radu
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Podľa môjho názoru dodanie dielu bolo poskytnuté Vášmu zákazníkovi.
On si objednal diel, vymenil, dostal fa a odpočítal Dph.

Ak výmena jeho poškodeného dielu bola spôsobená Vami, môže si uplatniť náhradu škody voči Vám (vo výške základu dane).
Neposkytol Vám dodanie ani tovaru ani služby, preto nemôže uplatňovať daň.
On "iba" žiada náhradu škody a tá nie je predmetom Dph.

Dph si nemôžete odpočítať, lebo Vy ste neprijali nijaké plnenie. Faktúru je potrebné vrátiť na prepracovanie.
0 0
Assea Assea

Assea je offline (nepripojený) Assea

Ahojte, volala som pani audítorke a tvrdí že v tomto prípade je to správne ako to urobili - s DPH, a mám si ju normálne odpočítať.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Assea Pozri príspevok
Ahojte, volala som pani audítorke a tvrdí že v tomto prípade je to správne ako to urobili - s DPH, a mám si ju normálne odpočítať.
Ja sa nechcem sporiť, domnievam sa však, že pani auditorka nemá pravdu.

A čím pani audítorka podložila svoje tvrdenie ?

Toto nie je účtovná záležitosť, toto je daňová záležitosť - oblasť Dph.
Je fakturácia náhrady škody predmetom dane ?

§ 2
Predmet dane
(1) Predmetom dane je
a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskeho spoločenstva (ďalej len členský štát ),
d) dovoz tovaru do tuzemska.
0 0
Ľaľa Ľaľa

Ľaľa je offline (nepripojený) Ľaľa

Prosím poradiť, firma dostala faktúru za oneskorenú úhradu splátok
leasingu, kde bol vyrúbený poplatok z omeškania. Otázka:
1. Je tento poplatok daňovým výdavkom?
2. Má firma nárok na odpočet DPH na vstupe? Ďakujem.
0 0
junior2121 junior2121

junior2121 je offline (nepripojený) junior2121

dobry den.

cital som som tu vela prispevkov, ale asi ma nieco specificke, preto by som poprosil O CO NAJRYCHLEJSIU RADU...

Mame spolocnost, ktora dovaza tovar zo zahranicia, uskladneny ho mame v externej logistickej firme. Fakturovali sme na zakaznika do ciech bez dph - ako export tovaru nejake polozky. Zakaznik po prijati tovaru zistil ze z jedneho vyrobku mu chyba 10 ks. Pozaduje od nas dosposlanie alebo dobropis na chybajuce polozky. Toto vsak nie je problem. Problem je, ze prepravna firma dodala deklarovany pocet balikov. To znamena ze tovar pravdepodobne bol vybraty z balenie u nasej externej logistiky. Ti priznali ze teda asi bude problem u nich a pozaduju od nas fakturu na nahradu skody - vyfakturujem tym padom 10ks chybajuceho tovaru externej log. firme - ako keby som im to predal, lebo mi to musi tym padom nejak zmyznut zo skladu, a poznamkou ze ide o skodu - strateny tovar... Pozaduju vsak fakturaciu bez dph. Je to spravne, aj ked sme tovar priviezli zo zahranicia - predali zas do zahranicia - obe fa su bez dph. Ale lokalna fakturacia logistickej firme je slovensky subjekt?
Ak ano, viete mi prosim poradit presne zakon - paragraf, pretoze konatel nasej spolocnosti tomu neveri, podla coho teda si narokuju fakturaciu skody v takomto pripade bez dph, a hlavne ci je to teda naozaj spravne?

Dakujem za promtnu odpoved, lebo uz ma sef dost nahana, ze preco to este nie je doriesene, len mam problem teda s tym ci s dph alebo bez dph.
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Ak by ste im tovar predali tak fakturujete s Dph.

Vy Ste im tovar zrejme nepredali, tovar chýba, zrejme bol ukradnutý, priznali to a sú ochotní znáša dôsledky. Teda im fakturuje náhradu škody.

Ak by sa pozeralo na to, že tovar bol ukradnutý, je tam povinnosť odvodu Dph, ktorá bola odpočítaná pri nadobudnutí.

Vaša škoda je tovar v skladovej cene a výška Dph, ktorú budete odvádzať. (v konečnom dôsledku to bude skladová cena + Dph....t.j 100+19).

Vyfakturujte im spôsobenú škodu - čiže faktúra bude bez Dph vo výške 119. (avšak hodnota tejto fakturácie pokryje Vašu skladovú cenu + Dph.)
0 0
Jalcak Jalcak

Jalcak je offline (nepripojený) Jalcak

Dobry den,

ja mam takyto pripad. objednali sme si tovar u talianskeho dodavatela. na prepravu tovaru na Slovensko sme si objednali ceskeho dopravcu. pocas prepravy este na uzemi Talianska bola ukradnuta cast nasho tovaru v nakupnej cene 9590 EUR.

Aku skodovu fakturu mame vystavit dopravcovi? na sumu 9590 EUR alebo na sumu 11412,10 EUR /9590x1,19/?

Vopred dakujem za odpoved.
0 0
JankaDa JankaDa

JankaDa je offline (nepripojený) JankaDa

Dobry den!
Chcela by som Vas velmi poprosit o radu. Mame takyto pripad:
1./ Kupili sme od dodavatela tovar (na ktory nam vystavil fakturu s vycislenim DPH) ,ktore sme si odpocitali
2./ Tovar sme riadne prijali na sklad, no po naslednom preverovani vyrobku (nasa firma sa venuje kalibracii) sme zistili, ze tovar je vadny a tak sme ho prepravnou spolocnostou zaslali naspat dodavatelovi ako reklamaciu.
3./ V prepravnej spolocnosti doslo k odcudzeniu nasho balicka a prepravna spolocnost ziada o vystavenie faktury, nakolko chcu vzniknutu skodu (ktora vznikla ukradnutim tovaru) preplatit.
Ako mam tento tovar fakturovat prepravnej spolocnosti? Viem, ze na fakture nesmie byt vycislena DPH (teda je to faktura mimo DPH), ale neviem, ci mam vo fakturovanej sume zohladnit aj DPH, tj. uviest tam celkovu sumu tovaru vratane DPH (bez vycislenia DPH)?
A ako sa zauctuje takyto pripad v podvojnom uctovnictve?
Vopred dakujem za cenne rady.
0 0
JankaDa JankaDa

JankaDa je offline (nepripojený) JankaDa

Nevie mi nikto poradit? ( Prosiiim!!!
0 0
JankaDa JankaDa

JankaDa je offline (nepripojený) JankaDa

NEPORADITE MI PROSIM?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať