Zavrieť

Porady

Škodová faktúra a DPH

Taká milá osôbka :-))))
Ahojte, dufam, ze mi budete vediet poradit.
Kupili sme tovar ( chladnicku), ktoru sme nasledne predali konecnemu zakaznikovi. Nakolko tovar isiel cez prepravnu spolocnost, doslo k jej
poskodeniu ( poskrabaniu) a zakaznik odmietol chladnicku prevziat.


A teraz konkretne pripady:

- chladnicka bola nam vyfakturovana s DPH, ktoru sme si uplatnili na odpocet

- chladnicku sme vyfakturovali zakaznikovi- priznana DPH na vystupe

- zakaznik odmietol prevziat poskriabanu chladnicku- vystaveny dobropis na zakaznika s minusovou DPH na vystupe

- vystavena skodova faktura prepravnej spolocnosti- bez DPH?

A ako to bude s tym prvym pripadom- mame teda narok odpocitat si DPH, ktora nam bola vyfakturovana nasim dodavatelom?

Uz mam z toho gulas.
Dakujem za vsetky rady.
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ivet.b
Ahojte, dufam, ze mi budete vediet poradit.
Kupili sme tovar ( chladnicku), ktoru sme nasledne predali konecnemu zakaznikovi. Nakolko tovar isiel cez prepravnu spolocnost, doslo k jej
poskodeniu ( poskrabaniu) a zakaznik odmietol chladnicku prevziat.


A teraz konkretne pripady:

- chladnicka bola nam vyfakturovana s DPH, ktoru sme si uplatnili na odpocet

- chladnicku sme vyfakturovali zakaznikovi- priznana DPH na vystupe

- zakaznik odmietol prevziat poskriabanu chladnicku- vystaveny dobropis na zakaznika s minusovou DPH na vystupe

- vystavena skodova faktura prepravnej spolocnosti- bez DPH?

A ako to bude s tym prvym pripadom- mame teda narok odpocitat si DPH, ktora nam bola vyfakturovana nasim dodavatelom?

Uz mam z toho gulas.
Dakujem za vsetky rady.
Fa za škodu: bez dph
Prvý prípad: jednoznačne došlo k dodaniu, takže dodáv.dph zaplatil, vy si ju uplatníte na odpočte.
0 0
ivet.b ivet.b

ivet.b je offline (nepripojený) ivet.b

Taká milá osôbka :-))))
Dakujem za rychlu a jednoznacnu odpoved.
0 0
Macka Macka

Macka je offline (nepripojený) Macka

My máme podobný problém,
objednali sme si tovar a pri jeho preprave došlo k poškodeniu obalu a následnému vykradnutiu.Prepravná spoločnosť nám škodu uznala v plnej výške a žiada vystaviť škodovú faktúru.Sme platcovia DPH.Faktúru sme v plnej výške uhradili dodávateľovi a uplatnili si DPH.Ako máme vystavit FA?Ako pri predaji tovaru normálne s DPH /ako keby bol tovar predaný/ s poznámkou v texte ,že sa jedná o reklamáciu-stratu tovaru?Stačí to tak, a bude to správne?Máte niekto skúsenosti.
Veľmi pekne ďakujem.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ivet.b
Ahojte, dufam, ze mi budete vediet poradit.
Kupili sme tovar ( chladnicku), ktoru sme nasledne predali konecnemu zakaznikovi. Nakolko tovar isiel cez prepravnu spolocnost, doslo k jej
poskodeniu ( poskrabaniu) a zakaznik odmietol chladnicku prevziat.
Tweety
Fa za škodu: bez dph
Prvý prípad: jednoznačne došlo k dodaniu, takže dodáv.dph zaplatil, vy si ju uplatníte na odpočte.
ivet.b
Dakujem za rychlu a jednoznacnu odpoved.
Tak trošku pomalšie a menej jednoznačne.

A aká je dokumentácia o škode? Čo budete fakturovať dodávateľovi? Poškrabanie, celý kus alebo?

Táto otázka je typickým príkladom toho, že síce odpovedať v prípade škody vieme, ale len na jednoznačnú otázku. Niekedy je potrebné riešiť aj viac súvislostí. Nie je škoda ako škoda a nie vždy slovo škoda aj škodu znamená.

Prípad fakturácie škody už bol rozoberaný obsiahlejšie viackrát, niečo je aj vo vypracovaných otázkach. Zadávateľovi otázky doporučujem oboznámiť sa aj s touto problematikou zo širšieho uhla, ako mu bolo podané v jednoznačnej odpovedi.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Macka
My máme podobný problém,
objednali sme si tovar a pri jeho preprave došlo k poškodeniu obalu a následnému vykradnutiu. Prepravná spoločnosť nám škodu uznala v plnej výške a žiada vystaviť škodovú faktúru.
Ak máte škodu zdokumentovanú a uznanú zo strany prepravcu, tak žiadosť o jej náhradu nie je dodaním tovaru ani služby z pohľadu ZDPH. Do textu faktúry uveďte jasne, že sa jedná o náhradu škody spôsobenej vtedy a vtedy, tam a a tam, tým a tým, prípadne sa odvolajte na zápis, ktorý ste spísali pri zistení škody a ktorý zrejme prepravca potvrdil.
Zo zmluvného vzťahu z prepravcom zrejme vyplýva, čo sa rozumie škodou a ako sa bude postupovať v prípade jej spôsobenia, keď ju uznal.
0 0
Macka Macka

Macka je offline (nepripojený) Macka

Ďakujem Janke za promptnú odpoveď.Ak som správne pochopila,tak FA vystavujeme bez DPH,napriek tomu,že sme si na daný tovar DPH uplatnili?Zmluvný vzťah s touto prepravnou spločnosťou nemáme,nakoľko prepravu zabezpečoval náš dodávateľ.Škodový zápis nie je,komunikácia prebehla písomnou žiadosťou o prešetrenie udalosti z našej strany a následná komunikácia bola len mailom,načo nám prišlo vyjadrenie k reklamácii kde túto škodu uznávajú v plnej výške,aj s DPH.A ešte ma mýli par.53 zákona o DPH,ktorý hovorí,že platitelovi dane,ktorému bol odcudzený tovar pri ktorom si uplatnil odpočet dane,vzniká povinnosť vrátiť daň.Dôvodom zakotvenia tejto povinnosti je skutočnosť,že odcudzený tovar platiteľ už nepoužije na uskutočňovanie svojich podn. aktivít.Tak teraz už aj ja mám z toho guláš.Ak teda vystavím podla tohto par. faktúru s DPH a uvediem ,že sa jedná o reklamáciu,čo potom prepravná spoločnosť,tá si daň uplatní na základe našej faktúry? To by ma zaujímalo.Ešte som sa s takýmto niečím nestretla.
Naposledy upravil Macka : 02.10.06 at 09:11
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Macka
Ďakujem Janke za promptnú odpoveď.Ak som správne pochopila,tak FA vystavujeme bez DPH,napriek tomu,že sme si na daný tovar DPH uplatnili.Zmluvný vzťah s touto prepravnou spločnosťou nemáme,nakoľko prepravu zabezpečoval náš dodávateľ.Škodový zápis nie je,komunikácia prebehla písomnou žiadosťou o prešetrenie udalosti z našej strany a následná komunikácia bola len mailom,načo nám prišlo vyjadrenie k reklamácii kde túto škodu uznávajú v plnej výške,aj s DPH.
Ono je skutočne niekedy potrebné veci zvážiť zo širšieho uhla. Stručná odpoveď by znela:
Ak to bola Vaša škoda, na základe jej vyčíslenia (záznamu atď.) ju fakturujete voči tomu, kto Vám ju spôsobil bez DPH.

Zo širšieho uhla:
A je to Vaša škoda? Nebola to škoda spôsobená Vášmu dodávateľovi? Ale to len na okraj.
Aj v prípade škôd je potrebné rozlišovať komu, kedy a ako bola spôsobená, kto a voči komu bol za čo zodpovedný.

Zhrnutie:
Ak je všetko OK a jedná sa o škodu Vám spôsobenú, fakturácia bez dane s uvedením, že sa jedná o náhradu škody je v poriadku. Následne pozor na účtovanie. V účtovníctve by mal byť premietnutý jednak vznik škody a jednak jej náhrada.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Macka
...FA vystavujeme bez DPH, napriek tomu,že sme si na daný tovar DPH uplatnili.
Áno ... vy ste si totiž neobjednali dodávku škody .-) ale dodávku tovaru a také bolo aj plnenie voči Vašej firme. Dodávka tovaru. Predpodkladám, že k predmetnej dodávke tovaru zo strany dodávateľa aj došlo. (To je ten prípad, na ktorý upozorňujem. Komu bola škoda spôsobená.)
Ostatné účtovné a daňové prípady nastali až následne. A bez objednávky .-)
0 0
Macka Macka

Macka je offline (nepripojený) Macka

Podľa mňa bola škoda spôsobená nám a to prepravnou spoločnostou.My sme si tovar objednali, faktúru zaplatili a následne náš dodávateĺ si objednal prepravu a tovar nám prepravná spoločnosť priviezla.Pri preberaní sme si nič nevšimli,nakoľko obal bol zalepený,a až pri preberaní tovaru sme zistili,že nám chýba tovar a obal bol zalepený dodatočne.Reklamáciu nám uznali z toho dôvodu,že boli dodatočne zistené aj dalšie reklamácie,nakoľko tovar nechýbal len nám.Stalo sa totiž to,že auto plné tovaru parkovalo v noci niekde mimo svojho objektu a následne bolo vykradnuté s tým,že si prepravka nič nevšimla,až dodatočne po viacerých reklamáciach firiem ,že im chýba v krabiciach tovar. Ale mýli ma ten par.53 zákona o DPH.
Sme firma,ktorá účtuje v jednoduchom účtovníctve.Takže pri vystavení FA to zaúčtujem ako predaj tovaru a pri náhrade ako zdaniteľný príjem,alebo nezdaniteľný výdaj a nezdaniteľný príjem?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Čo sa týka odvodu dane z ukradnutého tovaru, tak tam vzniká povinnosť odviesť daň.
Vo Vašej otázke bolo zatiaľ odpovedané na to, či môžete z faktúry za dodávku tovaru daň odpočítať. Odpoveď: môžete. Ďalšia otázka, či fakturujete bez dane: Odpoveď: áno, lebo sa nejedná o dodávku služby, ani dodávku tovaru.

Dodatočne vznesená otázka: Čo s odvodom dane v prípade krádeže tovaru? Odpoveď: V prípade krádeže tovaru, pri ktorom platiteľ odpočítal daň, je platiteľ povinný túto odviesť.
Čiže právo na odpočítanie dane môžete uplatniť, ale v zmysle § 53 Vám vznikajú nové povinnosti (nastali iné skutočnosti) spojené s odvodom odpočítanej dane.

V prípade krádeže by som doporučovala tento postup. V prípade jedného zdaňovacieho obdobia to však nevylučuje ani ten prístup, že neuplatníte odpočítanie dane, nakoľko dodaný tovar nepoužijete pre účely svojho podnikania.

A ešte záverom: chce to dobré vyčíslenie škody voči prepravcovi. Dodávateľovi ste zaplatili DPH (odpočítali a následne dodanili) ... zatiaľ je uhradená DPH pre Vás škodou. Obdobne, keby ste ju neodpočítali ... uhradiť ju musíte.
0 0
Macka Macka

Macka je offline (nepripojený) Macka

Takže aby mi to bolo jasné uvediem konkrétny príklad a prosím o odsúhlasenie postupu:/jedná sa o jedno zdaň.obdobie/
1. FA od dod ZD 20 000,- DPH 3 800,- /FA už zaplatená/
- hodnota ukradnutého tovaru ZD 5 000,- DPH 950,-

z tejto FA si uplatním DPH vo výške 2 850,-

2.vystavím škodovú FA prepravnej spoločnosti /bez vyčíslenia DPH/ vo výške 5 950 SK.

Čiže DPH som si neuplatnila a následne ju odviesť nemusím.Pochopila som to správne? Sumu vo výške DPH na došlej FA /950,-/ si dám do nákladov a pri úhrade škodovej FA vo výške 5 950 SK celá suma bude mojim zdaniteľným príjmom.Je to tak? Ospravedlňujem sa Janke ale asi mám dlhé vedenie a ďakujem za trpezlivosť ale z týmto som sa vo svojej krátkej praxi ešte nestretla.Ešte raz dík.
Naposledy upravil Macka : 02.10.06 at 11:55
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Macka
Takže aby mi to bolo jasné uvediem konkrétny príklad a prosím o odsúhlasenie postupu:/jedná sa o jedno zdaň.obdobie/
1. FA od dod ZD 20 000,- DPH 3 800,- /už zaplatená/
- hodnota ukradnutého tovaru ZD 5 000,- DPH 950,-

z tejto FA si uplatním DPH vo výške 2 850,-

2.vystavím škodovú FA prepravnej spoločnosti /bez vyčíslenia DPH/ vo výške 5 950 SK.
Odsúhlasujem, ale nakoľko nepoznám podrobnosti ohľadom ocenenia tovaru a vyčíslenia škody pomerne k cene nakupovaného tovaru tak doporučujem nasledovné:
1. fa za dodávku tovaru: uplatniť odpočítanie dane z celej dodávky, t.j. 3800,00 Sk,
2. urobiť predpis odvodu dane vo výške ukradnutého tovaru podľa špecifikácie (záznamu o škode),
3. fakturovať voči prepravcovi škodu a zohľadniť tam aj doodvádzanú DPH. Na faktúre daň neuvádzať.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Macka
Sumu vo výške DPH na došlej FA /950,-/ si dám do nákladov a pri úhrade škodovej FA vo výške 5 950 SK celá suma bude mojim zdaniteľným príjmom.Je to tak?
A tu sme už v účtovníctve a dokladovaní škody. Neviem v akej sústave účtujete, ale zameriam sa na daňové hľadisko. Principiálne škoda je uznaný náklad vo výške prijatej náhrady. Ak účtujete o škode ako o daňovom výdavku aj prijatá náhrada je daňovým príjmom.
0 0
Macka Macka

Macka je offline (nepripojený) Macka

Moc Vám ďakujem za cennú pomoc.Už som to tu niekde spomínala,účtujeme JÚ.Vrátim sa k zaúčtovaniu.Teda mojim nákladom/FA zaplatená/ bude hodnota odcudzeného tovaru bez DPH/túto si uplatním/ a mojim príjmom bude úhrada škodovej FA /vrátané DPH/od prepravnej spoločnosti.Pochopila som to správne?
Ďakujem ešte raz za čas ,ktorý ste mi venovali.
Macka
Naposledy upravil Macka : 03.10.06 at 04:59
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Macka
Moc Vám ďakujem za cennú pomoc.Už som to tu niekde spomínala,účtujeme JÚ.Vrátim sa k zaúčtovaniu.Teda mojim nákladom/FA zaplatená/ bude hodnota odcudzeného tovaru bez DPH/túto si uplatním/ a mojim príjmom bude úhrada škodovej FA /vrátané DPH/od prepravnej spoločnosti.Pochopila som to správne?
Ďakujem ešte raz za čas ,ktorý ste mi venovali.
Macka
Skúsila som si to nahodiť do programu. Variant je veľa. Jedna z možných:
1. fa za tovar - tovar s odpočítaním DPH druhové členenie "tovar"
2. záznam o škode - predpis - nepeňažná operácia a preúčtovanie mínus z druhového členenia tovar v cene bez DPH a preúčtovanie do prevádzkovej réžie
3. predpis DPH z ukradnutého tovaru a náhrady škody - faktúra na prepravcu. Záznam podľa § 70 ZDPH v položke DPH na doodvádzanie dane podľa § 53, do PD sa úhrada dostane ako ostatný príjem v cene bez DPH a DPH, ktorú ste povinná odviesť.
Toto je potrebné urobiť v rámci zdaňovacieho obdobia, kedy škoda vznikla.

Skúste si to aj Vy, či Vám to vyjde.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Macka
T
- hodnota ukradnutého tovaru ZD 5 000,- DPH 950,-


vystavím škodovú FA prepravnej spoločnosti /bez vyčíslenia DPH/ vo výške 5 950 SK.
Janka nemá Macka vystaviť faktúru prepravnej spoločnosti vo výške iba 5000,- Sk??
Doplním:
ak by sa jednalo o škodu
Naposledy upravil Muška : 03.10.06 at 13:46
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Muška
Janka nemá Macka vystaviť faktúru prepravnej spoločnosti vo výške iba 5000,- Sk??
Doplním:
ak by sa jednalo o škodu
No ... ak berieme fakt, že DPH uhradí dodávateľovi, odpočíta a zároveň doodvádza, tak jedna úhrada vo výške prislúchajúcej DPH je navyše. Nebola by to jej škoda, keby si ju nežiadala? Na faktúre samozrejme DPH ako položku neuvedie, iba ju zahrnie do výšky škody.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Celkovo je táto problematika v JÚ dosť problematická ako aj jej premietnutie do peňažného denníka a evidencie DPH. Záleží na možnostiach softvéru. V PÚ je to v tomto prípade jednoduchšie a transparentnejšie.
0 0
Macka Macka

Macka je offline (nepripojený) Macka

Ďakujem Janke aj Muške za rady.Účtujem v MRP -DOS. Vyskúšam to.
Ešte raz dík poraďáčky,moc ste mi pomohli.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ďalšia alternatíva:

1. faktúra za tovar: výdavok druhové členenie tovar a uplatnená DPH (ZD 5000,- DPH 950,-)
2. škodový záznam: nepeňažná operácia storno druhového členenia tovar a uplatnenej DPH (ZD -5000,- DPH -950,-), a preúčtovanie do prevádzkovej réžie vo výške ceny ukradnutého tovaru s daňou (5950,-),
3. faktúra na prepravcu: ostatný príjem (5950,-).

Tento spôsob je vhodnejší. V prvom prípade som sa príliš upriamila na softvér, ktorý používam.

Ale tak ako uvádzam, aj tento prípad je špecifický a variant na jeho premietnutie do účtovných kníh je viac. Upozorňujem ešte na skutočnosť, že náhrada za škodu musí byť v roku 2006 aj inkasovaná, aby boli výdavky daňovo uznané.

Upozorňujem Poraďákov, ktorí túto tému sledujú, že sa jedná o prípad ukradnutého tovaru, kedy je povinnosť odviesť odpočítanú DPH. Nie je aplikovateľný všeobecne na škodu ako takú.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať