Zavrieť

Porady

Nevyfakturované dodávky - po zaplatení

Ahojte, prosím Vás, nevyfakturované dodávky - sú v 1. roku pripočítateľnou položkou v r. 140 a v 2. roku, teda po zaplatení idú do r. 270, alebo 290?

A taktiež tvorba rezerv na zmluvné pokuty ide v 1. roku ako PP do r. 130 a v 2. roku zrušenie rezerv ide do r. 290 v DPPO? Ďakujem krásne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    nevyfakturované dodávka - r. 270

    tvorba rezerv, nikam nejde, v 2. roku predsa účtuješ spotrebu rezervy na príslušný nákladový účet.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    mondes Ďakujem. Ale ak sa tá rezerva nespotrebovala, tak jej zrušenie účtujem k 31.12.2020 323/545 a v DPPO to bude odpočít. položka. Alebo to zle chápem? Len neviem, či v tomto prípade to bude r. 270, alebo 290.
    kn-alka spotrebuješ starú a vytvoríš novú - tá nová bude v r.130
    mondes Nerozumiem. Ako ju spotrebujem, ak som ju nespotrebovala? Myslela som, že ju zruším zápisom 323/545, v DPPO to bude na r. 290 a vytvorím novú 545/323 a v DPPO to bude r. 130. ......alebo inak? Ďakujem veľmi pekne.
    kn-alka nevidím ti do účtovníctva, takže neviem poradiť - a zmluvné pokuty nie sú náhodou na 544?

    Ja vždy dávam rozpustenie rezervy v celej sume a druhým zápisom skutočný náklad. a v DP ju nedávam ako prip.položku, nakoľko je mínusom v nákladoch (alebo na DAL v nákladoch), takže už je "pripočítaná" na tej 544-ke

    Koncoročnú sumu na 544-zmluvné sú už daňovým nákladom, nedaňová 545 ide aj tak do 130.

    Tak ako to ty chceš by si ju tam mala asi 2x
    mondes Ide o nezmluvné pokuty a penále, preto účet 545. Bola v . 2019 tvorená rezerva na ne, tak sa účtovalo 545/323 a v DP do r. 130. Celý rok sa s tou rezervou nič nerobilo. Tak ako ju zruším? Veľmi pekne ďakujem.
    kn-alka interným dokladom zrušíš 323/545, iný pohyb po celý rok na tom účte nebol?
    mondes Nie, nebol. ...Takže potom v DPPO to bude r. 290? Ďakujem krásne.
    kn-alka áno, ale nie kvôli rezerve, ale kvôli zostatku na účte.... ak by si mala viac pohybov, nemusela by si použiť r.290 - treba sa vedieť vykoktať
    mondes Ďakujem veľmi pekne. .....keď ja v PÚ robím raz ročne DPPO a preto aj raz do roka "koktám". Účtujem len malú s.r.o., ktorá mi raz ročne prinesie doklady, tak kým sa do toho dostanem po roku, tak ......koktám.
      zbaliť

    Nevyfakturované dodávky - po zaplatení

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.