Zavrieť

Porady

Ako si zabezpečiť trochu súkromia na balkóne v bytovom dome?

Dobrý deň, prosím o radu - umiestnila som si na svoj balkón optickú zábranu, (keďže balkóny sú tesne vedľa seba a oddľuje ich len 1m vysoké zábradlie), ktorá je pripevnená k polici na kvety. Suseda s tým nesúhlasí a správca domu ma vyzval na jej odstránenie. Polica nie je upevnená do fasády ani do konštrukcie balkóna. Nijako nezasahuje na susedin balkón. Nijako jej neovplyvňuje svetelné podmienky (suseda vidí východ aj západ slnka). Podmienky užívania balkónov nemáme nijako osobitne dohodnuté.
Musím clonu odstrániť? Ako si inak zabezpečiť súkromie na balkóne? Ďakujem za radu.
Naposledy upravil Fodorka : 24.03.21 at 15:24
6 komentárov     zbaliť
ivka70 Na zaklade coho ta spravca vyzval na odstranenie? cim to zdovodnil?
Fodorka Že suseda s tým nesúhlasí.
Tweety to nie je dôvod na odstránenie
Fodorka Chcela som sem priložiť aj foto, aby ste mali predstavu, o čo sa jedná, ale nedá sa mi to.
misoft Suseda môže nesúhlasiť, ale len v tom prípade, ak by sa jednalo o zásah do JEJ balkóna. Okrem toho - ak to nie je nejaká pevná vizuálna zábrana - tak ani správca nemôže len tak nariaďovať. A správcovi treba odkázať, že on je VÁŠ zamestnanec a nie vy jeho podriadení.
cheri Podobný problém mala moja známa,, aj so správcom, nakoniec to vyriešili skriňou, ktorá vyplnila celú plochu so susediacim balkónom, čo nie je v rozpore, pretože nikde nie je uvedené, že na balkóne skriňa nemôže byť.
Fotku, ktorú ste pridali, je možné vidieť:-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    No ja neviem, čo a ako...foto by určite pomohlo...ale podľa popisu k úpravám v rozpore so zákonom nedošlo.

    Lebo § 11, odst. 4 a 5 niečo vraví o úpravách...
    https://www.zakonypreludi.sk/zz/1993-182

    Ak správca nedoloží opak, tak má smolu...a susedka môže nesúhlasiť od rána do večera tiež.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    "Vlastník bytu v dome nemôže vykonávať úpravy, ktorými by menil vzhľad domu bez súhlasu vlastníkov bytov v dome."

    Takže správca ti to nemôže nariadiť, ani vedľajší sused. No môže to navrhnúť na schôdzi spoluvlastníkov domu, že si zohyzdila dom a máš to zohyzdenie domu odstrániť. Ak o tom rozhodne nadpolovičná väčšina spoluvlastníkov domu. Alebo iný počet spoluvlastníkov uvedených v zmluve o výkone správy, musíš, no mala by si ho odstrániť.

    "Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome prijímajú rozhodnutia nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak hlasujú o súhlase s úpravou, ktorou vlastník bytu v dome mení vzhľad domu a zasahuje do spoločných častí domu, ak zmluva o výkone správy neurčuje inak."

    "Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov, ktoré sú spoločnými časťami domu."

    Balkón je spoločná časť domu, ale tu optickú zábranu si môžeš len na svoje náklady namontovať.

    "Vlastník bytu v dome má právo výlučne užívať spoločné časti domu, ak z ich stavebnotechnického alebo účelového určenia vyplýva, že majú byť užívané len s určitým bytom v dome."

    Škoda, že nie je to foto, ale asi ani netreba, pre mňa.

    Ten balkón môžeš využívať len ty, nie tvoj sused. Vraj od dobrého suseda stavať ploty netreba. Ale, ten tvoj sused, suseda bude isto dobrý, dobytok, hovado, krava, že?
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jarka 1 Ono to zatiaľ vyzerá tak, že suseda by bola radšej, ak by na miesto zábrany namontoval zrkadlo, aby videla až do spálne.
    Fodorka Som jej navrhovala že to dám celé zaskliť na vlastné náklady... ani s tým nesúhlasila... ona chce voľne vidieť.
    Fodorka Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Priložila som súbor s fotom.
    Fodorka Ďakujem za info. Priložila som foto. Nie... suseda nie je krava, ja sa snažím vychádzať s každým. Len - tie balkóny sú naozaj spojené a oddelené len nízkym zábradlím. A keď príde návšteva k nej alebo ku mne a sedí sa na balkóne - akoby si sedel s dotyčnými. Po tých latkách by som chcela aby sa šplhal plamienok alpínsky - mám ho tam zasadený v kvetináči - by to obrástlo pekne .
    Jarka 1 Mne to príde veľmi vkusné a suseda to tiež môže využiť na pestovanie kvetov. Ak by si zasadila kvety do vysokých kvetináčov a priamo do kvetináčov zasadila drevenú konštrukciu na ťahanie, tak rovnako by nevidela. Nemohla by ti diktovať, čo si tam máš zasadiť. Ak by si tam dala niečo husté, stálozelené, tak rovnako by voľne nevidela.
    Fodorka Veď presne... schválne sme tie latky dali "na striedačku" - nie je to plné - keby veľmi chcela - môže ma cez škáry sledovať. Nedali sme to plné aj preto... lebo najskôr zdôvodňovala tým, že nebude mať vzduch. Tak je to priedušné.Prípadne by si mohla zo svojej strany zavesiť na tie latky malé kvetináče s kvietkami...
    Tweety A povedala susedka, čo sa jej na tom nepáči? Lebo susedom sa nemusí kadečo páčiť ale väčšinou to zostane len pri tom. Ťažkú hlavu by som si z toho nerobila a tú zábranu nechala. Je vkusná.
    Jarka 1 Kúp veľký hrant vo výške 1 m na šírku balkóna. Upevni to na ten hrant a osaď ho rastlinami. Nechaj to obrastať z oboch strán. Posuň kúštik od deliaceho skla medzi balkónmi a máš vystarané.
    Jarka 1 To je tvoj názor. Ešte si zabudol na plast . Poobzeraj sa okolo seba. Väčšiu časť toho čo si napísal nájdeš na každom druhom balkóne.
    sito Fodorka (Dnes 16:30) Ďakujem za info. Priložila som foto. Nie... suseda nie je krava, ja sa snažím vychádzať s každým.

    Po foto. Suseda je krava. Veľmi zvedavá krava a drbna. Ty na jej balkón nepotrebuješ vidieť a ona na tvoj tiež nemusí. A správca ...

    A hádam na tej schôdzi, kto by bol za to, že to je zohyzdenie domu, stádo?
      zbaliť

    Ako si zabezpečiť trochu súkromia na balkóne v bytovom dome?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.