Zavrieť

Porady

Trestné právo, kto to má vyplatiť?

Dobrý deň, kto má pravdu a kto by mal doplatiť tých zvyšných 20%?

PZP nehoda, VŠZP pýta skoro 25000€ a poisťovňa krátila o 20% a moja poisťovňa vyplatila len 20000€. Súd mne priznal vinu, „neprispôsobil rýchlosť jazdy“ a nemyslel som na to že v tme skákajú na ceste opitý ľudia... Mal som predvídať túto situáciu dopredu. Dobre.

Dôvod poisťovne: pri likvidácii vyššie uvedených nárokov uplatnili v zmysle §§ 415, 441 Občianskeho zákonníka a § 13 zákona č.381/2001 Z.z. o povinnom zmluvnom poistení krátenie plnenia vo výške 20% za spoluvinu.
Znalec ********* v Doplnku č. 2 Znaleckého posudku č. **/2018 uvádza, že technickou príčinou nehody bola súčinnosť nesprávnej techniky jazdy vozidla *červené moje auto* (oneskorená reakcia) a nesprávne využívanie komunikácie osobami odstraňujúcimi prekážku na ceste (vozidlo *zelené cudzie auto*). Každý z účastníkov nehodového deja mal možnosť pri správnej technike jazdy, resp. pri správnom využívaní komunikácie dopravnej nehode zabrániť a to nezávisle na konaní druhého účastníka nehody.

Súdne trovy ktoré boli tiež mne vykázané vyplatiť, poslal som poisťovne, odpoveď mi dali:
K požadovaným trovám konania, ktoré vznikli JUDr. *********** oznamujeme, trovy konania vo výške 1.700 EUR sme nehradili. Zo strany poisťovateľa nedošlo k nesplneniu povinností v podľa §4, ods. 2, písm. c) a § 11, ods. 6, písm. a), b) zákona č. 381/2001 Z.z. o povinnom zmluvnom poistení. Stanovisko sme advokátke zaslali.

Ďakujem každému kto prečítal.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    hanelie je offline (nepripojený) hanelie

    sprievodca CR Rakúsko, hanelie
    Z opisu situácie nie je jasné kto je poškodený, či ste sa odvolali už u vyšetrovateľa voči obvineniu ( veľmi dôležité ) -
    15 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Ty by si bola schopná odpovedať aj v prípade, ak by bola informácia, či sa odvolal alebo nie ?

    Osobne si myslím, že podľa tohoto popisu by sa bez patričného preštudovania spisu a príloh nevyjadril relevantne ani advokát.
    jozef.k. Neodvolal, neobrali mi vodičák, len dali mi vyplatiť (lepšie povedané poisťovni). Len teraz poisťovňa krátila o 20% kvôli spoluvine. Na súde nebola reč o spoluvine. Tak teraz neviem či má poškodená zvyšných vyplatiť alebo ja koho poisťovňa nevyplatila celé...
    hanelie V oznánení o poistnom plnení poisťovna uvádza kto platí spoluvinu
    jozef.k. """V prípade poškodenej ************ sme pri likvidácii vyššie uvedených nárokov
    uplatnili v zmysle §§ 415, 441 Občianskeho zákonníka a § 13 zákona č.381/2001 Z.z. o
    povinnom zmluvnom poistení krátenie plnenia vo výške 20% za spoluvinu."""

    Len toto bolo odôvodnenie. Keď dobre rozumiem ona si má doplatiť?
    hanelie Ano spoluvina znamená, že poškodená nedostane celé plnenie, ako napr bolestné, - resp vszp nedostane celú časť, táto " súčasť" celého sporu sa potom rieši v inom súdnom procese ( ak poškodená preukáže ,že celá vina je na obvinenom resp odsúdenom ) ďalšie kroky voči 100% plneniu podniká vaša poisťovňa ( posiela tiež oznámenie o plnení poškodenej a tomu, komu uhrádza peniaze a tiež je tam tá výroková časť, prečo neplní 100 percent
    jozef.k. Hanelie strašne veľa si pomohol, ďakujem pekne!!!

    Poisťovňa plnila 80%, a VSZP teraz poslal šek s 20% sumou aby som vyplatil do 15 dní, inak vyhráža sa mi s exekúciou...
    Teraz mám ja ísť na súd aby toto riešili? Či mám počkať keď uplynie a začne exekúcia proti mne?
    hanelie všzp sa vám nemá čo vyhrážať - toto je záležitosť medzi poisťovňami ( pokiaľ máte v poriadku pzp ) na výzvu všzp reagujte v zmysle, aby sa obrátili na poisťovňu, kde máte uzatvorené pzp / to, že vaša poisťovňa neplní 100% nie je vaša vina - ( ak ste teda napr nemali alkohol, porušenie dopravných predpisov napr prekročenie rýchl. limitu ap. ) kopiu výzvy od všzp zaneste do vašej poisťovne, všetko si kopírujte a nechajte oraziť ( všetky dokumenty si odkladajte
    btw. prečo dopravná nehoda išla až na súdne konanie ? iste sa dalo tomu predísť
    exekúcia by vás vyšla poriadne draho - určite reagujte na každú výzvu - odvolaním, ap
    ak by si všzp vymáhala plnenie súdnou cestou a súd by určil, že má pravdu, tak vaša poisťovňa musí sumu doplatiť ( ak teda máte všetko v poriadku podľa zákona o pzp napr. zaplatenú poistku včas a v plnej výške, neporušili ste žiadne nariadenia uvedené v tom zákone o pzp https://www.zakonypreludi.sk/zz/2001-381
    )
    jozef.k. Nemal ani alkohol, ani rýchlosť nad limitu. Pán, ktorý dostal úraz toho odniesli helikoptérou, preto VŠZP vyčíslila sumu 25000€...
    Pani advokátka od VŠZP vraj nevie vymáhať od poisťovne, nie sú zamluvnený, že ja som s nimi zamluvnený.
    Súd mne priznal aby som vyplatil celú sumu. Poisťovňa len 80% vypláca, takže je tam nedostatok 20% a všetko stojí... Kde sa má toto pohnúť, kde ísť, neviem.
    hanelie výjazd vrtulníkom určite nestojí 25000 € - voči výške sumy sa odvolajte - máte presne vyčíslené od všzp, koľko stál ktorý úkon ?
    áno, súd určuje vinníka dopravnej nehody a ten má uhradiť potom náhradu škody, vy máte uzatvorené pzp - poisťovňa má hradiť plnenie ( čo všetko, to je uvedené v zákone )
    teraz môže nastať aj takáto situácia - okrem tej čo som spomínala v predchádzajúcom príspevku
    - všzp posunie vymáhanie exe - ten bude vymáhať od vás - vy zas budete vymáhať od vašej poisťovne ( súdne ) - pretože tá má povinnosť zaplatiť všetky škody z pzp
    ( preto som sa pýtala, či ste sa odvolali, lebo ak chodec bol opitý tak s tým sa už dalo niečo robiť v začiatkoch, tak aby vám nebola prisúdená celá vina
    resp. to len usudzujem z tých málo info, ktoré ste tu dali
    jozef.k. Nebolo odvolanie, asi to bola chyba... Myslel som že poisťovňa vyplatí, mne nezobrali ani vodičák keďže nebol ani opitý a ani nič, tak som nechal tak...
    Teraz po 1,5 roka hľadá VSZP ešte zostatok.
    Advokát ktorého mám je mimo že poisťovňa nevyplatila celé, stále mal takéto prípady a poisťovne vyplatili.
    On mi povedal že mám počkať kým začnú exekúciu, lebo ten papier čo poslal VSZP je len "informačná", nič zlého mi ešte nespravila VSZP...
    No bojím sa, ešte exekúciu nikdy nemal a nie že v budúcnosti nedajú pôžičku lebo budem v nejakom registri...
    hanelie Čakať na exekúciu ? Veľmi zlá rada exe sa navýši o poplatky exekúcie, ktoré by ste museli vy znášať - konajte, odvolajte sa voči všzp nech sa obrátia na vašu poisťovňu zároveň namietajte výšku sumy
    jozef.k. Ako mám odmietať? Že má poisťovňa vyplatiť alebo poškodená? Lebo súd možno prihliadol na spoluvinu že mi nezobrali vodičák ale zas mne dal celé to vyplatiť.
    Či sa má znovu súdiť? S kým mám, s poisťovňou aby vyplatili alebo s poškodenou? Nechápem...
    hanelie Najsķôr si ujasnime fakty : dostali ste výzvu od všzp, aby ste doplatili výšku náhrady škody - súd vás určil ako vinníka ( to,že vám nechali VP nie je uznanie spoluviny poškodenej ) čiže vy máte napísať všzp list aby sa obrátili priamo na poisťovňu, kde máte PZP - zároveň choďte do vašej poisťovne ( PZP ) a žiadajte ich, aby nahradili celú škodu - rozsudok ( kopiu ) doložte . Písali ste, že máte advokáta- tieto úkony vám predsa musel poradiť
    hanelie Mam takýto jeden prípad podrobne za sebou aj s určením spoluviny - hoci od prvopočiatku bol vyšetrovateľ zaujatý ( vodič zrazil chodkyňu mimo prechodu )
    hanelie Pre buchač : Konkretne ide spôsob ukončenia sporu a následne o poistné plnenie - len treba aspoň základné info o postupe a prečo rozhodoval súd btw. Výrok súdneho znalca v zmysle : nesprávna technika....... čistý diletantizmus
      zbaliť

    romana147 je offline (nepripojený) romana147

    romana147
    K poisťovniam : kedysi som robila MTZ / aj z VSŽ kupovala zvitky plechov , , ,
    šofér skôr odplachtoval , namokli mu dosky , zvitok chytil zvonku "líšku" , , ,
    aby to u nás neplatil , dobrosrdečná kolegyňa preložila zvitok pod svetlík s rozbitým sklom / / nafotila , poslala poisťovni (s dátumom dažďa u nás ) a tá odpovedala :
    pýtali sme sa SHMU, aké bolo počasie, keď ste písali , že zvitok zatiekol , , vraj NEfúkalo NAD 87 km/hod (odkedy platí vaša poistka) = tak vám nič nedáme

    Trestné právo, kto to má vyplatiť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.