Zavrieť

Porady

Financny prispevok na stravovanie a termin jeho vyplaty

Nenasiel som v tejto teme odpoved, tak si dovolim doplnit otazku. Uz vyplacate financny prispevok na stravovanie? Ak ano, tak kedy?
1/ Hned 1.dna v mesiaci bankovym prevodom na ucty zamestnancov, alebo
2/ v ramci mzdy vopred, t.j. napriklad prispevok na april vyplatim v marcovej mzde, ktora je splatna v aprili, alebo
3/ v ramci mzdy po zadu, t.j. prispevok na marec vyplatim az v marcovej mzde, ktora je spatna v aprili.
Cital som, ze bod 3 sa neodporuca, nakolko aj vydaj gastracov spatne nie je povoleny. Takze kedy to vyplacate a ako (v ramci mzdy, alebo samostatne)?
Dakujem.
4 komentárov     zbaliť
ivka70 "vydaj gastracov spatne nie je povoleny" ale nie je ani zakazany ...90% firiem to tak trobi a ani ziadna kontrola im to nevytkla
martinez FR SR v prípade stravných lístkov upozorňuje, že ak nebudú zamestnancom vydané vopred, nejde o splnenie povinnosti zabezpečiť stravovanie, a preto takéto náklady nemôžu byť ani daňovo uznané.

Vyssieuvene som si nevymyslel ja, ale je to od Martina Tuzinskeho (sef zvazu uctovnikov Slovenska), na tomto linku:
https://www.zusk.sk/financny-prispev...hodne-obdobie/
ivka70 To o nedanovych nakladoch plati pre SZCO a jeho strravne listky, nie pre zamestnanca. Mas nejaky odkaz na zakon, kde by to nemal byt pri zamestnancoch zdanitelny prijem?
Ten tvoj prilozeny odkaz je skor reklama na ich skolenie ako plnohodnotna informacia ....
martinez no a tu je to cierne na bielom na portali financnej spravy:
https://podpora.financnasprava.sk/51...h-l%C3%ADstkov

takze co sa tyka gastracov, jednoznacne musia byt vydane vopred!, inak nebudu v danovych vydavkoch (tych 55%)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    U nas jednoznacne 3, podla presneho naroku, v ramci mzdy, jednym prevodom na ucet.

    Taynee je offline (nepripojený) Taynee

    Som to ja :) Taynee
    Zatial este nevyplacame, mame stravovacie karty a vyuzivame prechodne obdobie na nastavenie vsetkych systemov. Ale ked na to prejdeme do 2 mesiacov, tak pojdeme systemom v bode 3, spolu so mzdou, za ukonceny mesiac. Vo vsetkych firmach, kde som doposial pracovala a boli to velke medzinarodne korporatne spolocnosti sme stravne vyratali podla skutocnej dochadzky mesiac pozadu. Skusali sme aj davat dopredu, ale tam vznikalo tolko korekcii, a taky chaos, ze sme to davali pozadu. Nikdy sme to nemali zo strany IP, DU alebo rocnych auditoch vytknute.
    martinez jasne, chapem, ale napriek tomu Financna sprava hovori, ze pokial to vyplacate "pozadu", nejde o zabezpecenie stravovania v zmysle zakonnika prace a teda nejde o danovy vydavok.. tu je link (vid posledna veta v odpovedi):
    https://podpora.financnasprava.sk/51...h-l%C3%ADstkov
    ivka70 Ked posurfujes, nie j ten vyklad uplne jednoznacny ako je prezentovany na tom odkaze, vzhladom na to, ze sa odvolava na splnenie podmienok ZP, ktore mozu byt splnene aj vydavanim stravnych listkov sucasne so mzdou .... ale kludne sa toho drz.

    dmc je offline (nepripojený) dmc

    dmc
    Práve včera som o tom zachytil školenie - musia byť k dispozícií najneskôr v prvý pracovný deň v mesiaci (aj gastráce aj finančný príspevok) Ako to majú ekonómky spraviť - na to už odpoveď nezaznela
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Taynee Ja som takisto bola na skoleni, ale vsetci sme zhodnotili, ze to vobec nie je domyslene. V praxi by to malo vyzerat tak, ze zamestnanec, ktory nastupi 1.4 do pracovneho pomeru by mal mat 1/4 na ucte peniaze na stravu. Cize posielane by mali byt pred zaciatkom pracovneho pomeru? A ked zamestnanec nenastupi, alebo zotrva jeden den? A nevznikne mu ani narok na mzdu, z ktorej by mu zamestnavatel tuto sumu strhol? Jednoducho sme sa vsetky strany zhodli, ze to vobec nie je vyriesene a ze sa vopred nic posielat ludom na ucet nebude - tym myslim, ze sa na tom zhodli firmy a aj pravnici.
    dmc zákon hovorí o tom ze zamestnavatel má povinnosť zabezpecit stravu (listky, prispevok). Ako je zabezpecena strava v prvy den v mesiaci (ked aj v den nastupu ???? Ak chcete vyplacajte prispevok za mna kazdy den ked bude v praci.Ja som ten zakon nepisal.
    martinez A co keby sa v prvy pracovny den v mesiaci vyplacal financny prispevok priamo obycajnym bankovym prevodom na ucty zamestnancov podla predpokladaneho poctu odpracovanych dni v danom mesiaci... ak tolko neodpracuju, alebo su na sluzobke, na dalsi mesiac vyplatia menej. Ak niekto odide pocas mesiaca (napriklad v skusobnej dobe), tak mu to strhnu zo mzdy. Ci to dostane na ucet 1. alebo 2.dna v mesiaci, to je uz jedno, ale ked to dostane o mesiac neskor, tak to podla mna je akesi refundovanie vydavkov zamestnanca, ktore vynalozil v suvislosti so stravovanim... a to neviem, ci je zabezpecenie stravovania v zmysle zakonnika prace...
    kn-alka však to má fungovať presne tak, ako so stravnými lístkami, tak isto mali dostávať stravné lístky dopredu, teraz to nebude stravný lístok, ale prevod na banku, neviem, načo treba o tom tak polemizovať
    martinez no vyborne, konecne niekto, s kym si rozumiem :-)
    thecrow17 Zdravim. Vcera som ohladom toho kontaktovala financnu spravu. Vsetky tieto otazky nie su doriesne, chyba realne vysvetlenie ako vsetko zosuladit s praxou. Pripravuje sa usmernenie, ktore by malo vniest viacej svetla do tohto problemu.

    Takuto odpoved som dostala:

    Dobrý deň,

    uvedená problematika je momentálne v štádiu riešenia s príslušným útvarom Finančného riaditeľstva SR, po zaujatí stanoviska Vás budeme kontaktovať.

    Tiez budeme postupovat tak, ze na zaciatku mesiaca pojde na ucet prispevok na stravne, nezavisle od mzdy a potom si pockame, co napisu do usmernenia. Chceli to zjednodusit, ale mne osobne to ako velmi zjednodusene nepride.
      zbaliť

    Jozef Toman je offline (nepripojený) Jozef Toman

    Venujem sa pracovnemu pravu 10 rokov a zodpovedam za legislativu v oblasti pracovneho prava v SR. Kedze ma zaujima, o com sa diskutuje v praxi, sledujem aj toto forum a niekedy sa aj vyjadrim. Moje nazory prezentuju moje sukromne nazory. ...viac Jozef Toman
    gastrolistky sa davaju vopred, aby si zamestnanec zakupil jedlo, rovnako je to s financnym prispevkom. Zakon nehovori, ze referencne obdobie je jeden kalendarny mesiac, t.j.ze to musi byt od 1. do 30/31. moze to byt aj od 10. (vyplatny termin) do 9., ale vopred. Nejde o spatnu refundaciu nakladov na jedlo. Nakoniec aj pri pracovnej ceste sa stravne spravidla poskytuje vopred, nie az ex-post po pracovnej ceste.
    ogaja keby som to dávala podľa odpracovaných dní priemerom - príklad na 20 dní a dorovnala v ll a 12 mesiaci plusom alebo minusom
    tiež to bude zle.

    Financny prispevok na stravovanie a termin jeho vyplaty

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.