Zavrieť

Porady

sro kúpa-zmena názvu a konateľa

prosím o radu, sro vraj kúpená, ešte som nevidela zmluvy v prebehu minulého roka, v OR som pozerala zmena konateľa a názvu firmy. ičo aj dič zostávajú. včera mi volala účtovníčka, že potrebuje podať daňové za firmu zo starým názvom že už nemá prístup zobudila sa posledný deň, že či by som neodposlala ja, tak som jej povedala, že nestíha, nech mi to pošlem na mail, že uvidím, no a teraz rozmýššlať, že veď k firme so starým názvom nemám prístup iba k novej a mimoriadku uzávierku by som nemala posielať? prosím poradiť dočítala som sa, že by sa nemala podávať za starú firme ale za novú . ked som pozerala tie výkazy, katastrofa, nič tam nie je ale jeden rok bola veľká UJ, druhý rok malá už ale je tam len ZI a niečo minuté z účtu čiže by mala byť mikro. ale čo so zostatkom na účte, nemali to nejako vysporiadať? prosím vás ako postupovať, ďakujem
8 komentárov     zbaliť
Mila123 podajte odklad DP, ide urobiť i ručne (papierovo, popr. e-mailom)...Oznámiť predĺženie lehoty na podanie daňového priznania emailom budú môcť všetky daňové subjekty, teda aj povinne elektronicky komunikujúci klienti. Túto zmenu schválil v utorok 30. marca parlament. Cieľom tohto opatrenia je rozšíriť a zjednodušiť klientom komunikáciu s finančnou správou v čase pandémie.
Návrh zákona ešte musí podpísať prezidentka SR Zuzana Čaputová.

(Poznámka redakcie: zákon vyšiel v Zbierke zákonov č. 115/2021 Z. z. dňa 31. marca 2021.)


Daňovníkom na podanie daňového priznania k dani z príjmov za minulý rok už neostáva veľa času. Lehota bola stanovená na stredu 31. marca.

Ak nestíhajú, alebo z dôvodu pandémie sa dostali do problémov, môžu finančnej správe oznámiť predĺženie lehoty na splnenie si tejto povinnosti o tri mesiace, resp. o šesť mesiacov v prípade príjmov zo zahraničia.

Parlament v stredu schválil návrh zákona, ktorý tento proces ešte zjednoduší. Odobril zasielanie oznámení emailom a po novom tak budú môcť urobiť všetky daňové subjekty, nielen „papierovo“ komunikujúci klienti, ale aj tí, ktorí sú povinní komunikovať s finančnou správou elektronicky.

Toto opatrenie má rozšíriť možnosti klientov oznámiť odklad podania daňového priznania v čase šírenia koronavírusu, obmedziť mobilitu občanov ako aj urýchliť komunikáciu s finančnou správou v súvislosti s pandémiou. Finančná správa zároveň akceptuje doteraz zaslané oznámenia o odklade daňových priznaní, keďže chce vyjsť klientom v ústrety.

Ak chce daňovník oznámiť predĺženie lehoty, stačí, ak napíše finančnej správe email na podnety@financnasprava.sk.

Email musí obsahovať nasledovné údaje:

meno, priezvisko, dátum narodenia,
DIČ alebo rodné číslo (dátum narodenia, ak ide o zahraničnú osobu),
adresa trvalého pobytu,
nová lehota na podanie DP (30. 04., 31. 05., 30. 06.) (pre účely odvodov),
obchodné meno a IČO (v prípade PO-nepodnikateľ).
yvica to som podala za firmu s novým názvom, ale potrebujem odpoveď ako postupovať či ja môžem podávať alebo odosla dp za firmu so starým názvom a či je to potrebné? ďakujem
kn-alka nie je nový a starý názov, je len jedno IČO a jedno DIČ, podávaš len raz
yvica ok a prečo účtovníčka spravila mimoriadku lebo v oktobri sa to menilo, ja som sa tiež dočítala, že podávam za firmu už s novým názvom ja aj s údajmi z mimoriadnej, je to tak?
kn-alka a nie náhodou treba obe mimoriadne sčítať a podáš len ty riadnu?

účtovníctvo predsa pokračuje, ty len nahodíš počiatočné stavy účtov od predchádzajúcej účtovníčky, trebársz aj na základe jej mimoriadnej účtovnej závierky
yvica veď tak som jej to tvrdila, ale ona že nie volala so správkyňou dane a tá jej povedala, že musí podať mimoriadnu.
a ešte ma zaujíma vysporiadanie napríklad zostatku na účte, menil sa aj konateľ, ďakujem, takže určite netreba poslať mimoriadnu??
kn-alka ja by som určite nerobila žiadnu mimoriadnu, normálne celoročnú riadnu UZ a DP 1x nový konateľ
yvica vyvolávam po daňových úradoch jak dilino a správkyna mi povie, že oni nevedia, že cez nich tie uzávierky len prechádzajú...že nech si zavolám na centrálu metodikom
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    Čo je to mimoriadna účtovná závierka?
    Mimoriadna účtovná závierka spĺňa rovnaké náležitosti ako klasická riadna účtovná závierka. Účtovná jednotka, ju ale nezostavuje na konci účtovného obdobia. Zákon o účtovníctve stanovuje, kedy je potrebné zostaviť mimoriadnu účtovnú závierku. Sú to napríklad situácie keď dôjde k zániku spoločnosti, k vstupu do likvidácie, konkurzu k zrušeniu účtovnej jednotky bez likvidácie (zlúčenie, splynutie,...).


    tento prípad nie je zlúčenie ani splynutie, ale pokračovanie takže by som mimoriadnu UZ nepodávala, len normálne riadnu, samozrejme za celé obdobie, treba spočítať obdobie starého aj nového konateľa
    yvica ďakujem veľmi pekne, takto som jej to aj ja vysvetlovala ale stále si trvá na svojom, že správkyna dane jej povedala, že treba.
    kn-alka no ale už to nie je jej kompetencia, ale nového konateľa a ten ak rozhodne, že nepodá, tak nepodá. Ja by som sa s tým netrápila.

    a mimochodom, odklad mimoriadnej UZ sa nepodáva, podáva sa len odklad podania daňového priznania, a to bude len jedno

    sro kúpa-zmena názvu a konateľa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.