Zavrieť

Porady

Dedičstvo - kto dedí a v akom pomere?

Dobrý deň,

v minulom roku zomrel otec. Všetok majetok bol v jeho vlastníctve (dom, pozemky). V dome býva brat s mamou (boli manželia). Okrem toho mám ešte 2 sestry. Chcem sa spýtať, kto má právo dediť a v akom pomere? Ďakujem.
12 komentárov     zbaliť
Mária27 Mal otec ten majetok zaslobodna, alebo ho zdedil? Nadobudli majetok počas manželstva?
Tati5 majetok bol vedený iba na otca, pravdepodobne ho nadobudol ešte pred manželstvom..
ivka70 Pravdepodobne nestaci, treba vediet urcite, lebo je rozdiel delit BSM a delit len majetok otca.
Tati5 proste bol vedený iba na otca...isto iste...
Mária27 napriek tomu to môže byť BSM
Tati5 od čoho to teda závisí? v katastri nehnuteľností nie je BSM uvedené
Mária27 V katastri je uvedené, kedy to nadobudol a ako (zmluva, dedenie a pod). Ak to kúpili ako manželia, patrí to do BSM, aj ked to dali zapísať len na jedného.
Agacs My sme teraz mali dedičské konanie. Nebohý manžel vlastnil nehnuteľnosť, ktorú nadobudol počas trvania manželstva avšak na katastri bolo napísané iba na neho, 1/1. Notárka nám tak vysvetlila, že nie je to BSM. Ale vraj to môžem napadnúť na súde, čo by som aj vyhrala a súd by určila ako BSM. Úspory tiež neriešila ako BSM.
dmc To že notárka na to kašle a nechce sa jej zisťovať je jedna vec. Zákonné ustanovenia sú vec druhá.
misoft Ten majetok mohol nadobudnúť aj počas manželstva a predsa nebude v BSM. Dedičstvo, darovanie - to je jeho osobný majetok, ktorý i keď získal počas manželstva do BSM nespadá.
Teda - pokiaľ to zdedil, dostal darom - manželka z toho je OUT, len jeho deti - je to prvá skupina! Ak by nededili ony, dedili by po ňom jeho vnuci (deti, jeho detí). A až potom nastúpi druhá skupina - rodičia, súrodenci. Ale to sa týka výlučne jeho majetku, pri BSM v prvej skupine je aj manželka.
Chobot Tak toto si bohužiaľ doplietol statočne. Čo si tým myslel, že jeho manželka je OUT? Že nededí? To nie je pravda. Manželka dedí tiež. Aj keď to dostal darom, či to zdedil.
misoft Vyčlení sa to, čo do BSM nepatrí (teda je to jeho osobný majetok, získaný dedením, darovaním) a tam manželka nededí, pretože to nezískali spoločne. A to, čo je v BSM, tak podľa zákona - 1/2 manželka, 2/2 rovným dielom. Ovšem, ak počas manželstva do jeho majetku sa vrážali financie na údržbu, zhodnotenie - musela by sa nehn. ohodnotiť pred a potom a z toho rozdielu by aj manželka mala nárok, pretože to už robili z prostriedkov v BSM.
Pred rokom som otca pochoval - mal zdedené pozemky, notárka ihneď oznámila, že tieto dedíme my (s bratom), ale mama nie. Ovšem peniaze za byt, ktorý predali a boli na ich spoločnom účte - - tak 1/2 mame, a ostatok rovným dielom. A máme to aj v dedičskom rozhodnutí takto vysvetlené.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je teraz online kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    rovným dielom manželka + deti

    V prvej dedičskej skupine dedia poručiteľove deti a manžel, a to každý z nich rovným dielom. Najskôr sa však musí vyporiadať bezpodielové spoluvlastníctvo manželov a až to, čo je určené ako majetok poručiteľa, je následne predmetom dedenia. Taktiež je potrebné upozorniť na to, že náš právny poriadok nerobí rozdiel medzi deťmi manželskými, nemanželskými či osvojenými, a preto dedia všetky tieto deti. Ak v prvej skupine nededí niektoré dieťa poručiteľa, jeho dedičský podiel nadobúdajú rovnakým dielom jeho deti, t.j. poručiteľovi vnuci.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ivka70 .
    kn-alka áno - opravila som
    Tati5 ďakujem...
      zbaliť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Veľmi všeobecne povedané - bolo identifikovaných 5 dedičov, takže všetko pôjde na pätiny. Pokiaľ sa nevyskytne niečo nečakané - napr. majetok v BSM, alebo sa nedohodnete inak.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Tweety alebo ak je závet, všetko môže byť inak
    Tati5 nie, závet nie je. Čiže ak správne chápem, tak by som mala mať nárok na 1/5 majetku po otcovi? Brat chce zostať bývať s mamou v dome, takže by mi mal vyplatiť 1/5 podielu? Alebo ako sa to v praxi rieši?
    Tweety Nemusí nič vyplatiť, jednoducho budeš mať okrem iných podielov na majetku aj podiel na dome. Alebo tak, ako sa dohodnete.
    buchač Tati5 (Dnes 17:33) takže by mi mal vyplatiť 1/5 podielu? Alebo ako sa to v praxi rieši?
    ==================
    Trochu máš v tom hokej. Preštuduj si link, je tam rozpísaná problematika...
    https://www.sora.sk/podielove-spoluvlastnictvo
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Už to tu máč síce napísané ... ale keďže tie komentáre niektoré môžu zavádzať
    (misoft dobre by bolo vymazať) - tak len zdôrazním, že celý otcov majetok zo zákona dedíte všetci 5-ti rovnakým dielom (manželka aj deti). Samozrejme treba pozrieť na katastri nadobudnutie - či ozaj bol výlučný vlastník, či tam nie je BSM.
    Ale v každom prípade by som doporučila priamo na DK uzavrieť dohodu - ak teda jeden brat tam chce ostať bývať. Lebo najhoršia vec je, keď má dom veľa vlastníkov (starať sa nemá kto). A je len na vás - že ako sa dohodnete - môžte mu to nechať zadarmo, alebo za symbolickú cenu, alebo aj za trhovú. Dobré vzťahy sú na nezaplatenie.
    len na ilustráciu - ja som toto navrhovala s naším rodičovským domom najmladšiemu dedičovi ... ale nechcel, keď sa dedilo, že to predáme. Zdedili sme všetci. No a keď prišiel prvý kupec (a aj cena bola slušná) - tak si to rozmyslel! Už niečo aj prerobil, býva tam - predali sme mu to asi za štvrtinovú cenu - s tým, že môžme tam prísť aj prespať, napr v lete ... dvor je veľký, guľáš nejaký a tak... keď idem na cintorín, vždy sa tam aspoň dva dni zdržím.
    Lenže sme mali okolo toho zbytočného vybavovania - s predajom s miestnymi daňami a poplatkami ..ešte aj úver sa tam riešil (záložná zmluva) .
    Tak len preto ti píšem, že ak má o ten dom záujem jeden dedič - dohodnite sa hneď na DK. (ušetríte aj starosti aj peniažky)
    misoft "či ozaj bol výlučný vlastník, či tam nie je BSM"
    Takže nevymažem.
    Ak niekto niečo zdedí, je to po jeho predkoch! A manželka predsa po predkoch iného zo zákona nededí. Takže to patrí len a len dedičovi (pokiaľ však to nebolo inak uvedené v závete). To isté sa týka darov. Ak niekto niečo daruje osobe A, nedaruje to aj osobe B. A dar je len majetkom osoby A, nie je majetkom osoby B.
    Ak je v LV len on - ako jediný a výlučný vlastník a získal to dedením - je to len a len jeho majetok - zdedil to on a nie aj jeho manželka.
    https://www.akmv.sk/ako-je-to-s-daro...r-sucastou-bsm
    A DÁVAM do pozornosti zákon! Občiansky zákonník §143
    "V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou vecí získaných dedičstvom alebo darom, ako aj vecí, ktoré podľa svojej povahy slúžia osobnej potrebe alebo výkonu povolania len jedného z manželov, a vecí vydaných v rámci predpisov o reštitúcii majetku jednému z manželov, ktorý mal vydanú vec vo vlastníctve pred uzavretím manželstva alebo ktorému bola vec vydaná ako právnemu nástupcovi pôvodného vlastníka."
    Pochopili ste to už konečne?
    Má to ako dedičstvo, je to len jeho majetok, manželka nebude dediť, deliť sa s inými dedičmi.
    Katy a R manželka bude zo zákona dediť tú 1/5 jeho majetku (4/5ostanú deťom) - akokoľvek majetok nadobudol! Tak nevymýšľaj a nemýľ zadávateľku zbytočne!
    zadávateľka píše, že BSM nie je - to som napísala, len aby si to "pre istotu" skontrolovala na katastri.

    Dedičstvo - kto dedí a v akom pomere?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.