Zavrieť

Porady

Ako kúpiť chýbajúcu rezervu do auta?

Dobrý deň.
Som šofér - úplný začiatočník. Zdedila som auta a vôbec nič neviem o "starostlivosti" o auto. Takže ako total amatér asi budem otravovať v tejto rubrike často :-D . Na začiatok by som potrebovala poradiť, ako a kde kúpiť rezervu do auta. Je to relatívne nové auto, cca 4ročné, ale pár mesiacov nebolo používané a krátko predtým, ako sa prestalo používať bol na ňom defekt, čiže sa použila rezerva a teraz ju treba doplniť. Ako sa to robí? Našla som na nete stránky, kde sa dá rezerva kúpiť, ale sú tam rôzne označenia a (asi) rozmery, neviem sa z toho vymotať. Pre mňa má auto 4 kolesá a to je celá moja znalosť o kolesách :-D......Nájdem niekde v "papieroch" od auta tieto informácie? Alebo by mi stačilo zájsť do predajne, kde bolo auto kúpené? Ďakujem za každú info.
6 komentárov     zbaliť
buchač krátko predtým, ako sa prestalo používať bol na ňom defekt, čiže sa použila rezerva a teraz ju treba doplniť. Ako sa to robí?
=================================
Žeby opravou defektu na poškodenej pneu ???
janneeca Chlapci, ja som len hlúpa žena, čo o kolesách na aute nič nevie, ale myslela som si, že tu natrafím na nejakých nabúchaných machrov, ktorí mi poradia :- :-D Tak nič, skúsim inde.
misoft Úplný začiatočník. Máš vodičák? Ak máš - tak v autoškole predsa toto učili. Ak máš vodičák a TOTO nevieš - tak ten vodičák asi máš po známosti - a potom na ceste Ratuj sa, kto môžeš.
buchač misoft (Dnes 11:34) Ak máš vodičák a TOTO nevieš ...
===============
Čo je TOTO v tomto prípade ?
janneeca Nemám vodičák po známosti, som len hlúpa žena, čo o kolesách na aute nič nevie, ale myslela som si, že tu natrafím na nejakých nabúchaných machrov, ktorí mi poradia :- :-D Tak nič, skúsim inde.
pavol54 dnes si aj profesionáli dávajú meniť pneu v pneuservise, lebo treba zalepiť alebo vymeniť a vyvážiť bez toho by som na cestu nešiel
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Taserda je offline (nepripojený) Taserda

    Taserda
    Daj do kufra koleso na ktorom je defekt a choď do pneuservisy. Zalepia, namontujú koleso a rezervu daš na úložné miesto v aute kam patrí.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    janneeca Koleso s defektom bolo vymenené, ale teraz nemám v aute žiadnu rezervu. Bolo mi povedané, že si mám kúpiť nejakú dojazdovku.
    Taserda Asi sa zle vyjadruješ. Prečítať môžme iba to čo napíšeš. Koleso bolo vymenené, každý pochopí že niekto dal miesto pôvodného kolesá rezervné. Čiže to čo malo defekt niekde je a treba na ňom zalepiť dieru, nahodiť na nápravu a rezervu odložiť tam kam patrí. Najlepšie ak napíšeš aké auto to je aj s rokom výroby nech same viac v obraze.
    janneeca Tak sa ospravedlňujem, asi som sa zle vyjadrila, ale ako píšem som začiatočník a doteraz som len jazdila a o auto sa staral niekto iný :-). A navyše so toto auto nepoužívala predtým vôbec. Rezervné bolo použité, keĎ sa stal defekt, ale potom to poškodené koleso sa dalo spraviť a používa sa, ale teraz tam nie je rezerva. JE to Suzuki Baleno r.v. 2016. Dík.
    jslancik a kde zmizla tá rezerva po opravení defektu? čo si ju nechali v servise?
    janneeca Toto ja fakt netuším. Písala som, že som auto zdedila. Patrilo bratovi a on už nežije. Celá tá záležitosť s defektom sa stala pár dní predtým, ako mal nehodu (nie na tomto aute), ktorú neprežil, takže sa ho nemôžem spýtať. Pri prezúvaní auta sme zistili, že chýba chýba koleso, našli sme ho na mieste, kde býva rezerva a rezervu sme nenašli. Potom si mama spomenula, že mal vtedy defekt a že ho dal spraviť, ale ďalšie detaily už nevedela. Toť celá story.
      zbaliť

    volodaaaa je offline (nepripojený) volodaaaa

    volodaaaa
    @ostatným: Myslel som, že toto je stránka PORADA, takže buď poradím, alebo nekomentujem.

    @janneeca Neviem, aký máte automobil, ale ak je 4ročné, je možné, že len tak hocijakú rezervu nekúpite. Na Vašom mieste by som hľadal špeciálny set pre Vaše auto, prípadne sa spýtal autorizovanom servise.

    Ja mám tiež 4 ročné auto a keď som ho kupoval ako nové, rezerva vo výbave nebola. Iba "sada na opravu defektu". Objednal som teda originálny "diel" v autorizovanom servise a povedali mi, že "plnohodnotná rezeva neexistuje", ale majú "dojazdovku". Tú som za cca 90 € objednal a prišla aj s púzdrom, takže do priestoru pod kufrom napasovala celá sada na milimetre presne. Vďaka tomu mi tam nič neštrngá. Už som ju aj využil.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Moderným autám z dôvodu absurdných úspor v hmotnosti a šetreniu nákladov zobrali to, čo bolo voľakedy samozrejmou výbavou - rezervné koleso. Náhrada v podobe lepiacej sady vyrieši malý defekt, ale častokrát to nestačí.
    volodaaaa Ja som mal doteraz dva defekty a pri oboch som koleso dotrhal. Ono tá včasná diagnostika nie je úplne jednoduchá.
    janneeca Je to Suzuki Baleno. Rezerva tam bola, lebo keď sa stal ten defekt, tak sa opravil na mieste. No lenže teraz tam nie je žiadna rezerva a bolo mi povedané, že si mám kúpiť dojazdovku. Keď som pozerala na nete, tak tam treba pýtajú rôzne parametre, aby to sedelo na dané auto. Nechcem kúpiť blbosť, tak sa pýtam, čo mám robiť :-)
    volodaaaa Odporúčam ísť do servisu (možno aj do autorizovaného) spýtať sa, nechať si poradiť, nech ti povedia cenu, porovnať si to s webom a rozhodnúť sa. Ja mám Toyotu a dali mi originálny diel aj s boxom, ktorý mi presne pasuje pod batožinový priestor. Keby som kupoval ako ty, cez net, bol by som rovnako v lese a možno by som ušetril, ale buď by sa mi to tam nezmestilo, alebo by mi to hrkalo, alebo by som mal zly pocit, že má zlý rozmer. Vyššia cena mi za to stála. Navyše to nekupuješ každý mesiac :-)
    janneeca Tak asi to bude najlepšie zo servisu. AK s tým majú byť problémy. Ďakujem.
    Taserda Áno, treba vedieť rozmery. Možno by sa nieslo aj v bazároch https://auto.bazos.sk/inzeraty/suzuki-rezerva/, ja by som to riešil asi tak ale Ty choď do pneuservisu a nech ti oni objednajú a nech nekupuješ 2 krát.
      zbaliť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Takže konečne máme všetky potrebné informácie. Ak tomu dobre rozumiem, tak niekto pred nejakým časom pri defekte použil rezervné koleso a to pôvodné niekam vyhodil? Nedá sa nájsť to pôvodné koleso, ktoré malo defekt? Lebo to by bol najjednoduchší spôsob vyriešenia problému.

    Ak teda nemáš to pôvodné koleso, tak sú 3 možnosti:
    1. kúpiť sprej na opravu defektov - ako už ale v diskusii bolo spomenuté, dá sa to použiť len na menšie poškodenia, t.j. prepichnutie pneumatiky. Ak sa pneumatika roztrhne, je to neopraviteľné. Potom ti zostáva len zavolať odťahovku, ktorá ti auto odtiahne do pneuservisu. Ten sprej si môžeš kúpiť v každom prípade, nemusíš pri malých nehodách meniť koleso. Objednáš to napr. tu:

    https://www.alza.sk/auto/opravne-sad...1747,9023,8298

    2. kúpiť dojazdové koleso - toto koleso je fakt len ako rezerva, nie je plnohodnotné, dá sa s ním jazdiť len obmedzenou rýchlosťou. Na jeho kúpu potrebuješ rozmer ráfka, ktorý nájdeš v technickom preukaze - ten veľký papier k autu. Hlavný je údaj R, bude tam 14 alebo 15 (to je priemer kolesa v palcoch) a potom počet skrutiek. Podľa tých údajov si to vieš aj sama objednať na tejto stránke:

    https://www.dojazdove.sk/baleno/

    3. ďalšou možnosťou je dokúpiť plnohodnotné koleso, rovnaké, ako máš ostatné. Tu najprv treba vedieť, či máš plechový ráfik, alebo hliníkový. Potom treba pozrieť značku a typ súčasných pneumatík a objednať rovnakú. Ak máš 2 sady - zimnú a letnú, tak lepšie je dokúpiť jednu zimnú pneumatiku. Rozmery pneumatiky nájdeš na kolese, označujú sa napr. 205/55 R15. Pneumatiku môžeš kúpiť napr. tu:

    https://www.e-pneumatiky.sk/

    je tam hneď na úvodnej stránke vizuálna pomôcka na zistenie rozmeru pneumatiky. Tam môžeš kúpiť aj ten ráfik, stačí vedieť presný typ auta podľa technického preukazu:

    https://www.e-pneumatiky.sk/Plechove-disky/suzuki

    Ak ani podľa tohto si nebudeš vedieť kúpiť tú rezervu, tak lepšie bude navštíviť akýkoľvek servis alebo ešte lepšie pneuservis a nechať si kúpiť rezervu - či už tú náhradnú alebo plnohodnotné koleso. Len daj pozor, aby cena toho kolesa nebola premrštená - prijateľná cena je do max. 100 - 110 €.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    janneeca Ďakujem veľmi pekne!!! Veľa vecí som si objasnila a podľa tohto to určite zvládnem....Ešte raz ďakujem.
    jslancik alebo jednoduchšie riešenie - zájsť s autom, prípadne aj s veľkým TP do najbližšieho pneuservisu a oni všetko vybavia, objednajú. Len si treba vybrať, či budem hrať majsterku sveta, čo sa urazím na každé "podcenenie", alebo slečnu, ktorá si rada nechá poradiť... mimochodom, rád by som vedel, čo si slečna myslí o emancipácii žien
    buchač jslancik (Dnes 12:00) alebo jednoduchšie riešenie - zájsť s autom, prípadne aj s veľkým TP do najbližšieho pneuservisu a oni všetko vybavia, objednajú.
    =================
    JEDNOZNAČNE !!!!!
    Žiadne chujoviny a lustrovanie netu, zháňanie, posielanie...a aj tak skončí v servise.

    Hanba pre ženu ?
    Blbosť...ja som prišiel do pneuservisu s tým, že potrebujem štyri jazdené ALU disky aj s pneu.
    Dohodol som sa na cene diskov, servis objednal pneu a aj namontoval.
    Cela anabáza trvala dva dni...o úspore času a aj peňazí ani nevravím.
    rubby14 " dojazdové koleso - Na jeho kúpu potrebuješ rozmer ráfka"
    Na dojazdovom kolese stačí ak sedí roztečná kružnica a počet skrutiek ( a musí byť na tú značku , aby tam nebolo "osadenie".
      zbaliť

    jelalim je offline (nepripojený) jelalim

    jelalim
    Myslim, ze bolo toho uz zodpovedaneho dost, ale skusil by som doplnit:

    Totizto domnievam sa, ze auto bolo vybavene sprejom na opravu defektu (nikto predsa nevyhodi rezervne koleso lebo bolo 1x pouzite). Brat takto vedel docasne opravit defekt. Je potrebne sa pozriet do batozinoveho priestoru aj pod koberec, ci tam je hever na dvihnutie auta a kluc na skrutky kolesa. Ak nie, treba dokupit aj hever a kluc, inac Ti bude zbytocne kupovat rezervne koleso, ked ho nebudes mat ako v pripade potreby vymenit.

    Ohladom kupy rezervneho kolesa, alebo "dojazdovky", sa treba poradit v akomkolvek trochu vacsom pneuservise, alebo autoservise.

    lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

    Strojár lubko6394
    Ja som rezervu v aute nemal, len tú sadu na lepenie (Vitara). Keďže mám letné a zimné tak pre zicher k lepiacej sade si za rezervu zoberiem komplet koleso. Teraz mám obuté zimné a v rezerve je letné, po prezutí budem mať obuté letné a v rezerve zimné. Takže trvalo skladujem 3 ks sadu pneumatík.

    Ako kúpiť chýbajúcu rezervu do auta?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.