Zavrieť

Porady

Pandemické ošetrovné vs. podpora v nezamestnanosti

Dobry den, prosim o radu v mojej situacii.
Syn dovrsi 10.5.2021 tri roky, 11.5.2021 nastupujem do prace - cerpem 1 den dovolenku a zaroven k 11.5.2021 sme sa so zamestnavatelom dohodli na rozviazani PP. Syn skolku nenavstevuje (chodil tam len v 9/2020, ale zo skolky som ho odhlasila).
Moja otazka znie, ci budem moct poziadat o pandemicke osetrovne od 12.5.2021.
A tiez, ci cerpanie pand. osetrovneho mi nejako ovplyvni narok, prip. vysku podpory v nezamestnanosti.
Dakujem za radu. Jana
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Nárok na pandemické ošetrovné je len ak je dieťa zapísané v škôlke, ale škôlka je zatvorená, resp. dieťa nemôže do škôlky chodiť lebo je v karanténe a pod.. Čiže ak dieťa nenavštevuje škôlku, nie je dôvod na poberanie pandemického ośetrovného. Za dni, za ktoré by bol nárok na ošetrovné by sa nevyplácala dávka v nezamestnanosti.
    dzejna241 vdaka za odpoved. netyka sa ma toto zo stranky?https://www.employment.gov.sk/sk/kor...osetrovne.html
    odsek 3:
    Nárok na pandemické ošetrovné majú nemocensky poistení rodičia (aj náhradní rodičia a osvojitelia), ktorí počas krízovej situácie (od 12. marca 2020 do jej skončenia) súvisiacej so šírením ochorenia Covid-19:
    - zabezpečujú osobnú a celodennú starostlivosť o dieťa po skončení nároku na rodičovský príspevok resp. materské, ak ho rodič poberal do dovŕšenia tretieho roku veku dieťaťa.
    Jana Motyčková Na to som aj zabudla. Ale v tomto prípade je to podmienené, že nárok má nemocensky poistená osoba. Nárok nie je v ochrannej lehote po skončení poistenia. Čiže keby ste o ošetrovné žiadali od 12.5., nárok vám podľa mňa nevznikne. Takisto neviem z praxe, ako si toto ustanovenie vysvetľuje SP, lebo ustanovenie nie je jasné/presné. Nie je jasné, či nárok na ošetrovné má vzniknúť od nasledujúceho dňa po dovŕšení 3 rokov, alebo až od 1. dňa nasledujúceho mesiaca po dovŕšení 3 rokov - tento druhý variant si myslím ja a podľa toho by sa nárok posudzoval až k 1.6. - vtedy by ste museli mať ešte trvajúce nemocenské poistenie. Tiež pán Mihál na svojej stránke uvádza "V praxi sa však v týchto dňoch stretávame s tým, že Sociálna poisťovňa tejto skupine rodičov odmieta priznať nárok na ošetrovné. Sociálna poisťovňa sa odvoláva na skutočnosť, že od 23.9.2020 bol zrušený § 293fb ods. 2 písm. a) zákona." (s čím pán MIhál, ani ja nesúhlasíme).

    Pandemické ošetrovné vs. podpora v nezamestnanosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.