Zavrieť

Porady

priemer na dovolenku - výpočet vo verejnej správe

Dobrý deň, priemer pre výpočet náhrad za dovolenku je štandardne platný vždy rovnaký na celý kvartál (tj. napr. v mesiacoch 01-03 sa náhrady počítajú z rovnakého priemeru). Môžete mi prosím poradiť či u zamestnancov vo verejnej správe (zamestnanec obce) sa pri výpočte priemeru postupuje iným spôsobom, prípadne aj ktorý paragraf sa na ich výpočet vzťahuje? Známy má totiž vo výplatnej pásky každý mesiac iný priemer na dovolenku, a všimol si to až teraz, keď v mesiaci marec čerpal 10 dní dovolenky a mzdu dostal ešte nižšiu ako za celý odpracovaný február. Ďakujem.
6 komentárov     zbaliť
Matias86 Toto je velmi tažke riešit. Už to riešim 3mesiace. Mam stanoveny tarifny plat a funkčny plat vo verej sprave. Hodinovu sadzbu funkčneho platu mam stanovenu na 5.898eur hod v hrubom. Len ked v mesiaci ktory ma 20pracovnych dni odpracujem 10dni co je 75hod a 10dni čerpam dovolenku tak za tie odpracovane dni sa mi nerata hodinova sadzba 5.898eur ale o dost nižšia. Bolo mi to vysvetlene tak že pracovnici vo verejnej sprave či pracuju alebo dovolenkuju cely mesiac vždy zarobia rovnako. Asi tolko
Jana Motyčková Tak je to správne, vo VS nie je dovolenka platená hodinovou sadzbou funkčného platu, ale funkčným platom. Viď citácia od Ivka70
Matias86 Čiže pracuješ dovolenkuješ stale maš to iste samozrejme okrem ked si na PN.
Karin87 Ak môžem podotázku ak má zamestnanec vo VS funkčný plať (tarifný + napríklad osobný príplatok) napríklad 800 €. Za mesiac marec je 23 pracovných dní *7,5 hod prac. čas. Náhrada mzdy za dovolenku za 1 deň bude 34,78 € ?
ivka70 Ano, 800/23
Matias86 Zjednodusene povedane vždy docieli svoj funkný plat. Aj keby mal 20dni dovolenky z 20pracovnych dni docieli strop funkčneho platu cca + - niejake drobne hore dole zalezi od priemeru. Tak mi to bolo vysvetlene.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Asi kvoli priplatkom, ktore pocas dovolenky nedostal, bol celkovy plat nizsi.

    Vypocet je spravny, priemer sa meni podla poctu dni v mesiaci, lebo je pocitany z funkcneho platu, tu sice starsi clanok, ale funguje

    https://www.epi.sk/priklad-z-praxe/P...nom-zaujme.htm

    Ak osobitné predpisy, ktoré sa vzťahujú na zamestnávateľov a zamestnancov podľa § 1 ods. 1 zákona č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, obsahujú ustanovenia o priemernom zárobku alebo o priemernej mzde, je ním funkčný plat podľa § 4 ods. 4 tohto zákona, plat pri výkone inej práce alebo funkčný plat podľa § 30 ods. 3 tohto zákona priznaný zamestnancovi v čase, keď vznikol dôvod na jeho použitie.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Matias86 Keď čerpa dovolenku tak sa priplatky osobne ohodnotenie a pod. ponižuje nakolko nane ma narok len za odpracovane dni.
    ivka70 ved to som tam napisala ....
    Matias86 Ved ano v poriadku plne suhlasim s vašim člankom. Ja len tolko že prepočty mzdy vo verejnej sprave su trosku zlozitejsie a komplikovanejsie ako v sukromnom sektore kym to človek pochopi.
      zbaliť

    priemer na dovolenku - výpočet vo verejnej správe

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.