Zavrieť

Porady

Živnosť alebo eseročka?

Mám klienta,ktorý pred časom prešiel zo živnosti na sro lebo mu niekto poradil,že to je preň výhodnejšie.Dobre,neplatí odvody iba zdravotku ako samoplatca.Ale problém je v tom,že nemá žiadne náklady.Pracuje v Holandsku,ročný príjem okolo 35 000eur.Do nákladov mu dávam akurát stravné.Žiadne auto-nemá vodičák,chodí s niekým na aute,ubytko-žiaden doklad.On mi prinesie doklady o kupe pracovných odevov či nejaké faktúry,ktoré mu niekto vystaví na Slovensku poprípade výdavkové,že niečo kúpil ale tiež na Slovensku.Neviem ako to chce obhájiť keby mu prišla kontrola.Chcem mu navrhnúť zmenu ale neviem čo by bolo preň výhodnejšie.Keby išiel na živnosť tak by mu pri takom príjme vyšli vysoké odvody.Uvažovala som či by sa nemohol u seba zamestnať,neplatil by také vysoké odvody a pojde to do nákladov.Ešte je tu možnosť uzavrieť zmluvu o výkone konateľa ale tam neviem aké súpresne výhody.Nechcela by som mu poradiť niečo čo by bolo preň nevýhodné tak prosím o radu.Dakujem
4 komentárov     zbaliť
Mila123 z 35 000€? vysoké odovdy???? veď má nárok na 60% paušál, teda VZ na poistné bude rozdielom......35 000 - 1 000 = 14 000 € , SP vychádza na cca 260,- € a z RZZP by zaplatil spolu s preddavkami sumu cca 1320 €/ ročne.....a tieto platby by boli daňovým výdavkom.....
Margi07 Ja to chápem ale on kvoli odvodom prešiel na sro.
ivka70 Tak teraz bude zasa platit dane ... a este nema ziadne dochdkove ani nemocenske poistenie .... Pri jeho prijmoch sa mu sro vobec neoplati.
mari2x "Mám klienta" / "Chcem mu navrhnúť zmenu " / " ročný príjem okolo 35 000" / "kvoli odvodom prešiel na sro" / / / / / / / / / / Prečo mu ty chceš radiť ? ? ? ? ? tam kde sa radil prvý raz , nech sa radí aj druhý raz
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    ja by som mu poradil, ale to by sa ti nepáčilo. vymeniť účtovníčku za nejakú, ktorá sa v tom vie pohybovať.
    Naposledy upravil jslancik : 09.04.21 at 16:43
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Margi07 Hmmm.dakujem.Tak na to je porada...
    veronikasad Margi07, máš zlé info o tejto stránke, Porada nie je bezplatná účtovná ani právnická kancelária - radíme si navzájom ...
    Margi07 Informácie mám dobré.Ak nechceš poradiť tak prosím ťa nereaguj.Našťastie sú tu taký čo maju takýchto klientov a podelia sa o svoje skúsenosti.Nič viac som nechcela.Asi preto sa to volá PORADA!
    veronikasad Margi 07, dnes si sa zaregistrovala, nevyskakuj. Mám takých klientov a viem poradiť ... Aj ty by sa mala naučiť vedieť prepočítať výšku odvodov a daní pri živnosti a s.r.o. Ak okrem zakladania novej témy budeš na Porade aj trochu čítať, správnu odpoveď sa dozvieš. Rozoberané na Porade x-krát.
    Margi07 Tak znova sme sa nepochopili.Napísala si radíme si navzájom.Ak nechces poradit nereaguj prosím ťa.Ja som sa neregistrovala a nepýtala na to,aby ma tu niekto zhadzoval,že so neschopná.Ale ďakujem,určite si ma povzbudila...
    jslancik veronika, čím ďalej viac strácam ilúzie o tom, kto všetko robí účtovníctvo a personalistiku. Podľa množstva triviálnych otázok položených na porade to sú nielen laici, ale aj leniví ľudia neschopní použiť jednak vyhľadávanie v zákonoch a druhak vlastný mozog.
    veronikasad odomňa takýto typ "účtovníkov" žiadnu radu nedostane
      zbaliť

    Veronika R je offline (nepripojený) Veronika R

    Veronika R
    O tejto téme je už veľa popísané. Môže sa zamestnať v spoločnosti na základe pracovnej zmluvy, z čoho mu však plynie rada iných povinnosti (v zmysle BOZP, PZS, platiteľ...) alebo môže mať uzatvorenú zmluvu o činnosti konateľa podľa obchodného práva.
    Margi07 No áno veľa popísané.Ale od prípadu k prípadu.Každý je špecifický,preto som to takto rozpísala aby som sa dozvedela nejaký názor iných.
    jslancik ale prosím ťa, prečo si každý myslí, že práve jeho prípad je špecifický... skôr sa každý snaží upútať pozornosť druhých, lebo si myslí, že je výnimočný... položiť otázku na porade by mal človek až v tom prípade, keď použije vyhľadávač a nenájde tu xyz podobných otázok. odhliadnuc od toho, že účtovník by mal vedieť zodpovedať aj o polnoci s 3 promile takéto triviálne otázky. preto moja odpoveď bola taká, aká bola.

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Poznám viacerých živnostníkov, ktorí prešli na s.r.o., že je to pre ne výhodnojšie. Áno, čo sa týka ručenia, tak to je jednoznačné. Ale poznám aj takých, o akom píšete teraz, dokonca jedného takého mám. Kvôli odvodom prešiel na s.r.o. Zamestnal sa v nej na polovičný úväzok. Dajme tomu, že je to ok. Ale teraz od 1.1.2021 už chcel mať normálny 8 hod. pracovný úväzok a odvody platí samozrejme vyššie, ako bežná SZČO: .....ale k Vášmu príspevku. Vo Vašom prípade by určite bola výhodnejšia živnosť, pretože by mal nárok na NČZD. Platil by si síce odvody, ale veď to by si platil sám za seba a mal by z toho výhody v prípade PN, či dôchodku. Pretože veľa živnostníkov nechce platiť odvody do SP, ale ak sú na PN, tak sa čudujú, že nič im nevyšlo. .....Ak sa "u seba" zamestná, tak musí platiť aj poistenie v nezamestnanosti, či GP a ÚP. A taktiež čo sa týka zamestnancov a práce v zahraničí, Vás neminú papierovačky s vyslaním zamestnanca ...

    Takže podľa mňa by pre neho bola výhodnejšia živnosť, pretože okrem NČZD je u SZČO aj nižšia sadzba dane. Od 1.1.2021 je síce znížená aj u s.r.o. s obratom nižším ako 49790 Eur, no keď sa vo svojej s.r.o. zamestná, tak bude odvádzať preddavky na daň vo výške 19%. .....to je môj názor.
    Margi07 Dakujem veľmi pekne za odpoveď a názor.
    ivka70 09.04.21 06:54 odstránil(a) z Porady

    Živnosť alebo eseročka?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.