Zavrieť

Porady

Polícia upozorňuje na povinnosť oznámiť trestný čin, neporušuje ju tiež?

Dobrý deň, zaujíma ma názor odborníkov na situáciu, ktorá sa mi stala pri komunikácii s oficiálnou stránkou polície na Facebooku. Upozornil som ich na jeden podozrivý profil, obsahujúci asi 90% dezinformácií s podozrením na propagáciu komunizmu a jediné, čo mi odpísali, že mám povinnosť podať tresnté oznámenie v prípade spáchania trestného činu, priestupku alebo podozrenia (screenshot).

Rád by som sa spýtal právne znalých na túto situáciu. Mám pocit, že ma vlastne týmto anonym zo stránky PZ "odbil".
Mám tieto otázky:
1. ak je to oficiálna stránka polície SR a nie nejaké združenie nadšencov polície, tak nesplnil som tú povinnosť práve aj tým oznámením? Už predsa nežijeme v dobe, keď sa oznámenia písali na písacom stroji na papier a utekalo sa s nimi na oddelenie. Ja ako laik predsa neviem posúdiť, či k trestnému činu došlo alebo nedošlo, tak nemal by to vyhodnotiť práve orgán činný v trestnom konaní?
2. neplatí rovnaké pravidlo, povinnosť aj pre tú osobu, ktorá mi odpísala?
3. ak mi odpísal príslušník policajného zboru, tak by nemal konat "ex-offo"?
4. "komunikácia na Facebooku nenahrádza.." to naozaj? veď ide o elektronickú komunikáciu s oficálnou stránkou - ak sa nemýlim.
5. ako sa teda zachovať?

Ďakujem...
Screenshot 2021-04-09 122721.png  
16 komentárov     zbaliť
buchač Bod 4. - Si predstav, že ÁNO - to naozaj.
Oficiálna stránka Polície na jebnutom booku fasov nenahrádza oficiálnu prácu jednotlivých oddelení Polície.

P.S.:
To aj keby ti niekto dal nakladačku, tak by si podal trestné oznámenie cez FB a nie na polícii ?

5. Ako sa zachovať ?
Tvoje problémy by som teda rád mal...a k tomu Gatesove peniaze.
travis75 dakujem za odpoved. 4.: vnimam rozdiel medzi nakladackou a medzi tym, ze nieco si precitam na FB. k 5: pytam sa preto, lebo vidim tu reakciu policie skor ako neochotu v lepsom pripade alebo mozno aj porusenie povinnosti. nie su to problemy, skor ma to zaujima z toho pravneho hladiska, k comu si ale este zrejme budem musiet pockat na dalsie odpovede.
veronikasad Propagácia komunizmu je trestný čin ? Nikdy som v tejto strane nebola, ale nemám vedomosť že by bola na SK zakázaná ...
buchač Veronka...áno, propagácia komunizmu je trestný čin. Tu ale ide skôr o extrémizmus ako taký a nie iba komunizmus.

Bol novelinozovaný Trestný zákon...rozobratie témy samotnej je v linku.
https://ippr.sk/c/189-novela-trestne...na-extremizmus
misoft travis75: keby si rozlišoval pojmy a dojmy, hneď by si sa dovtípil, že oficiálna stránka MV, polície NIE JE určená na podávanie oznámení - je určená ako OFICIÁLNY zdroj pre informácie a oznámenia, upozornenia. Na to, aby si podal TO, podnet na trestnú činnosť je určené, kde a ako sa to podáva a to na niektorom z oddelení PZ SR, alebo prokuratúre.
Nie je to žiadna neochota, veď ťa predsa usmernili, upozornili, kde a ako to máš riešiť.
Z právneho hľadiska: ty - ako oznamovateľ - si chcel podať nejaké oznámenie tam, kde sa to nedá - je to rovnaké, ako keby si to podával na lampárni pri štvrtej koľaji vľavo.
hanelie Trestný poriadok definuje ako podať trestné oznámenie - 1. písomne - adresované Polícii SR 2. osobne na ktoromkoľvek oddelení Polície SR resp. prokurátorovi ak si občan nie je celkom istý, či ide o spáchanie trestného činu odporúča sa napísať oznámenie o podozrení spáchania trestného činu neznámym páchateľom ( páchateľmi )
buchač Hehehehe....ALE dotyčný "splnil" podmienku.
Predsa adresoval písomne Polícii SR...či ?
Ono je (pre koho ako ) jedno, či adresuješ na stránku FB alebo priamo na Políciu...

Laik napísal..." Veď už predsa nežijeme v dobe, keď sa oznámenia písali na písacom stroji na papier a utekalo sa s nimi na oddelenie. "
Holt, ťažký laik...ja by som vzal takému občiansky preukaz a zakázal voliť.
hanelie FB predsa nie je oficialna adresa Polície či ?
travis75 buchač: nerozumiem, preco by si mi bral obciansky. ak v dnesnej dobe mobilom alebo cez pc z mojej izby si zalozim v banke ucet, preco by nemalo byt dovolene rovnako cez net napr. upozornit policiu na podozrenie z precinu alebo zo spachania trestneho cinu?

zrejme sa v tejto teme orientujes lepsie, ako ja ale to ta neopravnuje sa spravat povysenecky, ked niekto stoji o radu. v prvej pripomienke si ma dal zmlatit (symbolicky), teraz by si mi odoberal obciansky. naozaj sa tu neda ani v takejto teme pisat bez osobnych invektiv? ako som pisal, som v tejto teme laik ale nie s.t.u.p.i.d.

zarazilo ma najviac asi to, co sa pytam v 2. a v 3. otazke. z toho profilu mi zrejme odpisal niekto, koho zamestnava policajny zbor a nemali by tieto otazky a podnety uz priamo posuvat niekomu namiesto toho, ze mna posielaju na AG test, aby som si mohol dohodnut termin s nejakym prokuratorom a osobne mu priniest nejake vytlacene podklady?

lebo ak tu stranku maju iba pre PR videa policajnych psikov a konikov, tak to by mohli rovno vypnut cely messenger.
buchač travis75 (Dnes 18:54) buchač: nerozumiem, ...
====================
Vidno...

- nedal som ťa zmlátiť, len som dal na porovnanie a tento príklad sa mi zdal najvhodnejší. Kľudne sa dalo použiť príklad ukradnutia auta.
- no vidíš ?...a ja by som si určite nezakladal účet cez net...nie, že by som nevedel, ale ja zmluvy uzatváram najradšej zoči voči.
- žiadne povyšenectvo nehľadaj...mne je len v podstate smiešne, že chceš podať trestné oznámenie cez FB.
- čo sa týka trestného podania, tak toto má svoje náležitosti a cez FB sa napísať rozhodne nedá...a verejne už vôbec nie.
travis75 buchač: zrejme si ma nepochopil, ja som nechcel podavat ziadne trestne oznamenie cez FB. to si dost vykrutil moje otazky. viem, ako sa podava TO, uz som mal tu cest v zivote. o tom som nikde nepisal a nepytal, ze ako sa podava TO.

skus si precitat este raz moj povodny prispevok a ako som uz vyssie pisal, hlavne ma zarazila skutocnost, na ktore som sa zaroven pytal v 2. a 3. otazke.
marjankaj Ja zírám. Bonzák sa pýta ako sa má bonzovať.
travis75 marjankaj: to je dobry pocit, kopnut si anonymne do niekoho, koho nepoznas? troll. prajem ti iba, aby si nikdy nic nemusel riesit osobne na policii.
nebol som na tejto stranke asi 10 rokov ale necakal som uroven komentarov z pravda.sk
dmc https://dennikn.sk/773864/facebook-p...-pocet-lajkov/
misoft travis75 (Dnes 19:22) buchač: zrejme si ma nepochopil, ja som nechcel podavat ziadne trestne oznamenie cez FB. to si dost vykrutil moje otazky. viem, ako sa podava TO, uz som mal tu cest v zivote. o tom som nikde nepisal a nepytal, ze ako sa podava TO.

skus si precitat este raz moj povodny prispevok a ako som uz vyssie pisal, hlavne ma zarazila skutocnost, na ktore som sa zaroven pytal v 2. a 3. otazke.
-----------------------------------------------------------------
Stále omieľaš jedno a to isté.
Ale oni predsa nič neporušili. Predsa jasne napísali, čo má dotyčný robiť. Podať to OFICIÁLNE!!! A nie ako nejaký status na FB.
Ich stránka na FB predsa je oficiálna pre podávanie informácií a NIE na PRIJÍMANIE oznámení!
A vraj si mal "tú česť".... ak si mal - tak nepíš takéto KRAVINY!
TROLL si práve ty a to totálne neinteligentný.
travis75 misoft: "Ich stránka na FB predsa je oficiálna pre podávanie informácií a NIE na PRIJÍMANIE oznámení!" - a toto si kde zistil, ci pises iba svoje domnienky?

cakal som naozaj viac odbornu diskusiu. nemal by prislusnik PZ konat iniciativne, ak dostane podnet? alebo ak je to iba na FB v sprave, tak sa tvari, ze nic nevidel a napise mne, ze ja mam povinnost? a on nic?

skusim to este raz, fiktivnym prikladom ale mimo virtualneho sveta: na ulici vidim cloveka rozdavat letaky propagujuce komunizmus (alebo fasizmus), tak idem na policiu a oznamim im to na vratnici, ze tu vedla na ulici som videl tohto cloveka. a oni namiesto toho, aby mi povedali, ze dakujeme za upozornenie, pozrieme sa na to mi oznamia, ze dobry den, ak mate vedomost o trestnom cine, je vasa povinnost podat trestne oznamenie... atd..

tebe sa to moze zdat, ze omielam, ale ani ty si si nevsimol otazku c. 2 a c.3 a mne sa zda, ze si vobec ani nepochopil, co sa presne stalo. ale aspon si mal inteligentny komentar, dakujem.

p.s.: ja som nikde nedaval ziadne FB statusy, oznamil som im podozrenie v sukromnej sprave. to, ze je to tu ako screenshot, to snad nemusim vysvetlovat, ze inak som to nemohol pripnut :-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marleau je offline (nepripojený) marleau

    marleau
    propagácia komunizmu....demokracii a liberalizmu prekáža len jedna vec, sloboda...
    každý iný názor ako nejaký "oficiálny" je u vás dezinformácia

    jelalim je offline (nepripojený) jelalim

    jelalim
    Ak sa domnievaš, že tá osoba čo spravuje FB Polície, je príslušník Policajného zboru SR, a tá osoba konala protiprávne máš možnosť to oznámiť Úradu inšpekčnej služby. Kontakty a možnosti kontaktu su napríklad tu:
    https://www.minv.sk/?urad-inspekcnej-sluzby

    Taynee je offline (nepripojený) Taynee

    Som to ja :) Taynee
    Tuto stranku nespravuju policajti v pracovnej dobe... hadam si si nemyslel, ze prislusnici PZ v pracovnej dobe pisu statusy na FB a pridavaju fotky?
    Na to su mkt odbornici, starajuci sa o PR. Nie su kompetentni ti poskytnut informacie - iba vseobecne a nasmerovat ta.

    Polícia upozorňuje na povinnosť oznámiť trestný čin, neporušuje ju tiež?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.