Zavrieť

Porady

Kúpa podielov obch. spoločnosti - s.r.o.

Fyzická osoba kúpila podiely v spoločnosti, v tejto s.r.o. je spoločníkom aj konateľom, na kúpu si požičala fin. prostriedky od inej fyzickej osoby.Toto chce zaevidovať v s.r.o. ako dlh a zároveň aj uhrádzať splátky. Nesúhlasila som s tým, nakoľko je to podľa mňa záležitosť fyzickej osoby, s tým má spoločník problém a neviem nájsť nejaké usmernenie, aby som to prezentovala aj v tlačenej forme.
Vie mi niekto poradiť prosím?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Nech sa pozrie na zmluvu o pôžičke, ktorú podpisoval. Ako dlžník je tam jedna FO, ako veriteľ druhá FO, takže zmluva, dlh, splátky nemajú nič spoločné s PO.
    Danajuri Však v tom je problém že na jednej strane figuruje veriteľ fyzická osoba a na druhej fyzická osoba konateľ spoločnosti, ale predmet je kúpa podielov v spoločnosti, a to podľa mňa nemôže figurovať v spoločnosti, keďže s.r.o. tie peniaze ani nedostala v hotovosti /účet ani nič nenadobudla. Beriem za podstatné účet pôžičky, a to je nadobudnutie fyzickej osoby a nie spoločnosti. Alebo je môj výklad nesprávny? už si nie som istá

    účel pôžičky
    Onko Určite sa tento človek chce venovať podnikaniu?

    On bol konateľom tej spoločnosti aj predtým, než ju kúpil, alebo si písal funkciu predčasne, aj keď kúpu ešte len chystal a konateľom v skutočnosti nebol?

    Vychádzať treba z toho, čo je na papieri, z presnej formulácie, nemôžete si ten tak povedať, že dlžníkom bude FO, alebo dlžníkom bude PO, dlžníkom je ten, čo je na papieri, a hlavne koho ako dlžníka vníma veriteľ, lebo keď bude veriteľ dlh raz od PO vymáhať, tak by bolo dobré, aby ho PO mala v účtovníctve. No a čo sa týka presnej formulácie, je rozdiel, či je dlžník FO + je tam informácia, kde pracuje, alebo či je dlžník PO + je tam informácia, kto je jej štatutárom.

    Každopádne viem si predstaviť, že z nevedomosti urobili zmluvu o pôžičke s PO, a tie peniaze použila FO na zaplatenie obchodného podielu. Potom sa musí účtovať pôžička s PO ako dlžníkom, ale samozrejme je nutné navyše evidovať dlh FO voči PO + transferová dokumentácia.

    Kúpa podielov obch. spoločnosti - s.r.o.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.