Zavrieť

Porady

slivkové gule

ahojte.

kto dá dobrý recept na slivkové gule????? mam doma slivky a treba ich nejako využit.
dakujem
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

dadia1
ahojte.

kto dá dobrý recept na slivkové gule????? mam doma slivky a treba ich nejako využit.
dakujem
Vyskúšaj:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=122414&postcount=29
http://www.porada.sk/showpost.php?p=285424&postcount=33
http://www.porada.sk/showpost.php?p=288228&postcount=39
http://www.porada.sk/showpost.php?p=293768&postcount=40
Naposledy upravil liba2 : 21.09.06 at 06:33
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
tiny77 tiny77

tiny77 je offline (nepripojený) tiny77

z malickosti sa sklada svet. ...viac
dadia1
ahojte.

kto dá dobrý recept na slivkové gule????? mam doma slivky a treba ich nejako využit.
dakujem
1. krupicovo-tvarohove knedle
500 ml mlieka, 100g krupice - uvariť hustú kašu
100 g tvarohu, 300 g hrubej múky - vmiesať do vychladnutej kaše
plníme slivkami, tvarujeme gule, varime v horucej osolenej vode s kvapkou oleja. Ked sa vyplavia hore, este chvilu povarime a vyberieme.

2. kysnuté slivkové knedle
1 kocka droždia, 0,5 dcl sladkeho teplejsieho mlieka, 6 PL krystaloveho cukru.
= kvasok, ktory po vykysnuti vylejeme do misy, kde nas caka:

1 kg polohrubej vyberovej muky, 500 ml vlazneho mlieka, 1 vajíčko.

Rukou sa miesi hodinu - ale nelutujte. (najlepsie pri nejakom filme)
alebo 10 min mixerom so spiralkovymi nasadkami.
To uvidite - cesto musi byt hladke, prijemne, nesmie sa lepit, nesmie sa trhat.

Nechame hodinu na teplom mieste - v deke, pod perinou vykysnút.

Pripravime si vacsi hrniec s vacsim mnozstvom vody (do 3/4 hrnca nalejte vodu), vodu osolíme, a tiez pridame par kvapiek oleja.

Po vykysnuti zlahka ukrajujeme cesto lyzicou rovno z misy. Nehnieteme (aby sa cesto neznicilo) Tvarujeme gulky. Nie velmi obrovske, lebo oni potom krasne vyrastu.
Varime ich v slanej vode zakryte 5 min, potom pokrievku odlozime, plavajuce knedle pootacame a varime dalsích 5 minut. (nic sa nedeje ak to bude 6-7 min). Ked ich povyberame, silno ich popichame vidlickou, aby vysla para.
Vzdy si pripravime tolko knedlickov, kolko sa naraz zmesti do hrnca s vodou. (ono to tak i vychadza - kym si urobite knedlicky, tieto sa zatial uvaria a tak dookola - povyberat - pohadzat nove, vytvarovat dalsie atd)

Sa poleju maslom, posypka - struhany pernik, vymiesany tvaroh, kakao, mak, struhanka - kto co chce.
(namiesto slivak sa moze samozrejme dat i ine ovocie, cerstve alebo kompotove, a takisto i lekvar)

Je to trochu pracnejsie jedlo, ale tie knedle fakt stoja za to.
(recept som zdedila, je z moravy a ma uz asi 100 rokov)


Dobru chut.
0 0
quartz quartz

quartz je offline (nepripojený) quartz

Najlepšie(pre našu rodinu) sú zo zemiakového cesta:
1600 g zemiakov uvarených v šupke postrúhame do 450 g hrubej múky, 150g krupice + 1vajce +soľ. z cesta vykrajujeme štvorce a plníme polkami sliviek.
uvarené sú keď vyplávajú na povrch.
dobrú chuť
0 0
dadia1 dadia1

dadia1 je offline (nepripojený) dadia1

quartz
Najlepšie(pre našu rodinu) sú zo zemiakového cesta:
1600 g zemiakov uvarených v šupke postrúhame do 450 g hrubej múky, 150g krupice + 1vajce +soľ. z cesta vykrajujeme štvorce a plníme polkami sliviek.
uvarené sú keď vyplávajú na povrch.
dobrú chuť
a to kolko tych gulí vyjde z 1600 g zemiakov??????
nevieš kolko by som mala dat, ked chcem urobit iba pre dve osoby?
som iba ja a moja 7 ročná dcerka. takze toho vela nepojeme
0 0
bz5 bz5

bz5 je offline (nepripojený) bz5

Moja mamča robí slivkové gule z tvarohového cesta, tieto v našej rodine vyhrávajú. Recept nemám pri sebe, no aspoň napíšem malý zlepšovák, ktorý sa napríklad hodí, keď nemáte čas sa s guľkami a hlavne ich plnením moc "paprať". Mama pre veľké množstvo, ktoré sa zje a teda aj pre úsporu času nerobí klasické guľky plnené slivkami, ale spraví veľa maličkých guliek, ktoré nie sú naplnené. Sú to guličky asi s priemerom 2 cm. Tie sú spravené raz dva. Po ich uvarení sa už klasicky polejú roztopeným maslom a posypú makom a cukrom, alebo upraženou strúhankou. No a nakoniec sa otvorí slivkový kompót a je "udeláno". Kompót môže byť aj iný a dokonca takéto guličky sú výborné aj samotné len s maslom a makom. Takéto maličké sa aj dobre papajú
0 0
quartz quartz

quartz je offline (nepripojený) quartz

je to asi 30 gulí-1O porcií, ja robím väčšie množstvo, slivky sú len raz do roka,
zamrazím a deti keď prídu zo školy tak si hodia zo dve gule do vody a sú najedené.akurát včera som urobila 50, ale tlačia ma do ďalších,takže dnes bude asi dalších 50.Z toho istého cesta sú výborné aj zemiakové pirohy.
0 0
dadia1 dadia1

dadia1 je offline (nepripojený) dadia1

a ako ich zamrazujes? do čoho ich ukladas? a kolko takto vydrzia?
0 0
quartz quartz

quartz je offline (nepripojený) quartz

hádam by mali vydržať aj viac ako pol roka, nemám odskúšané,lebo u nas zmizli vždy skôr. zamrazovanie treba trocha sledovať, ja ich dávam na tácku kým trochu nezmrznú, a otáčam, aby sa neprilepili, a keď sú už trochu tvrdšie
tak ich nahádžem všetky spolu do 1 vrecka, alebo viac podľa toho akú máš mrazničku, a dajú sa v pohode vyberať aj po jednej.
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Ja to robím tak ako guartz a najviac nám chutia v zime.
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

ahoj.
je sezona marhul a ja som dnes vyskusala stary rakusky recept na knedle z nich.
nechcem zakladat novu temu,aj ked to zo slivkami nema nic spolocne,ale ved gule ako gule,ci nie?

recept mam od jednej starej rakusacky-dnes uz 85 rocnej.
robila som ich dnes prvy raz a su fajnove,trochu babrave ale vyborne.nie su tazke na zakudok,rozplyvaju sa na jazyku a hotove su raz-dva.

VIEDENSKE MARHULOVE KNEDLE Z TVAROHOVEHO CESTA

3 vajcia
80g masla
100g struhanky
200g tvarohu
125 ml kyslej smotany/to je polovice klasickeho´kelimka/
80g polohrubej muky/moze byt aj detska krupica,ja som pouzila spaldovu celozrnnu muku-je to jedno,len nie hladku/
stipka soli

-zltky vyslahame so zmäknutym maslom na jemno
-pridame struhanku,tvaroh,sol,smotanu a muku a dobre preslahame
cesto nechame odpocinut cca 10 minut
-medzitym dame varit mierne osolenu vodu,nakrajame si marhule na stvrtiny a
pripravme si tuhy sneh z bielkov
- potom sneh po troche opatrne zapracujeme varechou do cesta-pojde to trochu tazsie,ale treba mat trpezlivost
-ak ideme podla navodu,cesto bude akurat,ale ak sa nam predsa zda riedke,pridame STRUHANKU !,nikdy nie muku,lebo by neboli take fajnove

-mokrymi rukami si vytvarujeme malu placku,polozime na nu kus marhule a druhou rukou si to priklopime dalsou plackou a vyformujeme pribliznu gulku
-kedze cesto je jemne,neda sa gulat v rukach!!,gulku dosiahneme prehadzovanim atvarovam´nim len prstami a pod.,gulky su velke asi ako marhula
-kazdu gulku hned po stvoreni hadzeme do vriacej vody-nesmie sa vsak varit ako blazniva,ale musi vriet-gulky povarime cca 15 minut,pootacame ich vo vode vareskou,oni vyplavaju na vrch,nechame ich tam este chvilu
-dierkovou vareskou si vyberame gulky na tanier
- ked sme minuli vsetko cesto,dame si do velkej panvice roztopit asi za 2 PL masla a potom nasypeme trochu struhanky-dobre miesame po dne a oprazime do ruzova-pozor aby nezhorela!!!
-do panvice podavame gulky a poobalujeme ich poriadne v oprazenej struhanke
-podavame poriadne pocukrovane praskovym cukrom-uz priamo na tanieri
/su vsak dobre aj nesladene,cukor tam vobec nechyba/

-tento recept sa vo >Viedni pouziva aj na vyrobu guliek bez naplne a potom sa len daju do tej struhanky,ale mozu sa plnit aj inym ovocim,su fakt vyborne.
-z tejto davky som spravila 14 velkych guli-cesto napuchlo,moj muz vravi,ze som mohla dat aj viac marhule do stredu.
0 0
wesna wesna

wesna je offline (nepripojený) wesna

pripajam ja sa ku quarzovi, rovnaky postup pouzivam roky, slivkove gule su proste skvele!!!!
0 0
tetrisss tetrisss

tetrisss je offline (nepripojený) tetrisss

No, niekedy ani ja neviem... ...viac
Inak slivky mozes rozpolit a ulozit do mraznicky a pouzit napr. na kysnuty slivkovy kolac, len ich musis pouzivat zmrazene.
1 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

quartz Pozri príspevok
Najlepšie(pre našu rodinu) sú zo zemiakového cesta:
1600 g zemiakov uvarených v šupke postrúhame do 450 g hrubej múky, 150g krupice + 1vajce +soľ. z cesta vykrajujeme štvorce a plníme polkami sliviek.
uvarené sú keď vyplávajú na povrch.
dobrú chuť
Skúste pridať 2 lyžice oleja, s cestom sa bude ľahšie pracovať. Ja cesto už nevaľkám. Urobím z cesta tenšiu roládu a odkrajujem cca 1,5-2 cm hrubé plátky, záleží aké veľké gule chcete robiť. Odkrojenú časť dlaňou roztlačím na doske a plním. Zmiešam kryštálový cukor so škoricou a dám do stredu sliviek. Sú výborné.
5 0
AlaNR AlaNR

AlaNR je offline (nepripojený) AlaNR

Som, kto som...
Taká blbá otázka: keď zmrazujete, tak surové alebo uvarené?
Ešte som to nerobila, tak neviem...
Diky
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Moj 24 rocny syn minule s kamaratom kuchtili a urobili uzasne tvarohove gule, myslim, ze mozu byt aj so slivkami.
neviem, ci poznate tento recept, ja som ho nepoznala je jednoduchy a velmi chutny.
2 tegliky tvarohu/Raj.../
1/2 sacku detskej krupice
1 vajicko
1valinkovy cukor
vypracovat cesto a naplnit ovocim,
Boli naozaj vynikajuce.
3 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Ala- Samozrejme surove.
1 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

AlaNR Pozri príspevok
Taká blbá otázka: keď zmrazujete, tak surové alebo uvarené?
Ešte som to nerobila, tak neviem...
Diky
Myslíš slivkové gule? Ja ich na chvíľku predvarím, rozložím na tácku, dám zmraziť asi tak na 1-2 hod. a potom vyberiem, naporcujem do sáčkov a dám do mrazničky.
4 0
Martin Kőrösi Martin Kőrösi

Martin Kőrösi je offline (nepripojený) Martin Kőrösi

Myslíte si, že na prípravu sú vhodnejšie čerstvé alebo zavárané slivky?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Martin Kőrösi Pozri príspevok
Myslíte si, že na prípravu sú vhodnejšie čerstvé alebo zavárané slivky?
Na tom nezáleží, ja robím dokonca aj zo sušených, a je to omnoho lepšie.
1 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Tweety Pozri príspevok
Na tom nezáleží, ja robím dokonca aj zo sušených, a je to omnoho lepšie.
... díky za typ a tento recept musím vyskúšať čím skôr
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať