Zavrieť

Porady

Môže mi sused zobrať vlastníctvo vydržaním?

dobrý deň, chcem sa spýtať, kúpila som pred 4rmi rokmi pozemok, pozemok je neudržiavaný zarastený, stromy polámané, teraz som si ho dala vymerať že sa oň budem starať a postavím si tam chatu, lenže som narazila na problém, ktorým je sused a ten tvrdí že pozemok je jeho, lebo ho užívali jeho predkovia a on má nejakú darovaciu zmluvu, lenze na katastri som vlastník ja, dane od toho platim ja, mam vlastnícky list aj kúpnu zmluvu. pred par rokmi v tejto obci presli pozemky upravami, obec ich dala scelit, a tym padom ak aj ten pozemok bol ich tak on prisli a vymerali im pozemok inde, oni tvrdia ze im to nebolo oznamene, lenze na obci aj na katastri tvrdia ze vsetci boli oboznamení s tym kde dostali pozemky, a nemali s tym ziadne námietky. upozornujem ze o pozemok nieje postarane, nieje koseny ani nic podobne, teda sa on dotycny pan nestara. ak by sa aj staral tak by vedome obhospodaroval cudzi pozemok /nie v domienke ze je jeho/kedze mu boli dorucene papiere k tomu ze tam uz nema pozemok a tiez neplati za to dan. moze mi ho nejak zobrat alebo vyvlastnit? ak ano ake mam moznosti kedze som si pozemok riadne kupila a nemienim prist o peniaze za ktore som pozemok kupila. dakujem za kazdu radu. pekny den
misoft Straší ťa. Pokiaľ by nejaké lajstrá mal, pokiaľ by ho úžíval - vyzeral by inak. Už dávno by využil inštitút vydržania. A ozývať sa po štyroch rokoch? Jediný dôvod v tom vidím - "postavím si tam chatu" - to ho se*ie.
Nikto ti nič nezoberie, nič nevyvlastní.
A ak by tvrdil, že sa o neho "staral" - tam ho postraš tým, že vstupoval na tvoj pozemok, že užíval cudzí pozemok a budeš od neho žiadať nájomné za posledné tri roky a to také, že i o gate príde.
ivka70 Vydrzat sa da len majetok ,ktory nema majitela, Musel by dokazat, ze mu pozemok patril a ze ten, kto ti ho predal, ti ho nemohol predat, lebo mu nepatril (vid ako Kiska prisiel o zakupene pozemky)
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Chobot je teraz online Chobot

  Chobot
  Pokiaľ máš LV, kde si zapísaná ako vlastník a nie je tam poznámka, že hodnovernosť údajov katastra bola spochybnená, tak si vlastník. Sused by musel dokazovať, že pozemok nadobudol nejakým zákonným titulom.

  Môže sa ale stať, že aj on má nejakú kúpnu alebo darovaciu zmluvu a dal by ju na kataster zapísať. V súčasnosti kataster v takýchto prípadoch, keď sa preukáže duplicitné vlastníctvo, postupuje tak, že preverí nadobúdací titul a ak je právoplatný, tak druhého vlastníka nezapíše, ale na LV uvedie poznámku, že hodnovernosť údajov katastra bola spochybnená. Vtedy nie je možné vlastníctvo predať ani darovať. V takom prípade je potrebné, aby súd rozhodol o spornom vlastníctve a na základe rozsudku potom kataster zapíše skutočného vlastníka, alebo odstráni poznámku o spochybnení hodnovernosti údajov.

  Pokiaľ sused neurobí žiadne kroky, tak si vlastníkom. Nevieme, akú zmluvu má sused, či ju naozaj má. Ale vydržať pozemok, ktorý má vlastníka nemôže len na základe toho, že ten pozemok obhospodaruje. Ak niečo má v ruke, tak nevieme, čo to je a nedá sa predpovedať, čo sa stane.

  Pri sceľovaní pozemkov sa stávali prípady, že vzniklo duplicitné vlastníctvo. Do nejakého roku (teraz neviem, či 2014 alebo 2016) sa zapisovali všetci duplicitní vlastníci.

  Mám taký konkrétny prípad - otec vlastnil tiež kúsky pozemkov. Obec urobila sceľovanie niekedy v roku 2012 a pridelila pár vlastníkom 2 parcely. Lenže krátko na to bol zapísaný na obe parcely ešte jeden vlastník na základe notárskej zápisnice o dedičstve a teraz je pri každom vlastníkovi poznámka, že hodnovernosť údajov katastra je vyvrátená a tieto pozemky nie je možné ani predediť. Riešim to už nejaký čas s príslušným katastrom.

  Takže to, aby aj sused preukázal vlastníctvo, nie je nemožné, ale myslím, že je málo pravdepodobné, ak tak doteraz neurobil.
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  zahradnicka kvetka dakujem za odpovede
  Chobot: to veru netusim ani ja ake on ma papiere, iba mi povedal ze on to zdedil po nejakej tetke ci kom, ze ma papiere z dedickeho konania ale ci to tak je to je tazko povedat, ukazat mi nechce nic, ani doklad o tom ze poslal papier na sud, tak zatial cakam co bude, trochu sama nechapem ze ak to bolo ich a tak strasne po tom tuzili vlastnit ten pozemok, ze preco ked im prislo vyrozumenie po tom zcelovani, je tam lehota kedy mozes podat staznost tak boli spokojni, ak to teda bolo ich tak dostali parcelu niekde inde, aspon tak mi povedali na urade, lenze oni tvrdia ze o nicom nevedia a nic im neprislo, co si myslim ze nie je pravda, lebo obcania to chodili podpisat na obecny urad rad radom vsetkych volali, to m i potvrdili aj na pozemkovom, ze kazdy musel byt oboznameny s tym kde dostal parcelu, zrejme su to taki hajzlici ze by si chceli nechat aj tu novu parcelu co im dali a aj aby som im nechala tuto staru co kedysi uzivala ich tetka alebo kto.. ja neviem..
  Chobot A v liste vlastníctva nemáš poznámku o spochybnení hodnovernosti údajov katastra?
  zahradnicka kvetka nie, nic tam nieje, som toho jediny vlastnik, bola som sa pytat aj na katastralnom urade pozerala tam cosi aj do historie a povedala ze mam vsetko v poriadku ze som vlastnik a mozem si s pozemkom robit co chcem, len sused to nejak nevie pochopit
    zbaliť

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  občiansky zákonník
  § 134 Vydržanie
  (1) Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť.
  § 129 (1) Držiteľom je ten, kto s vecou nakladá ako s vlastnou alebo kto vykonáva právo pre seba.
  § 130 (1) Ak je držiteľ so zreteľom na všetky okolnosti dobromyseľný o tom, že mu vec alebo právo patrí, je držiteľom oprávneným. Pri pochybnostiach sa predpokladá, že držba je oprávnená.

  Sused pozemok nemal v držbe, tvrdí - ale nevie to dokázať. V držbe ju máš ty.
  Ty si nadobudla pozemok v dobrej viere od vlastníka v katastri (verejný register), teda je tvoj, aj keby si ho nadobudla od nevlastníka.
  Sused by si mohol maximálne žiadať škodu, ale nie od teba, ale od toho, kto ho o pozemok obral.
  Aj keby mal pozemok darovaný alebo zdedil, kataster zapisuje prvú predloženú listinu o nadobudnutí vlastníctva.

  V súčasnosti už nebude vydržanie potvrdzovať notár ale súd.

  Môže mi sused zobrať vlastníctvo vydržaním?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.