Zavrieť

Porady

RD-vydržanie?

Rodinný dom.

V*r.1994 bol darovacou zmluvou *rodinný dom v*pomere 1/1 darovaný mne a*sestre. Nebolo tam špecifikované ako by deľba mala byť.

Časť* domu bola postavená *cca v*r.1945 a*druha časť v*r.1968 mojím otcom.

Každá časť mala zvlášť vchod a*tak bolo možné sa dohodnúť ktorú časť kto chce ale dom mal len jedno súpisne čislo vcelku.

Dohodli sme sa a*mama mala doživotné* právo užívania.

Každa časť bola podlá toho kto si čo vybral neskôr vybavená prípojkou plynu, vodovod a*elektrina a*každý si to sám financoval.

Mama bývala na mojej strane a*v*roku 2003 požiadala v*mojom mene o*výmenu strechy, keďže zatekala a*o*prístavbu s*nadstavbou. Dostala som stavebne povolenie. Mama v*r.2010 zomrela *stavba nebola dokončená a*skolaudovaná a*ja som sa až v*r.2018 rozhodla v*tom pokračovať. Ku kolaudácii bol potrebný geometrický plán a*adresný bod pritom v*r.2020 geodet zistil že prístavba z*r.1968 realizovaná mojim otcom ktorú si vybrala sestra nie je zapísaná na katastri.

Navrh katastra na opravu a*zápis bol aby bol urobený geometrický plan na nezaregistrovanú stavbu požiadať obecný úrad o*pridelenie súpisného čisla na obecnom úrade a*následne to dať na katastri zapísať.

Problém nastal že moja sestra s*tým nesúhlasí a*v*podstate požaduje polovicu domu podlá darovacej zmluvy a*keďže oficiálne druhá časť neexistuje tak z mojej časti do ktorej som ja už investovala min.cca 20 000 €.

Existuje v*tomto prípade tiež možnosť vydržania?
Vie niekto poradiť ak už mal podobný pripad?
Nechcem súd asi by som sa toho nedožila.
**

*


*
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

  ivka70
  NIe, v ziadnom pripade nemoze ist o vydrzanie.Stale mam patri kazdej polovica domu, kedze dom nie je rozdeleny na 2 bytove jednotky, ale je ako celok.
  Ty si vsak investovala do spolocneho majetku ,mas narok od sestry ziadat polovicu nakladov, ktore si investovala aj do jej majetku, ak ich vies preukazat.
  Ine nic nevysudis, lebo realne tvoja a sestrina cast neexistuje, obe ste vlastnikmi celeho domu, s vlastnitvom 1/2.
  Musite sa dohodnut na zapise pristavby a pripadne potom na rozdeleni domu (to chce ale novu kolaudaciu na 2 bytove jednotky)
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  Badya V prvom rade podotýkam,že bola ustna dohoda kto si ktoru čast domu vyberie z dóvodu že su 2 vchody.Na zaklade toho bola na každu polovicu domu zavedená aj vodovodna aj plynová pripojka a elektrina na každeho meno.
  Nato existuju aj svedkovia.
  Stavba bola realizovana len na moje meno aj so suhlasom sestry ako susedky.Na jej časti nebolo nic zmenene.
  Mam doklady len ku koncu stavby cca 10 000€ začiatok prebehol v r.2003 a tam doklady nemám ze som to financovala ja.
  ivka70 Kym ten dom nebude rozdeleny na katastri na 2 bytove jednotky, takto ustna dohoda je ... na 2 veci, to je len dohoda o uzivani casti spolocneho domu.

  Ten suhlas od sestry mas pisomne?
  Badya Nemam pisomne v tom obdobi ked mama žila a dala urobiť darovaciu zmluvu r.94 nikoho ani nenapadlo ze dom musí mať 2 supisne cisla a ze jedna časť v katastri chyba.
  No čo už neda sa to ani predať ani nič s tým robiť.Byvam 400 km odtiaĺ a dohoda zo strany sestry nie je možna.
    zbaliť

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Nejde o vydržanie, ale reálne rozdelené užívanie spoluvlastníctva.

  Dohodli ste sa o užívaní aj o investíciách, s ktorým sestra minimálne konkludentne súhlasila, čo je nesporné, nakoľko proti nim neprostestovala.

  Pokiaľ by išlo o okamžité nevyhnutné opravy a údržbu, ktoré platila len jedna, druhá sa bezdôvodne obohatila, premlčacia doba sú 3 roky.
  Pokiaľ však ide o iné investície než na nevyhnutné opravy a údržbu, ktoré platila len jedna, potom povinnosť spoluvlastníka vydať bezdôvodné obohatenie vznikne až pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva, a to vo výške zhodnotenia jeho podielu.

  Ak ste reálne užívali každá rovnakú svoju časť a tak ste si ju aj udržiavali a zhodnocovali, môže sa tak spoluvlastníctvo fakticky vyporiadať bez ďalšieho.

  O tom sa môžete dohodnúť, alebo rozhodne súd.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.