Zavrieť

Porady

PN a spätne priznaná ID

Dobrý večer, prosím o pomoc, zamestnankyňa, ktorá bola ID 60% je vypísaná od 09/2020. SP spätne od 1. marca 2021 priznala jej ID viac než 70%. Obv. lekár každý mesiac (za marec a apríl) vystavil jej Potvrdenie o PN k poslednému dňu mesiaca. Zamestnankyňa teraz dostala od SP rozhodnutie, že od 01.03.2021 má ID viac než 70%, nato lekár na PN tlačivo napísal, že je práceschopná od 01.03.2021 odkedy jej vznikla ID viac než 70%. Môže lekár spätne rozhodnúť takto? A ako mám postupovať teraz? S akým dátumom vyradiť zamestnankyňu, lebo vzhľadom na zdrav. stavu už neplánuje sa vrátiť do práce. Výkaz do SP za mes. marec teraz musím opraviť? Načo má nárok – myslím na odstupné, nevyčerpané dovolenky. A firma aké dôsledky môže očakávať, že zamestnankyňa nebola včas odhlásená, alebo to je výnimočný prípad? Ešte som sa nestretla s takým problémom. Ďakujem, s pozdravom
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    V prvom rade, ak sa neplanuje vratit spat do prace, treba riesit sposob ukoncenia PP. Samotne priznaie ID nie je dovodom na skoncenie PP.
    Bud sa dohodnete na ukonceni PP dohodou, alebo poziada o preradenie na ine miesto kvoli zdravotnemu stavu a ak jej do 15 dni nevyhoviete, moze okamzite skoncit PP s narokom na 2 mesacnu nahradu mzdy, alebo jej date kvoli neschopnosti vykonavat dalekj pracu vypoved vy, s narokom na VD a odstupne.
    Okrem dohody bez udania dovodu musi predlozit zdravotny posudok.

    Cas od 1.3. treba asi riesit neplatenym volmom, kedze PP k tomu datumu neukoncite. Za nu je platitelom ZP stat, takze nema inu ako ohlasovaciu povinnost, kedze aj do ZP sa informavia o ID dostane s oneskorenim.
    Vykaz do SP ries s SP, lekar tak zjavne mohol urobit a SP ma o tom urcite tiex informaciu, sankcie by tam nemali byt.
    Narok na odchodne bude mat v kazdom pripade, kedze pojde o prve ukoncenie PP po vzniku naroku na ID nad 70%.
    Ma narok v kazdom pripade aj na preplatenie nevycerpanej dovolenky - za rok 2019, 2020, ak ma nejaky zostatok.
    V roku 2021 jej narok na dovolenku nevznikol.
    Amme Veľmi pekne ďakujem, pekný deň

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Lekár nemôže spätne ukončiť PN, aj keď je to častou praxou, ID samotný nie je dôvodom na ukončenie PN. Problémom, prečo to takto robia je, že ID sa nevypláca počas PN, ktorá vznikla pred vznikom nároku na ID. Ovšem touto praxou môže byť poistenec poškodený, napr. ak nemocenské by bolo vyššie, ako ID, navyše pri spätnom skončení PN nemá od 1.3. ospravedlnenú neprítomnosť v práci z dôvodu PN. Invalidný dôchodok nie je dôvodom na nechodenie do práce.
    Amme Ďakujem veľmi pekne, máte pravdu, asi poprosím zamestnankyňu, aby prekonzultovala s lekárom jeho rozhodnutie. Pekný deň prajem

    PN a spätne priznaná ID

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.