Zavrieť

Porady

Zápočet rokov na dôchodok

Prosím o odpoveď na otázku. Som v preddôchodkovom veku a neviem si zistiť jednu informáciu o tom, ako sa započítavajú odpracované roky. Uvediem príklad: V roku 2007 som bola 9 mesiacov nezamestnaná /1-9/ a 3 mesiace /10-12/ som odpracovala s priemerným mesačným platom. Vo výpise zo SP mi prišlo - OMB za r.2007 0,25. Teraz neviem, či sa mi bude počítať rok s 0,25 OMB..alebo 3 mesiace .
Mám si dobrovoľne doplatiť dôchodkové poistenie za r. 2007 tých 9mesiacov ? Čo je pre mňa výhodné?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Bude sa ti pocitat cast roka s tym OMB.
    Dobu evidencie na UP si mozes doplatit, ak by ti mal tento rok pokazit celkovy OMB, je dobre nad tym uvazovat este pred dochodkom.
    Naposledy upravil ivka70 : 05.05.21 at 20:11
    jana50 Dakujem za odpoveď. Dá sa urobiť to, že sa tento celý rok nezapočíta, - keby som chcela? ....Myslela som si , že sa počítajú len odpracované dni, mesiace. Kedy sa rok nezapočíta? Keď sa v ňom neodpracuje nič...ani mesiac?
    ivka70 Nie, neda sa to urobit tak ,ze ten rok sa nezapocita. Rok sa nepocita ,ak v nom nie je ani jeden den s dochodkovym poistenim.
    Poctaju sa len dni s DP, ale osobnu dochodkovy bod sa pocita ako ich pomer k priemernemu dochodkovemu bodu v dnom roku ...

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Započíta sa cca 0,25 roka s OMB 0,25.
    jana50 Prosím poraďte mi, či si mám dobrovoľne doplatiť tých 9 mesiacov - samozrejme minimálny odvod DP za daný rok 2007. Ostatné obdobie mám tak priemerný plat. Či mi to v konečnom dôsledku pomôže.
    Jana Motyčková Presne sa to nedá povedať, to závisí od všetkých ostatných rokov, ale bez ďalších údajov na 95 percent to nemá význam. A z minima temer na 100.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vyžiadaj si od sociálnej poisťovne stav tvojich odpracovaných rokov a vyrátaj si približne dôchodok. Sociálna poisťovňa je povinná zaslať poistencovi informáciu o zmenách stavu individuálneho účtu do 60 dní odo dňa doručenia žiadosti - pozri § 226 ods. 4 tu https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...3/461/20210501
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jana50 To mám, len som nevedela, že sa mi počíta rok, ak mám odpracované 3 mesiace.
    Katy a R nepočíta sa ti rok - len tie 3 mesiace do doby poistenia. Janka ti už napísala
    jana50 Potom ak si doplatím 9 mesiacov dobrovoľne, tak sa mi bude počítať celý rok, nie?
    Katy a R máš vôbec predsatavu - že koľko by to bolo? Ak máš dostatočne dlhú dobu poistenia (predpokladám, že si z generácie čo celý život robila) - tak ti to už Janka všetko napísala. ja som tiež mala možnosť niečo doplatiť, ale vycálovať naraz dosť veľkú pálku a získať na dôchodku 2 eurá ... tak nakieho? - pozri môj nedávny príspevok k OMB.
    Treba si spraviť prepočet! na stánke SP je aj kalkulačka
      zbaliť

    Zápočet rokov na dôchodok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.