Zavrieť

Porady

Účel užívania stavby - nebol zmenený

Pred 10 rokmi sme začali podnikať v prevádzke, ktorá sídli v stavbe, ktorá je skolaudovaná ako rodinný dom. Všetky úrady nám v tom čase schválili čo bolo potrebné - hygiena schválila prevádzkový poriadok, mesto schválilo prevádzku... Medzitým sme aj menili prevádzkový poriadok, nebol žiadny problém. Teraz sme ale prišli na to, že by sme mali požiadať o zmenu účelu užívania stavby. V diskusiách tu, na Porade, som našla staršie debaty o tom, že podnikať môžem kde chcem. Trošku sa v tom ale strácam a nerozumiem postupu.
1. Mám, alebo nemám povinnosť požiadať o zmenu účelu užívania stavby?
2. Ak áno, je nutné, aby boli susedia účastníkmi konania?
3. Doteraz som podnikala v rodinnom dome. Je to z pohľadu kompetentných (netuším, ktoré to sú) orgánov problém? Čo s tým? Pokuta?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Máš povinnosť požiadať o zmenu v užívaní stavby - pozri § 85 stavebného zákona.
    Okrem iného budeš platiť aj vyššiu daň z nehnuteľnosti.

    O zmenu účelu užívania stavby je potrebné požiadať stavebný úrad, ktorým je váš obecný úrad. Obyčajne má na ich stránke zverejnený vzor žiadosti aj požadované prílohy, ktoré sa môžu líšiť podľa spôsobu užívania stavby aj podľa polohy. Ak nebudeš robiť prestavbu, nebude potrebné kolaudačné rozhodnutie.
    Podrobnejšie vysvetlenie ti dajú osobne.


    https://www.slov-lex.sk/pravne-predp...76/50/20210501

    Účel užívania stavby - nebol zmenený

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.