Zavrieť

Porady

Materská pri dvojičkách

Dobrý deň, manželka je v 7 tt. Čakáme dvojičky, pričom je ešte na rodičovskom s dcérkou (18 mesiacov). Staršia (5 r.chodí do škôlky).
Dá sa ešte nejako ovplyvniť výška materskej pri dvojičkách? Zvýšením odvodov do zdravotky alebo neviem.. ? Ja som SZČO. Beriem momentálne pomoludom, kvôli nízkemu príjmu.
Vďaka za každú radu. Sme zúfalí trochu.
4 komentárov     zbaliť
ivka70 Manželka je zamestnaná? Termín pôrodu je v roku 2022 alebo ešte tento rok?
Miruo predtym pracovala v banke, potom nastupila na matersku, najprv prva dcerka, potom druha. po prvej dcerke mala nastupit do prace iba na cca tyzden, kedze potom jej hned uz zacinala materska s druhou dcerkou, takze vzala dovolenku, co jej ostala. Termin ma 24.12. tento rok.
veronikasad Pracovny pomer trva?
Miruo Ano, pracovny pomer stale trva
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Dôležité je - či manželke stále trvá PP. Bez toho je zbytočné niečo radiť - treba pozrieť zák o SP. lebo píšeš v minulom čase ???
    A na to, že už manželak bola 2x na materskej - tak by si mal vedieť, že materské nemá s "odvodmi do zdravotky" nič spoločné (a ani neviem, ako by si ich chcel zvyšovať?) .
    Základná podmienka k nároku na dávku - treba mať 270 dní poistenia dva roky pred pôrodom.
    Pri dvojičkách je zvýhodnenie - čo sa týka dĺžky poberania dávky MATERSKÉ (je to dávka platená z nemocenského poistenia).
    Možnosti u nej sú ešte otvorené (aj či má napr. možnosť nejakého zamestnania?)- do pôrodu dosť ďaleko ... ale bez údajov - ??
    kukni zákon od § 47a (je tam aj nová dávka - Tehotenské)
    https://www.autora.sk/zz/2003/461
    ..................
    po tvojom doplnení - keďže PP stále trvá, manželka bude mať nárok na materské z tohto PP - ak teda ako píšeš ani neuvažuje o nejakom novom PP, resp súbežných PP. (ono sa to ľahko napíše, ale prax je trošku zložitejšia - v prvom rade nech je ona a detičky zdravé☺ ).
    Naposledy upravil Katy a R : 17.05.21 at 07:25
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Miruo ano, manzelka je stale v banke zamestnana. trva jej PP. neviem ci to ma do zdravotky, lebo sme to vtedy neriesili. tak ako bolo, tak sme dostali. len potom som kdesi cital na nete, ze keby sme platili vyssie odvody, (tym padom asi do socialnej) tak by bola aj vyssia materska. jednoducho len chcem vediet ci viem nejako ovplyvnit matersku alebo nie. narok na matersku bude mat urcite. ide mi len o tu vysku. aj Mihal cosi take pred cca pol rokom vravel v TV, ze si treba zvysit odvody a bude vyssia materska. no vtedy som tomu nevenoval pozornost.
    ivka70 Skuste konzultaciu priamo relia.sk
    Mila123 Manželka dostane jednu MD zo svojho zamestnania, ak chcete ešte jednu MD musíte ku dňu nástupu na novú MD, resp. do dňa pôrodu získať ďalšie nemocenské poistenie, 270 dní, ak ho máte získať (manželka) musí mať súčasne 2 prac. pomery mimo banky.....alebo ešte sa dá uvažovať o DPO, ale to iba po skončení PPV v banke......, alebo ešte môže nastúpiť teraz do zamestnania a získa vyššiu MD tým, že by dosiahla vyšší VZ (mala by vyššiu mzdu ako predpokladanú)......
    Miruo Neviem si ale predstavit ako by si mohla najst nejaku pracu, kedze je na rodicaku s malou. Musi byt s nou doma. Takze asi to nijako neovplyvim
    Pripadne ma napadlo, ze ci ju nemozem zamestnat ja ako szco. Nemam sice ziadneho zamestnanca, no ci by to nejako nebolo mozne.
    Mila123 jedno zamestnanie nestačí.........musia byť súbežné 2, alebo neuvažovala ukončiť PPV s bankou?
    Miruo co je PPV? a akú by malo výhodu, ak by to ukončila?
    Mila123 pracovno -právny vzťah
    Miruo aha a preco by bolo lepsie, keby ho ukoncila? nerozumiem.
    Mila123 je jedna možnosť, aby manželka nahlásila v podniku, že nastupuje do zamestnania, nestúpi a pôjde na PN (výška PN bude z jej pravdepodobného zárobku)..... a po ukončené PPV sa zahlási ako DPO s VZ aspoň 2 násobku priemerného zárobku, t. j. 2184€, ak bude PN DPO neplatí, ale DPO jej musí trvať aspoň 26 týždňov, inak sa na výpočet MD nepoužije........
    Miruo aha, ale v akom podniku by mala manželka nahlásiť, že tam nastupuje? ved by musela ist realne na nejaký pohovor a museli by ju tam aj prijať či nie?
    Termín má 24.12.
    nikola245 Zamestnať sa môže hocikde - na kratší prac. pomer napr. aj u Vás na administratívne práce, u Vášho kamaráta napr. - pri dvoch prac. pomeroch súbežne sa bude dva krát rátať doba. (Nejaké práce, ktoré môže teraz vykonávať-napr. z domu). Ale jeden prac. pomer potom pred nástupom na materskú ukončiť a nastúpiť na materskú z existujúceho PP v banke a z toho, ktorý uzatvoríte teraz - musí trvať ku dňu nástupu na MD. Podmienka je , aby z tých dvoch, ktoré uzatvorí teraz bolo dokopy 270 dní platenia poistného, t.j. bez PN, OČR.
    Samozrejme ak uvažujete , že ju zamestnáte vy ak nemáte teraz žiadneho zamestnanca, budú z toho pre Vás ako zamestnávateľa plynúť ďalšie povinnosti.
    Tiež odporúčam konzultácie s relia.sk.
      zbaliť

    Materská pri dvojičkách

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.