Zavrieť

Porady

zabudnutý dobropis z dodávateľskej fa-DP DPH a KV účtovanie

Poprosím o poradenie. V JÚ mám u platiteľa dph dodaný zabudnutý dobropis zo 4.3.2021 ktorý je opravný doklad k FA-už dodanému materiál z 2/21.
Zaúčtovala som ho s dátumom príchodu v 4/21, zd. plnenia 4.3.2021 a dáva mi to DP DPH aj do KV DPH do 4/21.

Musím dať dátum príchodu 3/2021 a podávam dodatočné? Môžem dať príchod 31.03.2021, zd. plnenie 4.3.2021. Resp. aj príchod musí byť 4.3. i keď interné por. č. bude vyššie v účte? V KV nie je uvedený dátum.
V DKV DPH mi spraví iba jeden riadok C2 kde je uvedené číslo pôvodnej fa(stl.3) a teda vyplnený je stĺpec: 1,2,3,4,5,6,7 a 9 kód opravy 2.
Je to takto prosím správne?

Ďakujem veľmi pekne.
Naposledy upravil maped : 17.05.21 at 07:27
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Zákon o dph§25 odst.3
    Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane, a pri oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby, rozdiel sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby obdržal doklad o oprave základu dane. Ak sa pri oprave základu dane nevyhotovuje doklad o oprave základu dane, uvedie sa rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nastala skutočnosť, ktorá má za následok opravu základu dane.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    maped Ďakujem.
    Mne sa jedná iba o to, či môžem dobropis zaradiť do účta s dátumom príchodu v tomto prípade 31.03.-ak už mám poslednú fa za 3/2021 interným číslom a toto by bolo nasledujúce. Teda ak by som dobropis dala príchod 31.03. a zd. plnenie 4.3. i keď tieto dátumy bývajú na dobropisoch totožné (4.3.) do DKV mi to do 3/2021 dá a nikde nie je dátum zd. plnenia v kontrolnom uvedený.
    Tak isto mi to spraví aj D DP DPH za 3/2021.
    Môžem to tak zaradiť?
    Ešte raz ďakujem veľmi pekne.
    maped Poprosím opäť o poradenie.
    Opakuje sa nám prípad. Dobropis pán neobdržal v 7/21 ( z 16/7/21) a až teraz keď mu vystavili zápočtový list 13.9.21 zistil že nemá dobropis.
    Nemusíme podávať D DPH a D KV? Zaevidujeme 13.9. zdaniteľné plnenie ale dávame 16.7.21?
    Ako to robíte?
    Ďakujem veľmi pekne.
    maped Majka prosím, ako by si postupovala na základe vyjadrení, kedy to opravi v 8/21 alebo v 9/21?

    tu je ešte pokračovanie zákona:
    Ak platiteľ doklad o oprave základu dane nedostane do 30 dní odo dňa, keď nastala skutočnosť podľa § 25 ods. 1, ktorá má za následok zníženie základu dane, opraví odpočítanú daň v zdaňovacom období, v ktorom uplynulo 30 dní odo dňa, keď nastala skutočnosť podľa § 25 ods. 1;

    Dnes som ešte raz volala na FS, zákon o účtovníctve a Zákon o DPH sa rozchádzajú. Podľa zákona o DPH sa má opravný doklad vyst. 16.7. a fyzicky doručený 14.9. zaúčtovať už do 8/21 s uvedením por.č. opravnej faktúry "0", (poučenie KV str. 22) lebo sme vtedy doklad nemali. No vedeli sme, že skutočnosť nastala, ak vrátil tovar, skutočnosti boli známe. Treba daň opraviť podľa zákona o DPH už v 8/21, lebo ak by nám dobropis prišiel v decembri neopravovali by sme daň v 12/21.

    Podľa účtovníčky na FS Zákon o účtovníctve hovorí, že ak sme nemali doklad, nemohli sme o ňom účtovať. Dávala mi odvolávku na §6 odst.10 a §2 ods. 1.
    Pre správnosť podaja by si sa radšej držala Zákona o DPH?

    Podám teda do 30 dní s nulovým číslom dobropisu?

    Prosím, čo si o tom myslíš Majka ako skúsená účtovníčka?
    Ďakujem Ti srdečne!!!
    avalik maped, do "uctovnictva" das s datumom kedy doklad bol doruceny, iba v "evidencii DPH" davas podla zakona o DPH - neviem aky uctovny program pouzivas, tak odpovede hladaj na ich strankach ci poradenskych forach alebo priamo v helpe programu
    maped avalik to sa predsa nijako nedá. Akonáhle zaeviduješ dobropis s dátumom príchodu, hodí ťa do toho obdobia dph. Takže musím ho zaevidovať v 8/21 a uviesť č. dokladu nula.
      zbaliť

    zabudnutý dobropis z dodávateľskej fa-DP DPH a KV účtovanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.