Zavrieť

Porady

Prenájom zariadeného bytu.

Ak človek FO, nepodnikateľ ako súkromná osoba prenajíma zariadený byt len so základnými službami, elektrina, plyn, voda, smeti, potrebuje na to živnosť?Doteraz som si myslela, že nie, ale dnes som volala na živnostenský ohľadne toho, či sa služba, že sa nájomcovi pokosí trávnik považuje za doplnkovú, keď si na to prenajímatelia objednajú firmu. Pani to preverovala a keď mi volala naspäť, tak mi povedala, že odhliadnuc od kosenia, určite musia mať živnosť, nakoľko prenajímajú zariadený byt, čo je doplnková služba - prenájom hnuteľných vecí. Som v šoku, v dnešnej dobe skoro každý prenajíma zariadený byt a dom. Všetci musia mať živnosť? Ďakujem za Vaše názory,
Mila123 ak poskytujete iné služby (ako kosenie trávnika, upratovanie a pod.) tak musíte mať na činnosť prenájmu ŽL, ale ak iba prenajímate nehnuteľnosť spolu s hnuteľnosťami (zariadenie bytu, domu a pod.) stačí mať na prenájom DIĆ (bez ŽL).....ale niekedy je jednoduchšie mať ŽL, lebo máte možnosť si dať výdavky percentom (60) ale pri "čistom" prenájme iba skutočné výdavky musia byť.....
kubkokubko Ďakujem veľmi pekne za odpoveď Mila.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Na príjmy podľa § 6 odst. 3 nie je potrebné ŽO. Súčasťou príjmov z prenájmu podľa § 6 ods. 3 ZDP je aj príjem z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sú príslušenstvom prenajímanej nehnuteľnosti. Ako sa chápe príslušenstvo k veci vymedzuje ustanovenie § 121 ObčZ. Podľa citovaného ustanovenia príslušenstvom veci sú veci, ktoré patria vlastníkovi hlavnej veci a sú ním určené na to, aby sa s hlavnou vecou trvale užívali, pričom príslušenstvom bytu sú vedľajšie miestnosti a priestory určené na to, aby sa s bytom užívali.Podľa komentára k tomuto ustanoveniu ObčZ, príslušenstvom veci sú také veci, ktoré v právnom zmysle majú charakter samostatných vecí a z rozhodnutia ich vlastníka, ktorý je súčasne vlastníkom hlavnej veci, sú tieto určené na to, aby sa trvale užívali s hlavnou vecou. Právne úkony týkajúce sa hlavnej veci sa zásadne vzťahujú aj na jej príslušenstvo. Pokiaľ by však pri zmluvnom prevode hlavnej veci mohli vzniknúť pochybnosti ohľadne jej príslušenstva,
    je potrebné aj príslušenstvo veci v zmluve výslovne uviesť.
    kubkokubko Janka, ďakujem za ukľudnenie a potvrdenie, že nie som mimoň. Skoro som umrela, keď mi to panička zo živnostenského oznámila, že ak je byt zariadený treba živnosť. Na daňovom mi povedali, že mám volať živnostenský, a tam v tom majú zmätok. Ešteže mám Vás zlatých poraďákov, ktorí poradíte..... Ešte raz ďakujem Janka za Váš čas.

    Prenájom zariadeného bytu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.