Zavrieť

Porady

Vysporiadanie BSM

Syn sa ide rozvádzať s manželkou, sú tam 3 maloleté deti. Vlastnia spolu rodinný dom, ktorý je zaťažený hypotékou. Problém je v tom, že dom je postavený v záhrade manželkiných rodičov. Úvery (cca 470 €) a všetky náklady na dom platí syn (spolu okolo 700 € aj s poistkami detí), nevesta dostáva rodičovský príspevok, z ktorého má hradiť stravu (akosi jej to nevychádza..). Nevesta dom nechce predať, lebo je úplne závislá na rodičoch, syn dom chce predať, problém je v tom, že je vo dvore...). K čomu môže zaviazať súd - nevesta aj celá rodina si myslí, že on bude naďalej platiť hypotéku, s tým, že samozrejme pôjde preč + výživné. Samozrejme, ak sa hypotéka platiť nebude, banka dom zoberie....
Nevesta je na materskej a nikdy nebude schopná splácať úvery, ani utiahnuť domácnosť....
Na rozvod ešte podané nie je a súdne vysporiadanie je tiež na dlhé lakte..
K čomu ho teda pri rozvode môže zaviazať súd?
Ďakujem za rady
6 komentárov     zbaliť
ivka70 Zaujala ma jedna veta:
nevesta dostáva rodičovský príspevok, z ktorého má hradiť stravu (akosi jej to nevychádza..) .. to z RP ma zivit (a asi aj s hygienou) 5 clennu rodinu? To mi nevychadza, to sa ani tej zavislosti na rodicoch necudujem.
Dolezita je otazka, ake maju dokopy prijmy, pretoze tie su v BSM spolocne, nedelia sa na moje a tvoje. Takze kolko zaraba tvoj syn?
A co chce robit on, kam chce poslat svoje deti po rozvode?

Delenie hypoteky bude tazke, ale aj predajdomu by bol, lebo kto kupi dom na nevysporiadanom pozemku.
stefanicakova Okolo 1000, keď robí 12-ky aj 1200, ale to sú neustále výčitky, že je v robote a nevenuje sa deťom.
Tých 270 € na stravu málo? A okrem toho nevarí..
Deti - rodičia majú vpredu dom...
On chce dom predať a kúpiť byt, ale ona nepôjde, to by museli ísť aj rodičia...
Ale tam sa žiť nedá, samé prieky...
stefanicakova ale tam je tých dlhov viac..
ivka70 270 eur je podla mna velmi malo, uplne do dosledkov, synovi ostane min. 300 eur, co je viac ako ona ma prijem, ktory ma cely minut. A ak nevari, tak ako sa stravuju?
Kazdopadne to delenie na moje tvoje je scestne, mali by gazdovat spolocne so vsetkym , co maju..
A myslim, ze toto by nemal riesit svokra, su dospeli, maju 3 deti, vedia, koho si brali, musia sa naucit aj spolu zit aj sa dohodnut ,ak zit spolu nevedia.
A k tomu bytu: ak by sa aj nasiel kupevc na taky dom (v cudzej zahrade), 2 byty za to nekupi, ked vysporiada hypoteku. To si tieaz treb dobre zratat.
buchač Klasická odpoveď znie :
Ak sa nedohodnú bez spoluúčasti súdu, tak v konečnom dôsledku sa na súde stretnú.

....a je úplne zbytočne dávať všelijaké doplňujúce otázky a informácie.
ivka70 mas pravdu ....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak sa už nedá spolu žiť, určite je najlepšie dohodnúť sa. Počas manželstva sú príjmy, výdavky a majetok spoločné, zbytočné výčitky z každej strany.

    Ak by mohla manželka bývať s deťmi u rodičov, najlepšie by bolo dom predať a podeliť sa. Pozemok pri dobrej voli tiež nemusí byť problém - predajú ho rodičia alebo darujú dcére ... a dá sa to prirátať k jej podielu. Ak sa tak nedá vyriešiť bývanie detí s matkou, ani súd nebude riešiť majetok predajom domu vzhľadom na osobitný zreteľ.

    Ďalší osud nehnuteľnosti a majetku, v prípade nedohody podľa predchádzajúceho, určuje najmä hypotéka. Keby sa dohodli aj s bankou na prevode hypotéky na syna, hodnotu domu by si mohli manželia rozdeliť len v časti splatenej hypotéky, syn by sa stal spoluvlastníkom - majiteľom väčšej časti domu a nechal by tam deti s mamou bývať. Pravda, len ak si to môže dovoliť = splácať zvyšok hypotéky a nemať vlastné bývanie. Ak si to dovoliť nemôže, prehrajú všetci.

    Exekúcia predajom nehnuteľnosti je taká drahá záležitosť, že zvyčajne pohltí všetko a zostanú len oči pre plač.
    stefanicakova Ved tak nam je to jasne, nemoze si dovolot platit hypo, lebo si musi zariadit byvanie, len 2. Strana to akosi nemoze pochopit...
    Dakujem za vyjadrenia..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.