Zavrieť

Porady

Neskoré podanie daňového priznania

Ja som SZČO a mám odložené daňové priznanie do konca júna. Manželka celý minulý rok bola na materskej/rodičovskej, nemala podávať DP.

Minulý rok sme však predali nehnuteľnosť, pri predaji sme dosiahli zisk 30tis.€. Keďže ja už zasahujem do pásma 25% dane z príjmu, za celý príjem z predaja nehnuteľnosti, ak by som si ho dal do svojho DP, ako som plánoval, by som platil 25% daň.

Manželia v BSM si môžu rozhodnúť, v akom podiele si rozdelia zisk z predaja nehnuteľnosti. Ak dáme celú sumu do manželkinho DP, ušetríme 6% dane (25% - 19%). Problém však je, že ona vlastne neskoro podá aj zaplatí daň (DP práve chystáme), lebo nemala požiadané o odklad ako ja.

Otázka je, koľko bude pokuta+úrok z omeškania? Ako som sa dočítal, min. pokuta je 30€, penále je 15% p.a. z dlžnej sumy. Zisk z predaja bol približne 30tis. €, čiže daň u manželky bude 5700€. Úrok z omeškania za 3 mesiace by teda bol 213€. Ak zisk z predaja zdaním ja, daň by bola 7500€, čiže o 1800€ vyššia ako u manželky. Z tohto vyplýva, že dať na manželku sa to napriek pokute oplatí, záleží však od výšky pokuty, ktorá môže byť aj oveľa vyššia.

Sú moje výpočty správne? Aká býva v praxi pokuta?
5 komentárov     zbaliť
Mila123 áno, je to správne, na sankcie má DU čas ,,,,,5 rokov na vyrúbenie.... príjem z predaja nehnuteľnosti ste si znížili o 500 € , môžete každý jeden z manželov, nie je to veľa ale i tak.....pozrite si zmluvu na predaj nehnuteľnosti, predávali ste iba nehnuteľnosť alebo celkovým predajom nehnuteľnosti boli aj hnuteľné veci? (zariadenie bytu, ktoré nepatrí do nehnuteľnosti ? napr. nábytok - ten sa nedodaňuje)..... predpokladám, že viete o tom, že vám ZP vyrúbi zo základu dane aj zdravotné poistenie.....ale i tak je manželka na tom lepšie i s tým ZP, pretože pre zdravotné poistenie neplatí maximálny vymeriavací základ..... teda platí sa ZP bez obmedzenia.....(predpokladám, že máte slovenskú ZP, nie ste poistencom ZP v EÚ).....
avv O ZP viem, bola to iba nehnuteľnosť. Ako som si príjem z predaja znížil o 500€?
Mila123 pozrite si do § 9, ZDP ods. 1, pís i .....
ivka70 Tu nehnutelnost ste vlastnili kratsie ako 5 rokov?
avv Samozrejme. Keby to bolo 4.5 roka, pol roka by som počkal.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    ja som sa stretla len že 30 eur vyrúbili ... ale nebol to takýto prípad. A zase terazky je doba "koronová" - tak hádam nebudú takí prísni ??? môžno by ti nejaká pracovníčka DU skôr poradila.
    V každom prípade pohľadaj všetky možné doklady, ktoré sa dajú dať do výdavkov.

    Neskoré podanie daňového priznania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.