Zavrieť

Porady

Musí sa prekladateľ (živnostník) prihlásiť do schémy One Stop Shop?

Ahojte, potreboval by som vedieť, či sa prekladateľ - živnostník, musí zaregistrovať do novej schémy One Stop Shop (OSS), ktorá bude platiť od 1. júla 2021. V súčasnosti poskytuje prekladateľské služby najmä zahraničným firmám. FO v zahraničí momentálne nemá ako zákazníkov. Do schémy MOSS tiež nebol zaregistrovaný. Obraty za minulý a ani za tento rok nedosahujú novú predpísanú hranicu.

Treba aj napriek tomu z nejakého dôvodu poslať registráciu do schémy OSS do 10.06.2021?

Z toho, čo som doteraz zistil si myslím, že to nebude nutné, chcel by som však poznať aj názor niekoho iného. Vychádzam z toho, že ak by aj v budúcnosti prekladateľ poskytol nejaké služby FO v zahraničí, riadi sa to podľa §15 ods. 2 ZoDPH. Ak by šlo o zákazníka (FO) mimo EÚ, bolo by OSS asi úplne bezpredmetné. Alebo sa v niečom mýlim? Za rady a názory vopred ďakujem.
Mila123 OSS nie je povinné.....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    OSS sa týka len telekomunikačných služieb, služieb rozhlasového vysielania a televízneho vysielania a elektronických služieb. Ak to prekladá živnostník sám a nie nejaký jeho superpočítač, OSS sa ho netýka.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Peter Fox Veľmi pekne Vám ďakujem za jasnú odpoveď. Áno, ide o prekladateľskú činnosť samotného živnostníka a superpočítač určite nemá. :-)

    V súvislosti s DPH a takouto prekladateľskou činnosťou živnostníka by ma inak už dlhšiu dobu zaujímala odpoveď na tieto dve otázky:
    - Znamená to teda, že prekladateľské služby poskytované pre fyzické osoby spadajú pod §15 ods. 2 zákona o DPH (ako som predpokladal už v úvode)? Keď som sa na to pýtal na DÚ, nejako sme sa nedostali k odpovedi, z ktorej by mal človek pocit, že je nepochybná...
    - Ako sa v súvislosti s DPH postupuje vtedy, keby živnostník spomínané služby poskytol občanovi s bydliskom mimo EÚ? Treba to niekde ohlásiť alebo evidovať, príp. strážiť nejaký finančný limit?
    Onko Ja tam žiadne pochybnosti nevidím, ale samozrejme môžem sa mýliť :-D
    - Prekladateľské služby poskytované pre nezdaniteľné osoby v rámci EÚ spadajú pod § 15 ods. 2, teda s miestom dodania podľa dodávateľa, takže zdanené slovenskou DPH.
    - Prekladateľské služby poskytované pre nezdaniteľné osoby mimo EÚ spadajú pod § 16 ods. 15, teda s miestom dodania podľa odberateľa, takže nezdanené slovenskou DPH. Z hľadiska slovenskej legislatívy netreba nikde ohlásiť, treba si strážiť zákony krajiny miesta dodania, či tam nie sú nejaké daňové povinnosti.
    § a ods. sú podľa zákona účinného od 1.7.2021
    Peter Fox Veľmi pekne Vám ďakujem za odpovede a radu. Pomohli ste mi v tomto prípade naozaj viac ako na DÚ.
    - Tam som v minulosti dostal na prvú otázku odpoveď takého typu, že to, pod aký § spadajú také či onaké služby sa vopred nedá povedať. Síce nechápem prečo, ale odpoveď bola proste takáto. A ako iste chápete, človeku to na istote nepridá. :-)
    - Druhá moja otázka vznikla hlavne preto, že keď sa prvýkrát začal spomínať prechod z MOSS na OSS, tak som si prečítal, že pod OSS budú už spadať všetky služby poskytované podľa §16. Až teraz v novších článkoch čítam, že sa od začiatku mysleli služby poskytované občanom EÚ.

    V každom prípade mi je to teraz oveľa jasnejšie a ešte raz Vám ďakujem za pomoc. Teší ma, že sú ešte ľudia, ktorí druhému pomôžu aj nezištne. Prajem Vám pekný deň.
      zbaliť

    Musí sa prekladateľ (živnostník) prihlásiť do schémy One Stop Shop?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.