Zavrieť

Porady

je preplatok z RZZP pre szčo zdaniteľný príjem?

Ak zdrav.poisťovňa vrátila preplatok z RZZP fyzickej osobe, tak to treba zahrnúť do ZD ? Bude to zdaniteľný príjem? ako to zaúčtovať? Pýtam sa preto, lebo vlastne ZP ten preplatok už zdanila.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Kety Alfa stalo sa nám, že poisťovňa vyrátala preplatok RZZP, ale zrážkovú daň nezrazila z celého preplatku, len z časti upravenej koeficientom. Pani v poisťovni mi nevedela povedať prečo je to tak. Tak sa pýtam, že keď dostanem na účet preplatok, mám ho rozdeliť na príjem zdanený zrážkou u zdroja a zvyšok ako iný zdaniteľný príjem (ale už nesúvisiaci s odvodami do fondov)? V JÚ
    Ďakujem
    Mila123 prečo je to tak? lebo celé poistenie nebolo daňovým výdavkom v predchádzajúcom roku (ZP postupuje podľa DP príloha č. 3)
    Kety Alfa Ďakujem ale stále nerozumiem prepáčte ,
    lebo v prílohe č.3 v riadku 13 aj 14 sme mali zhodné číslo, no oni rátali s trochu iným číslom...ktoré vyrátali nejako ináč. Proste mi tam vznikol rozdiel 16eur. Na účet mi príde suma, ktorá je vyššia o pár eur ako suma ktorú by som si vyrátala ako 19% z celého preplatku RZZP. Asi sa neviem vyjadriť správne, no proste preplatok vypočítali na sumu dajme tomu 249 ale zrážkovú daň rátali zo sumy len 232 a pýtam sa čo s tým rozdielom? či ho mám rozúčtovať, či to nechať tak a dať to proste celé tú sumu čo nám príde bankou, do príjmu z ktorého bola zrazená daň zrážkou (aj keď to celkom tak nie je) ?
    Kety Alfa v poisťovni mi vysvetlili, že oni vychádzajú z poistného zaplateného od februára 2020 do 8.januára 2021, ale v prílohe DP č3 sa výslovne píše, že tam máme uvádzať: "platby preddavkov za 12 kalendárnych mesiacov uhradené od januára do decembra 2020 plus
    ...do celkovej sumy poistného sa zahrňuje aj platba
    poistného za december 2019 uhradená v januári 2020."
    Oni z toho vyrátajú preplatok, ale zdania sumu, ktorú vyrátajú podľa ich počítania preddavkov - teda len platby súvisiace s r 2020 (uhradené do 8.1.2021)
    O čo mi vlastne ide, je ten rozdiel. Oni si vyrátajú sumu ktorú zdania, ale pošlú na účet sumu vyššiu o rozdiel preddavku z januára 2020. Oni tú sumu vlastne zdania na ďalší rok ak budeme mať preplatok, čo nie je isté. Preto neviem či mám tú sumu rozdielu radšej nahrať ako POZD a nemať stres že niečo ostane nezdanené ...
    Nie je potom lepšie platiť preddavky do 30teho kalendárneho mesiaca za ktorý ten preddavok je, a nie do 8smeho nasledujúceho mesiaca?
    Katy a R vôbec to nerieš - ZP si samozrejme počíta tak ako ti povedali . čiže preddavky za príslušný kalendárny rok. Ak to chceš mať rovnaké aj daňovo - tak si plať na konci mesiaca a hotovo. A niekedy sa oplatí spraviť presun na prelome rokov - podľa toho, pre ktorý rok je to daňovo výhodnejšie☺
      zbaliť

    je preplatok z RZZP pre szčo zdaniteľný príjem?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.