Zavrieť

Porady

Alkohol po dychovej skúške-POKUTA !!!

<TABLE class=tborder id=post301314 cellSpacing=0 cellPadding=6 width="100%" align=center border=0><TBODY><TR vAlign=top><TD class=alt1 id=td_post_301314>Už som si prečítala mnoho názorov a stanovísk k riešeniu porušenia prac. disciplíny. Väčšinou sa hrubé porušenie (ak je považované za hrubé) rieši výpoveďou.
Keďže je však dosť ťažké s v súčasnosti nájsť relatívne dobrých robotníkov, rozhodli sme sa, že budeme voči nim trochu zhovievaví a neriešili by sme to výpoveďou hneď. To je ľahké spraviť, ale kto potom bude robiť?Práve riešime problém - alkohol. Nie, že by ho užívali na stavenisku, ale stáva sa, že po nočmom fláme ráno "nafúkajú".
Potrebovala by som poradiť, ako by sa to dalo riešiť bez toho, aby bol hneď prepustený.
Predstavu mám asi takúto: za prvé nafúkanie by sme mu zrazili zo mzdy 500 Sk, za druhé už 1000, za tretie 1500(to by už boli spolu tri tisícky), no a pri tom štvrtom by sme to už asi vzdali a rozviazali s ním pracovný pomer. Je samozrejmé, že hneď pri zistení by sme spísali zápis a čerpal by dovolenku, no na pracovisku by chýbal a tým by spôsobil firme škodu. Bude to v poriadku, ak sa do prac. poriadku zakomponuje takýto postih? Neporušíme žiadne práva zamestnancov, alebo prípadne neopomenieme nejaké zákonné povinnosti zamestnávateľa?
<!-- / message --></TD></TR><TR><TD class=alt2> <!-- [IMG]images/buttons/reputation.gif[/IMG]--> </TD><TD class=alt1 align=right><!-- controls --><!-- Start ocenujem --></TD></TR></TBODY></TABLE>
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    brikina je offline (nepripojený) brikina

    brikina
    My to mame poriesene tak, ze sa mu krati pohybliva zlozka mzdy. Ta sa mu skalda z 30% základneho platu - ak sa splni plan a 25% je osobne hodnotenie. V pripade nafukania mu zoberieme bud cast alebo celu vysku mzdy zodpovedajucu osobnemu hodnoteniu. Ak nafuka zas, zoberieme mu osobne hodnotenie za dva mesiace. ale ak fuka pernamentne tak sa lucime... nestoji nam to za to riziko, keby sa nahodou nieco stalo.
    D.

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    zuzanavo
    <TABLE class=tborder id=post301314 cellSpacing=0 cellPadding=6 width="100%" align=center border=0><TBODY><TR vAlign=top><TD class=alt1 id=td_post_301314>
    Predstavu mám asi takúto: za prvé nafúkanie by sme mu zrazili zo mzdy 500 Sk, za druhé už 1000, za tretie 1500(to by už boli spolu tri tisícky), no a pri tom štvrtom by sme to už asi vzdali a rozviazali s ním pracovný pomer. Je samozrejmé, že hneď pri zistení by sme spísali zápis a čerpal by dovolenku, no na pracovisku by chýbal a tým by spôsobil firme škodu. Bude to v poriadku, ak sa do prac. poriadku zakomponuje takýto postih? Neporušíme žiadne práva zamestnancov, alebo prípadne neopomenieme nejaké zákonné povinnosti zamestnávateľa?
    <!-- / message -->

    </TD></TR><TR><TD class=alt2> <!-- [IMG]images/buttons/reputation.gif[/IMG]--></TD><TD class=alt1 align=right><!-- controls --><!-- Start ocenujem --></TD></TR></TBODY></TABLE>
    Práveže takýto postup by bol ako tak prípustný iba v prípade, že mzda z časti pozostáva aj z pohyblivej, nenárokovateľnej zložky. V takom prípade by prichádzalo do úvahy zníženie tohoto "osobného hodnotenia" I Keď aj tu by sa o tom dalo diskutovať, ideálne by bolo, aby ste mali podmienky vyplácania tejto pohyblivej zložky aj interne upravené.
    Pokiaľ však je mzda stanovená pevnou čiastkou, tak je možné zrážky z takejto mzdy vykonávať iba v taxatívne stanovených dôvodov, upravených v § 131ZP. A § 131 ZP zrážku zo mzdy ako sankciu za porušenie pracovnej disciplíny neumožňuje.

    dana

    brikina je offline (nepripojený) brikina

    brikina
    Podla mna tym neporusite ziadny zakon. Je iba na vas, ako si to v inernej smernici urcite. Len neviem ako mate dohodnuty s nimi mzdove podmienky, lebo ja by som nazasahovala do zakladnej mzdy, ale ak mate pohyblivu mzdu ako napr my, tak s nou si mozete robit co chete. ked z nej stiahnete 500,- sk tak tak bude. Len ten sposob majte osetreny v smerniciach alebo nejakych listoch riaditela a pod. Mozete tam napisat aj to ze v pripade takehoto porusenia pracovnej discipliny bude zamestnancovi kratena pohybliva zlozka mzdy podla rozhodnutia nadriadeneho. To je len priklad....

    zuzanavo je offline (nepripojený) zuzanavo

    zuzanavo
    Napadlo mi, či môžeme zamestnancovi vyplácať prémie-pohybl. časť mzdy, ak má v pracovnej zmluve uvednú iba hodinovú sadzbu.
    Ak nie, tak to doplníme, no a na tých smerniciach práve pracujem.

    ivetuska je offline (nepripojený) ivetuska

    ivetuska
    Ja by som povedala, ze o tie pokuty ani moc nejde,ale co spraviš,ked sa stane tomu pripitemu pracovnikovi nejaky uraz, alebo ked sa strepe nebodaj z lesenia...

    zuzanavo je offline (nepripojený) zuzanavo

    zuzanavo
    Tomu by sme sa moc nepotešili, no stať sa to môže. Zatiaľ sa pokúšame takýmto spôsobom ich dohnať k nejakej zodpovednosti, nech sa zamyslia, či sa im to oplatí. Zažili sme párkrát aj také prípady, že sa im stiahli prémie, ale im to bolo jedno. Potom sme sa s nimi rozlúčili.
    Občas mám naozaj dojem, že ani peniaze nemotivujú všetkých. Veď čo - niečo im tak či tak zostane a to im asi postačí na "posilnenie".
    Ahojte, nevie mi niekto poskytnúť na ukážku smernicu na alkohol, omamné látky a drogy. Neviem presne čo tam má byť obsiahnuté a akú má mať formu. Ďakujem

    Alkohol po dychovej skúške-POKUTA !!!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.