Zavrieť

Porady

Prenesená daň.povinnosť

Zdravím skupinka, som nováčik v účt.programe MRP podvojné účtovníctvo a nie som si istá čo sa týka prenesenej daňovej povinnosti pri prijatej faktúre. Pri zaúčtovaní si vyberiem dph oslobodené od dane, typ položky X a typ dph 46. Lebo niekto bol aj toho názoru, že dph treba vybrať 20% a potom všetko ostatné ako som písala.
Prosím poraďte čo je správne?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    kód 46, dph 20% , počíta informatívne, ale do spolu sumy nezapočíta
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    191083 Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď.
    Prajem pekný deň.
    191083 Ešte by som mala otázočku. Ide o zjednodušenú prijatú faktúru, na ktorej je okrem 20% a 10% aj 0% dph (vratné obaly) s mínusovou sumou Prosím Vás ako mám zaúčtovať konkrétne 0% dph.
    Ďakujem krásne
    kn-alka tým, že napíšeš 0%, kod môže ostať 46, suma mínusom
    191083 Doklad ZF som nahrala iba do denníka, kde som len rozpísala dph základná, znížená a tá 0% ako mimo dph. V rozúčtovaní som dala teda mínusovou sumou. Nie som si istá zápisom, t.j. 315000/211000. Je to správne?
    Ďakujem
    kn-alka čo je to ZF?
    191083 Spomínaná zjednodušená faktúra. A ešte dopĺňam,ze v denníku som označila typ dph 42-čiastočný narok na odpocet keďze islo o viac dph. Je to tak spravne?
    kn-alka aký čiastočný nárok? to je predsa niečo úplne iné. a aký typ DPH 42, ked sme doteraz hovorili o prenesení DPH a tam je typ DPH 46 - samozdanenie, 42 je len na odpočet DPH z tuzemskej aktúry, takže normálne plný nárok a ja na obaly nepoužívam 315, ale normálne nákladový účet 501, ale ak máte analitiku na vratné obaly na 315, tak si to tak účtujte.
    191083 Poradila mi tak účtovníčka, že ked nahrávam bloček priamo do denníka, v hornej tabuľke musím označiť typ dph 42 keďže doklad pozostáva aj z 20% aj 10% aj 0% dph. Pretože v denníku si pri jednotlivých riadkoch nezadávam rozpis typ dph, iba sumárne v hornej tabuľke.
    kn-alka ale toto je SAMOZDANENIE !!!! - spýtaj sa účtovníčky na samozdanenie, lebo teraz už fakt nemám ani tušenia, o čom tu vlastne hovoríš

    a pri rôznych typoch DPH nikdy nepoužívam typ 42, nemám poňatia, načo.
    191083 Ďakujem za ochotu poradiť. Skúsim ešte prezistiť. Ako som už písala, som nováčik v tomto programe.
      zbaliť

    Prenesená daň.povinnosť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.