Zavrieť

Porady

Zmluva o dielo so zamestnancom

Dobrý deň, môžeme ako zamestnávateľ uzavrieť so zamestnancom Zmluvu o dielo k vykonaniu určitej činnosti - úplne odlišnej ako má uvedené na pracovnej zmluve? Ďakujem
6 komentárov     zbaliť
ivka70 ak by toaj islo, aky by to malo mat zmysel? Chcete usetrit na odvodoch? on to bude musiet doplatit v DP.
zuska1 Ďakujem za odpoveď. Presne toto som mu povedala aj ja, ale stále trvá na Zmluve o dielo. Pre nás to má tiež určité výhody - termín ukončenia prác a možno aj nejaké záruky.
veronikasad Kto trva na zmluve o dielo, zamestnanec? O vykon akej práce ide?
ivka70 Chapala by som to, keby islo napr. o nejaky zlepsovak a jeho realizaciu a chcu to mat obe strany podchytene zmluvne ... ist to ide .... ale ide aj dorobit o tom specialnu zmluvu k pracovnej zmluve ...
zuska1 Ak teda zamestnanec bude vykonávať u svojho zamestnávateľa iný druh práce ako má uvedené na PZ za určitú odmenu buď vo forme klasickej odmeny vo výplate, alebo odmeny na základe Zmluvy o dielo ... dni, ktoré strávi vykonávaním týchto prác by mali byť u neho ako klasická práca na pracovisku? Mne to trochu nejde do hlavy, na jednej strane odmena ale aj ušetrená dovolenka resp. náhradné voľná. Aký máte názor Vy? Samozrejme je to aj od dohody medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Ďakujem.
ivka70 Ak pojde o pracu vykonavanu pravidelne na pracovisku - ide o zavislu pracu a teda obchadzanie zakona.
Zaujimave by bolo keby prisla kontrola z IP, ako evidujete jeho pritomnost na pracovisku mimo hodin riadneho PP.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Možné to je. Nie je to zakázané. Nemá to charakter závislej práce? Ak by išlo o zmluvu o dielo podľa autorského zákona, tak bez problémov. Ak ide o zmluvu o dielo podľa Občianskeho zákonníka a nepôjde o závislú prácu, tak ešte treba doriešiť, či by zamestnanec nemal mať na to živnosť; ak je to len jednorazová záležitosť, živnosť nepotrebuje ale zamestnanec to zdaní v DP v § 8 a zaplatí zdravotné poistenie.

    Zmluva o dielo so zamestnancom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.