Zavrieť

Porady

Môžem byť donútená k ukončeniu PN kvôli výstupnej prehliadke zo zamestnania?

31.7.2021 mi končí PP, momentálne som PN. Keďže som pracovala v 2.rizikovom stupni, zamestnávateľ požaduje výstupnú prehliadku. Z pracovnej zdravotnej služby mi oznámili, že mi výst. prehliadku spraviť nemôžu pokiaľ som PN.
PN ukončiť nechcem, keďže zdravotné problémy pretrvávajú. Môže mi zamestnávateľ na základe nevykonanej výst. prehliadky zrušiť ukončenie PP?
Ako vlastne postupovať? Kam sa obrátiť? Sociálka? UVZ?

PS: S prehliadkou nemám žiaden mentálny problém, kľudne na ňu pôjdem. Nechcem byť ale kvôli nej nútená zbytočne ukončiť PN.
15 komentárov     zbaliť
veronikasad dôvod ukončenia pracovného pomeru ? Zamestnanec alebo zamestnávatel ?
sasha.niekde Ukončenie z mojej strany s 2mes. výpovednou dobou, keďže mi priamy nadriadený odmietol upraviť pracovné miesto aj napriek odporúčaniu lekára a ja prácu kvôli zdravotnému stavu za bežných podmienok vykonávať nemôžem. Výpoveď ale napísaná bez konkrétneho dôvodu.
kopretinka Ale potom ti mali dať výpoveď oni aj s odstupným......
sasha.niekde Priamemu nadriadenému vyhovuje, že som PN, pretože kolegovia dostávajú za mňa peniaze navyše...
A teda nie som si istá, či by mi mohli dať výpoveď počas PN
kopretinka Postup je taký,že až sa doliečiš a ukončíš PN,predložíš zamestnavateľovi papiere o tom,že nemôžeš vykonávať to alebo ono.
Zamest.je povinný ťa preradiť na pozíciu,ktorá vyhovuje tvojmu zdr.stavu.Ak nie je taká možnosť,tak ti dá výpoveď zo zdr.dovodov s odstupným,alebo ukončí prac.pomer dohodou tiež s odstupným.
Ty si rozhodne nemala dávať výpoveď.
Nechápem,že ludia čosi urobia a až potom hladajú rady....to sa robí naopak.
A ak by si si aspoň raz prečítala ZP,tiež by to nebolo na škodu.....
sasha.niekde kopretinka - ZP mám prebehnutý..
Ponúkli mi preradenie na pozíciu, kde by som bola platená ako študent-brigádnik... a úprimne, nemocenská dávka je vyššia ako to čo mi ponúkli.. odmietla som..
A ja potrebujem radu len ohľadom tej hlúpej prehliadky
veronikasad alebo máš pracovnú zmluvu na dobu určitú ?
buchač sasha.niekde (Dnes 21:37) Priamemu nadriadenému vyhovuje, že som PN, pretože kolegovia dostávajú za mňa peniaze navyše...
==============================
Hm...taká otázočka.
Kolegovia si podelia tvoje peniaze len tak, v rámci obedňajšej prestávky, v dobe výplatného termínu ?
sasha.niekde buchač - Nie, dostávajú to normálne oficiálne vo výplatnej páske..funguje to takto u oboch zamestnávateľov, u kt. som doteraz pracovala.
Dáša_ a tvoju robotu počas PN robí kto?
buchač sasha.niekde (Včera 22:07) buchač - Nie, dostávajú to normálne oficiálne vo výplatnej páske.
================================
Vidno, že si nepochopila iróniu v mojej otázke.
sasha.niekde buchač - tak zjavne bola tvoja otázka zbytočná.
sasha.niekde Dáša_ - všetci ostatní kolegovia.. kolujeme, nemám stále miesto.
buchač sasha.niekde (Dnes 02:16) buchač - tak zjavne bola tvoja otázka zbytočná.
sasha.niekde (Dnes 02:19) Dáša_ - všetci ostatní kolegovia.. kolujeme, nemám stále miesto.
=======================
V súvislosti s odpoveďou od Dáši (ona totiž pochopila, kam smerujem) by sa dalo polemizovať o zbytočnosti otázky...
Irónia bola v tom, že vravíš o výplate, ktorá je na páske. Hm...a kde by asi tak mala byť ?
Kolovanie ? No a čo ...niekto za niekoho predsa robí vždy prácu, ak dotyčný vypadne z pracovného procesu...či ?
------------------------------------
Ale poďme k veci samotnej.
Odhliadnuc od všeliakých zbytočností ohľadom prerušenia maródky, sestričiek (toto ma dojalo) si dovolím podotknúť, že predsa ešte stále platí zákon...či ?
sasha.niekde buchač - tak zjavne nebola úplne zbytočná, len mi nedošla súvislosť Sorry
Polemizovať by sa dalo aj o tom, či reálne za mňa niekto musí pracovať a veta od nadriadeného "na rovinu? personálne nám tu vôbec nechýbate, aspoň za vás máme peniaze navyše.." tomu tiež nepridáva na vážnosti.. ale veď nech majú peniaze navyše, nejdu z môjho vrecka, je mi to jedno

No, ak sa nedopátram k relevantnej odpovedi ohľadom výstupnej prehliadky (prebehla som aj ZP a na googli som strávila intenzívne 3 dni než som napísala sem) - či už, že ju nie som povinná absolvovať alebo kvôli nej nemusím prerušovať PN - tak to inak ako podľa zákona nepôjde a budem sa potom hádať so sestričkou, že mám naozaj stále problém

Uvidím teda ešte čo odpíšu z inšpektorátu práce, snáď to stihnú do konca mesiaca.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pokial výpoveď dáva zamestnanec, pracovný pomer končí uplynutím posledného dňa výpovednej doby. O ukončení PN-ky rozhoduje ošetrujuci lekár, ukončenie pracovného pomeru nemá žiadny vplyv na ukončenie výplaty nemocenského.

    Nerozumiem tejto tvojej vete "Môže mi zamestnávateľ na základe nevykonanej výst. prehliadky zrušiť ukončenie PP?"

    Pokial by bola PN-ka bola k 31.7. ukončená, 7 kal.dní od skončenia prac.pomeru ti trvá ochranná doba, v ktorej môžeš začať novú PN-ku. Nemocenské pri novej PN-ke od prvého dňa bude vyplácať sociálna poisťovňa, kde aj odovzdáš novú PN-ku...
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sasha.niekde Prvému odstavcu rozumiem a viem o tom, taktiež viem o ochrannej lehote, ale chcela som sa práve vyhnúť tomu zbytočnému prerušeniu PN pretože...u môjho ošetrujúceho lekára majú asi väčšie slovo sestričky a podľa nich som v pohode a pri každej návšteve mi ony chceli ukončovať PN.. takže by to bolo znova komplikované...

    K tej vete.. dostala som výstupný list, kde mi majú vedúci úsekov "odfajknúť" odovzdanie kľúčov, prístupov atď a je tam aj kolónka o výstupnej prehliadke. Šlo mi len o to, či nemôže nastať situácia, že kvôli nesplnenej výstupnej prehliadke bude výpoveď nejakým spôsobom neplatná a budem musieť zostať naďalej zamestnancom...?

    Existuje zákonné právo zamestnávateľa na požadovanie výstupnej prehliadky od zamestnanca ak je na PN, resp. požadovanie ukončenia PN kvôli výstupnej prehliadke?

    Ospravedlňujem sa, ak sa vyjadrujem nezrozumiteľne alebo smiešne, vôbec sa nevyznám v týchto veciach a netuším kam sa obrátiť po odbornú radu.. sociálna poisťovňa, UVZ, právnik? :/
    veronikasad Od kedy trvá pracovný pomer? Zdravotný stav stav sa zhoršil pocas trvania pracovného pomeru? Odkedy trva PN-ka?
    sasha.niekde PP od 8/2018, PN od 21.1.2021 do 18.4. - 5 dní som vydržala pracovať, od 24.4. znova PN doteraz... zdravotné problémy od cca 11/2020, takže počas trvania PP.
    veronikasad Ohladom vystupnej lekárskej prehliadky pocas trvajucej PN skus napisat dotaz na Inspektorat práce. Prip.ukoncenie PN ries s posudkovým lekárom SP.
    kn-alka Len nechápem, prečo treba ukončiť PN kvôli výstupnej prehliadke? To počas PN nemôže chodiť po doktoroch? Výstupná prehliadka je predsa tiež u doktora, neporuší tým liečebný režim.
    veronikasad Asi nejde o porušenie liečebného rezimu, ale zhodnotenie zdravotneho stavu PZS (ll. kategoria), k tomu sa musi vyjadriť IP
      zbaliť

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Nie, nemoze ta nutit ukoncit PN ani tym nezrusi tvoje skoncenie PP uplynutim vypovednej doby. Dokonca pochybujem, ze by vystupna prehliadka nemohla byt uskutocnena pocas PN.
    Jedine, co sa moze stat je, ze by ti kvoli neuskutocnenej zdravotnej prehliadke ku koncu PP neuznal pripadne naroky, ktore by si mohol chciet kvoli zhorsenemu zdravotnemu kvoli praci. V takom pripade by si musel dokazovat, ze k poskodeniu zdravia doslo pocas zamestnania a nie az po jeho skonceni do doby prehliadky.
    sasha.niekde Ďakujem za odpoveď. Neplánujem si nič nárokovať, nie som na také obštrukcie.. snáď to teda prebehne hladko.
    Písala som ešte na inšpektorát práce, uvidím čo odpíšu odtiaľ.

    Môžem byť donútená k ukončeniu PN kvôli výstupnej prehliadke zo zamestnania?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.