Zavrieť

Porady

Ako sa zbavit casti domu?

Ahojte poradáci, neviem či som vôbec dobre zaradila tému ale mám takýto problém. Asi pred troma rokmi som získala formou darovacej zmluve jednu tretinu nehnuteľnosti ( rodinného domu ). Dom je mimo mojho bydliska, prakticky starost o neho ma len zatazuje, tak by som sa chcela toho zbavit. Mozem previest svoj podiel ( bezodplatne )na tych dvoch bez ich suhlasu? zda sa Vam to cudna otazka, ale problem je ten, ze oni sa svojho podielu nechcu vzdat ( navrhovala som to, aby sa dom potom predal niekomu inemu ) ale zaroven nechcu aby som sa svojho podielu vzdala, co sa ani nedivim, lebo vsetko okolo domu zabezpecujem viac menej ja. Ak ste mali niekto podobny problem prosim poradte ako z toho von.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    jana32
    Ahojte poradáci, neviem či som vôbec dobre zaradila tému ale mám takýto problém. Asi pred troma rokmi som získala formou darovacej zmluve jednu tretinu nehnuteľnosti ( rodinného domu ). Dom je mimo mojho bydliska, prakticky starost o neho ma len zatazuje, tak by som sa chcela toho zbavit. Mozem previest svoj podiel ( bezodplatne )na tych dvoch bez ich suhlasu? zda sa Vam to cudna otazka, ale problem je ten, ze oni sa svojho podielu nechcu vzdat ( navrhovala som to, aby sa dom potom predal niekomu inemu ) ale zaroven nechcu aby som sa svojho podielu vzdala, co sa ani nedivim, lebo vsetko okolo domu zabezpecujem viac menej ja. Ak ste mali niekto podobny problem prosim poradte ako z toho von.
    Myslím, že takýto problém má veľa ľudí, ktorí v spoluvlastníctve zdedili nehnuteľnosti. Najhoršie na tom je, ak nehnuteľnosť užíva iba časť vlastníkov alebo len jeden, ktorý nechce alebo nemôže odtiaľ odísť.

    Darovať niečo môžeš jedine, ak obdarovaný dar príjme, bez jeho súhlasu sa to nedá. Existuje viac možností riešenia, avšak každá je podmienená spoluprácou alebo súhlasom druhých strán.

    Takéto prípady sa riešia napr. finančným vyrovaním - potom sa spoluvlastnícky podiel prevedie na zostávajúcich vlastníkov. Alebo je to možné aj tým spomínaným bezodplatným prevodom (darovaním), ale obdarovaný musí s tým súhlasiť.

    Ešte je tu možnosť, že by sa celá nehnuteľnosť predala a výnos by sa rozdelil v omere spoluvlastníckych podielov. To však možné len za predpokladu, že obyvatelia nehnuteľností by saa mali kam po predaji odsťahovať.

    Si v nezávideniahodnej situácii, lebo sama s tým nič neurobíš. Podobne na tom bola moja svokra, kde zo 4 súrodencov 2 bývali v dome a ostatných nemali z čoho vyplatiť. Dokonca ešte pýtali peniaze na údržbu domu ! (čo zase nie je sž také nelogické, pretože aj keď ho neužíva, je majiteľom). Nakoniec to vyriešila náhoda, lebo našli záujemcu o koniec záhrady. Bez jej súhlasu by to ale ostatní nemohli predať, preto boli nútení z výnosu z predaja sa vyrovnať.

    V Tvojom prípade sa ale čudujem ostatným vlastníkom, že nechcú nadobudnúť Tvoje vlastníctvo ani zadarmo. Skús obmedziť Tvoju starostlivosť o nehnuteľnosť, nech sú trochu donútení viacej o tom uvažovať. Alebo im sľúb, že im budeš pomáhať pri starostlivosti o nehnuteľnosť, aj keď preveznú Tvoj spoluvlastnícky podiel na seba.

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    No ani sa necudujem ze to nechcu urovnat. Ono totiz v tom dome nikto z nas nebyva. Ti dvaja mi prispievaju na inkaso, ale to je vsetko. Oni totiz ten dom vyuzivaju na prenocovanie v pripade potreby a tiez na to, ze tam ubytuvavaju svojich znamych a rodinu ked pridu na navstevu . Tak si myslim ze asi najlepsie bude fakt priskrtit svoju pomoc a hadam si daju povedat.

    P.S. Inak, tajne som dufala ze sa ozves prave ty, lebo to som vedela ze od teba dostanem totalne vycerpavajucu odpoved aj s pripadnym riesenim. Dik, prajem pekny vikendik

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    jana32
    No ani sa necudujem ze to nechcu urovnat. Ono totiz v tom dome nikto z nas nebyva. Ti dvaja mi prispievaju na inkaso, ale to je vsetko. Oni totiz ten dom vyuzivaju na prenocovanie v pripade potreby a tiez na to, ze tam ubytuvavaju svojich znamych a rodinu ked pridu na navstevu . Tak si myslim ze asi najlepsie bude fakt priskrtit svoju pomoc a hadam si daju povedat.

    P.S. Inak, tajne som dufala ze sa ozves prave ty, lebo to som vedela ze od teba dostanem totalne vycerpavajucu odpoved aj s pripadnym riesenim. Dik, prajem pekny vikendik
    Ak je situácia takáto, tak ja by som postupoval asi takto.

    Oznámil by som tým dvom, že aby sa mi vrátili aspoň trochu náklady vynaložené na údržbu domu, tak som sa rozhodol, že v tej mojej tretine (tebárs v jednej izbe) ubytujem podnájomcu (napr. študenta). Prípadne že uvažujem prenajať celý dom, nakoľko sa využíva len zriedkavo. Neviem síce, že keby k tomu skutočne prišlo, či by nebol treba súhlas aj ostatných majiteľov, ale na nasadenie chrobáka do hlavy by to postačilo. V podstate si myslím, že s tou tvojou tretinou môžeš nakladať podľa svojhu uváženia, takže možno aj prakticky by to išlo.

    Keď sa už baráku nemôžeš zbaviť, nech z neho aspoň niečo máš. A tí ostatní - ak budú potrebovať, nech tam prespávajú. Ale určiť si pravidlá, ktoré izby sú koho.

    Ako sa zbavit casti domu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.