Zavrieť

Porady

Môže sa zbaviť poisťovňa poist. plnenia za škodu spôsobenú vetrom?

Zo susednej bytovky pri silnom vetre odletela z jej strechy stará- cez 30r. kovová strieška, ktorá tam bola uchytená a dopadla mi na auto, a spôsobila veľkú škodu. Z mojej havarijnej poistky sa škoda celá preplatila, okrem spoluúčasti 200 €, ktorú som žiadal preplatiť od správcu bytovky, keďže škoda vznikla z dôsledku ich zanedbania údžby strechy, nedostatočným a prestarlým uchytením striešky, kde sa už prejavila únava materiálu. Nižšie je odpoveď poisťovne správcovi, poradí niekto?
V zmysle §-u 420 odsek 1 Občianskeho zákonníka každý zodpovedá za škodu, ktorú spôsobil porušením právnej
povinnosti. Zároveň v zmysle §-u 420 odsek 3 sa zodpovednosti zbaví ten, kto preukáže, že škodu nezavinil.
V zmysle §-u 420a odsek 3 zodpovednosti za škodu sa ten, kto ju spôsobil zbaví, len ak preukáže, že škoda bola
spôsobená neodvrátiteľnou udalosťou nemajúcou pôvod v prevádzke alebo vlastným konaním poškodeného.
Šetrením bolozistené, že ku škode došlo tzv. neodvrátiteľnou udalosťou, t.j. živelnou udalosťou v podobe víchrice,
kedy podľa našich zistení rýchlosť vetra dosahovala nad 75 km/h. Na základe uvedeného nie je možné prikročiť
k likvidácii poistnej udalosti, nakoľko za spôsobenú škodu nezodpovedáte.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Poistovna ano, zavisi od poistky, aku ma bytovy dom uzavretu.
    Ty ale ziadas zaplatit skodu od vlastnikov.
    Teba nemusi zaujimat ci maju nejaku poistku a ci ta poistka kryje skodu, ktoru ti evidentne sposobila ich strecha.
    To, ze im ju poistovna nepreplati, nie je tvoj problem, ziadaj, nech to zaplatia.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    jopus2 ďakujem za radu, ale dôkazné bremeno, že oni niečo zanedbali bude na mne, aj keď priznali, že tá letiaca strieška išla od nich
    ivka70 Inak, mala by to vymahat od nich tvoja poistovna, kde mas havarijnu poistku, je to v ich zaujme.
    Ty nemusis dokazovat, ze nieco zanedbali, ty musis len preukazat, ze skodu, ktora ti vznikla, sposobil ich majetok. A to je preukazatelne, nie?
    jopus2 správne, moja poisťovňa im poslala všetky podklady, oni to posunuli ich poisťovni a tým si vlastne priznali spôsobenie škody, alebo? A ich poisťovňa poslala to rozhodnutie. Ako by si pokračovala ďalej ty Ivka na mojom mieste? Susedovi tá strieška tiež poškodila nové auto, ale poisťovňu má inú, a jeho spoluúčasť je raz toľká. Ďakujem
    ivka70 Komunikuj s poistovnou, ta ta zastupuje, ta by mala vediet, co robit.
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Posli vlastnikovi nehnutelnosti vyzvu na uhradu skody (nie spravcovi nehnutelnosti), v tvojom pripade vo vyske spoluucasti (200 eur) s primeranou lehotou plnenia, s tym, ze ak to v uvedenej lehote nesplnia, podas navrh na nahradu skody na sud. Teba nemusi zaujimat ci maju poistenie zodpovednosti za skody a ci im to poistenie kryje aj tuto sposobenu skodu.

    Môže sa zbaviť poisťovňa poist. plnenia za škodu spôsobenú vetrom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.