Zavrieť

Porady

Kto platí FPÚaO, odmenu správcovi a poistenie?

Kto platí FPÚaO, odmenu správcovi a poistenie? Podľa mňa to má platiť vlastník, (majiteľ) bytu, čiže prenajímateľ a nie nájomca.
Naposledy upravil ivka70 : 24.07.21 at 10:24 Dôvod: Cele v nazve
8 komentárov     zbaliť
Ina235 Ale v zmluve sme nič také nemali. Ani sme sa, na ničom takom nedohodli. Objavilo sa mi to v dodatku k zmluve minulý rok, lenže som si to nevšimla, pretože dodatok bol urobený kvôli tomu, že som si na seba nahlasovala elektrinu a platím si ju sama, že si tiež sama platím odvoz odpadu, koncesionársky poplatok i internet a televíziu. Tak, aby bolo všetko na poriadku. Ostatné malo byť ako v pôvodnej zmluve. Asistentka majiteľa, ktorá má tieto veci na starosti si to vraj tiež nevšimla, pretože im zmluvy a dodatky robí právnik. No teraz to riešim, pretože už sa mi zdá cez príliš také niečo. Prečo mám platiť majiteľovi niečo, čo si vlastníci majú platiť sami. Už tak platím veľa za 2 izbový byt v Stupave 730, - Je v tom síce, aj parkovacie miesto, ale to bohužiaľ musím, pretože tu na okolí inak nie je kde parkovať a všade vás hneď riešia mestský. A zo zdravotných dôvodov nemôžem chodiť ďaleko s nákupmi. Každopádne ďakujem za rady. Pekný deň všetkým.
buchač že som si na seba nahlasovala elektrinu a platím si ju sama, že si tiež sama platím odvoz odpadu, koncesionársky poplatok i internet a televíziu.
=======================
Toto všetko by malo byť predsa v konečnej zmluve s výslednou sumou, kde by boli rozpísané položka po položke.

Len by ma zaujímalo, ako sa dá prihlásiť na odber elektriny a ostatného na svoje meno, no v cudzom byte.
ivka70 Normalne sa da prihlasit na odber elektriny v cudzom byte, staci suhlas majitela.
Presne tak ako maju odber napriklad najomcovia medtskych bytov.
Ina235 To všetko sa dá prihlásiť, ako tu bolo spomenuté, samozrejme so súhlasom majiteľa. Elektrinu som si dala tiež sama vzhľadom k vysokému nedoplatku po prvom roku bývania. Odvtedy je to v poriadku. No zas mi začali chodiť vysoké nedoplatky za ostatné veci a už viem prečo, pretože si tam majiteľ začal pridávať vyššie spomenuté platby za FPÚaO, za odmenu pre správcu a za poistenie. A to veru odmietam.
buchač odmenu správcovi a poistenie? Podľa mňa to má platiť vlastník, (majiteľ) bytu, čiže prenajímateľ a nie nájomca.
---------------------------
No zas mi začali chodiť vysoké nedoplatky za ostatné veci a už viem prečo, pretože si tam majiteľ začal pridávať vyššie spomenuté platby za FPÚaO, za odmenu pre správcu a za poistenie. A to veru odmietam.
===================
Nie, nemá to platiť vlastník.
-----------------------------
Nedoplatky za AKÉ ostatné veci ?

Základná otázka znie.
KTO býva v tom byte ?

Že ťa nájomca odrbáva a zdiera, to je jedna vec...no druhá je to, že realita je na jeho strane.
Ina235 Tie ostatné veci sú myslené spotreby energií, to že si ja miniem viac vody, či kúrenia, je moja vec (blbost) jasné, že to človek zaplatí. Proti tomu nic nenamietam. Ale aby do vyúčtovania zahrnul práve všetky tieto ostatné (FPÚaO, odmena správcovi a poistenie) poplatky? To by, malo byť keď tak zahrnuté v najomnon. To za prvé a, za druhé by som to mala mať v zmluve. Čo som v pôvodnej nemala. Zahrnuli to tam až v dodatku o predĺžení zmluvy, minulý rok. Ale bez toho, že by o tom dali dopredu vedieť. Vraj zabudli, to mi teraz povedala jeho asistentka právnik im to pripomenul. Ten dodatok som minulý rok podpísala, ale s tým, že sme mali medzi sebou dôveru ja a jeho asistentka, máme dobré vzťahy, vraj že dodatok k zmluve a zmluva samotná ostáva rovnaká, len klasika, predĺženie nájmu. Podpisovala som jej to v rýchlosti. A pokým v zmluve urobili zmenu v tom prípade, kde mám dodatok o zmene niektorých platieb?! Nikde, ani oznam ani nič. Hlavne, že dodatik na zmenu ohľadom DPH, mi včera doniesla. Lebo je majiteľ platiteľ a mal tam uvedenú sumu nájmu vrátanie DPH, tak to zmenili, vypustili to "vrátane DPH". Hlúpa nie som viem, že prenájom bytu, čiže nájom zaň má platiteľ oslobodený od DPH. Každopádne v samotnom vyúčtovaní sa tieto položky objavili aj prvé dva roky a vtedy som to v zmluve zahrnuté nemala. Stále som navyšovala zálohy za energie, aby to stačilo a aj tak nestačí. Tento rok už ma to dožralo, tak som sa na to vyúčtovanie pozrela hlbšie a zistila som toto. Čiže určite to budem riešiť a odrbavat sa uz nedám
buchač Ale aby do vyúčtovania zahrnul práve všetky tieto ostatné (FPÚaO, odmena správcovi a poistenie) poplatky?
======================
Len k tomuto...ostatné kydy ohľadom asistentky a či právnika nie sú pre mňa dôležité.

Furt spomínaš fond a položky...no pritom konkretizuješ len dve.
Vo fonde je viacero položiek...napríklad aj osvetlenie a upratovanie spoločných priestorov.
Máš dojem, že majiteľ bytu príde do vchodu a rozsvecuje svetlá ? Alebo si myslíš, že majiteľ príde do vchodu a zadrbe celú chodbu a aj výťah ? A to len preto, lebo on by to mal platiť ?

Poistenie by mal cvakať tiež on ?
Hm...a to aj vtedy, ak by ste poistnú udalosť spôsobili vy ???

Ako už bolo spomenuté...odsťahuj sa alebo si kúp byt.
Ina235 Ale ja, neriešim ostatné položky, pretože je logické, že upratovanie spoločných priestorov, osvetlenie, spoločných priestorov, výťah, elektrinu za spoločný kotol, atď, to všetko platím a proti tomu som nič nenamietala. To je absolútne v poriadku. Namietala som len tie tri položky. Tak nechápem prečo riešite ostatné. A čo sa týka poistenia a možnej škody spôsobenej mnou v spoločných priestoroch. Tak na to si ten majiteľ, tak ako aj iný vlastníci, má platiť to poistenie, aby mu to v prípade vzniknutej škody preplatila poisťovňa. Nehovoriac, že všetky škody i opravy nad 100,- idú mne na triko. Či už v byte, alebo aj v spoločných priestoroch. To mám v zmluve. Čiže asi tak. Tak neriešte to čo tu nespomínam. Keďže to ja neriešim, tak to je v poriadku asi ne?! To je predsa logické. Ale už sa nikdy nič nebudem pýtať, lebo vidím, že ľudia riešia to čo nemajú. A nie to na čo sa človek pýta. A mimochodom jasné, že sa odsťahujem, pretože nebudem živiť úžerníka. A áno, chcela som si vybaviť vlastné bývanie. Pretože dokážeme s priatelom mesačne v pohode splácať 700,- eur. Lenže sa mi vratila rakovina, šéf ked sa to dozvedel ma prepustil z roboty, takže som na PN. A priateľ je živnostník. Čiže i ked dokážeme v pohode tolko platiť momentálne nám banky nepožičajú. Takže nesúdte, keď neviete, aby ste raz nebol sám súdený. To je to najjednoduchšie a najľahšie. Všetko dobré prajem a už sa, radsej zdržte komentára. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jelalim je offline (nepripojený) jelalim

    jelalim
    zalezi ako sa dohodnete. Ano je pripustne, aby aj tieto poplatky majitel preniesol na najomcu.
    Malo byt to byt presne definovane v zmluve medzi vami.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Majiteľ presne vedel, že to tam bude. To nie je náhoda. Ten právnik to tam nedal len tak z vlastnej iniciatívy.

    Výška nájomného je vecou dohody medzi nájomcom a prenajímateľom. Majiteľ si môže do nájomného premietnuť všetky náklady spojené s vlastníctvom bytu, takže z praktického hľadiska je to jedno, či to platíš vo forme zvýšeného nájomného, alebo ako samostatnú položku. Proti tomu nemôžeš argumentovať, že si to má platiť sám. Teda môžeš, ale potom ti môže zdvihnúť cenu nájomného.

    Na druhej strane je logické, že v nájomnom by mali byť pokryté všetky náklady vlastníka spojené s vlastníctvom plus primeraný zisk.

    Ak s poplatkom nesúhlasíš, môžeš urobiť 2 veci:
    1. kontaktovať vlastníka a žiadať nový dodatok bez týchto položiek
    2. dať výpoveď z nájomnej zmluvy.

    Osobne by som volil 2. možnosť. Cena 730 € v Stupave je prehnaná, navyše, ak si platíš ešte internet, smeti a aj elektrinu. Napr. v BA na Jégeho aleji nájdeš prenájom 2 i. bytu aj s parkovacím miestom za 650 € vrátane zálohy za energie a v tom je aj internet, odpady aj záloha na elektrinu. Podľa mňa platíš veľa.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mila123 podľa mňa 730,- € je cena za všetko.....čistý prenájom s teplom, vodou, UK je cca 530,-€.......
    Ina235 Mia a zdá sa vám málo, platiť 550 eur za prenájom s preddavkami na Uk a vodu, čo je 140,-eur za tieto dve položky v 2 izbovom byte v Stupave? Zvyšných 410,- je čistý prenájom pre majiteľa. Tých 140,- na preddavky na energie je cena bez elektriny, a nájom 410,-je bez internetu, bez televízie, bez koncesionárskeho poplatku a bez odvozu odpadu. Ak odrátam z tých presne 732,-€ cenu parkovacieho miesta ktorá je 67,-€ na mesiac, ak by niekto namietal, že si ho nemusím platiť i ked som vysvetlila prečo si ho platím, tak výsledná suma za prenájom, energie, TV a internet, odvoz odpadu a koncesionársky poplatok je 665,-€. Z tejto sumy ide majiteľovi, ako som už spomenula 410,-€ a zvyšok sú energie a tie ostatné veci vyššie spomenuté. A pre úplný prehľad energie mi vychádzajú na 200,- eur. Málo? Ja myslím že ne. Sme síce traja ale syn už je dospelý, cez týždeň je na internáte. Priateľ a ja od rána do večera v robote. Až na teraz, pretože som momentálne na pn. Čiže už toľko neperiem, často a veľa nevarím, keďže sme skoro stále mimo domu a nemám už malé deti u ktorých sa perie denne. Myslím si, že platíme až až. . Preto odmietam platiť niečo co mi robí nedoplatok, ked to má byť v réžii majiteľa.
    Mila123 Prepáčte, kúpte si vlastný byt, neplatíte nájomné, platíte x iných poplatkov.......druhá možnosť dajte výpoveď a nájdite si niekde lacnejší byt, presťahujte sa..........iné riešenie nenachádzam......(neviem či sa oplatí čakať za bytmi od Borisa Dollára)
    Chobot Je jedno, za čo koľko platíš, to je vec medzi tebou a prenajímateľom. V zásade platí, že on môže od teba pýtať koľko len chce. Na druhej strane ty nemusíš s jeho návrhom súhlasiť.
      zbaliť

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Štandardne to platí vlastník. Jedine, že by sa v nájomnej zmluve dohodli inak, že to bude popri nájomnom navyše platiť nájomca.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Vlastník bytu je povinný uhradiť správcovi bytového domu všetky zákonom oprávnené úhrady. Teda aj tie úhrady o ktorých píšeš ty a to na základe zmluvy o výkone správy bytového domu. Zo zákona môže vlastník bytu svoj majetok v bytovom dome prenajať komukoľvek na základe nájomnej zmluvy v ktorej si dohodnú prenajímateľ a nájomník vzájomné podmienky prenájmu a úhrady nákladov za bývanie v byte, spotrebu elektriny, plynu a nájom bytu a zariadenia bytu a zisku z nájmu. Ale, môžete sa dohodnúť, že merané spotreby za bývanie ( voda, tepla voda, vykurovanie bytu ) budeš uhrádzať samostatne a ostatné nemerané služby budú v nájme za byt. Je na vás ako sa dohodnete, treba sa dohodnúť tak, aby vyrovnanie preplatkov a nedoplatkov bolo pre vás preukázateľné. Teda predloží ti ročné vyúčtovanie za byt, ročné vyúčtovanie za elektrinu, plyn. To neznamená, že ak je na nich nedoplatok, že mu ho musíš zaplatiť. Ty mu predsa platíš dohodnuté zálohy a voči tým si musíš vyúčtovať náklady na spomenutých veciach. Takže, on môže mať nedoplatok na ročnom vyúčtovaní 100 € na základe zmluvy o výkone správy. No ty voči tebou uhradených záloh za rok môžeš mať preplatok 100 €. Takže, ako ste sa dohodli?
    Ina235 S ním sa nedá na ničom dohodnúť, je to arogantný blb, preto asi všetko rieši jeho asistentka a na takomto niečom sme sa vobec nedohodli. To je fuk ide to k súdu, mám toho dosť. Ale diky za radu, vážim si to.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Keďže dopĺňaš - tak len k tým trom položkám. Ako si sama napísala cit: "..... Objavilo sa mi to v dodatku k zmluve minulý rok, lenže som si to nevšimla.... " Veľká škoda, že si si to nevšimla pri podpisovaní - a neriešila vtedy !
    Odpoveď už tu máš - že majiteľ na teba môže a nemusí preniesť tieto poplatky (aj tie tri). To už je na vašej dohode, či mu budeš platiť len za služby alebo aj za fond opráva o odmeny... Sama si dodatok dobrovoľne podpísala.
    Ako už tu máš napísané, hľadaj niečo iné, lebo keď by si aj trvala na novom dodatku - tam by už bolo zrejme vyššie nájomné (asi už nie tých 410 ???).
    Ina235 Áno ale to zmenil minulý rok a predtym to v zmluve nebolo, ale platila som mu to tak isto. To je jedna vecxa, druhá ze utobil zmenu v zmluve bez môjho suhlasu bez akéhokoľvek písomného upozornenia. Čo tiez nemôže. Čiže bude právny boj ja sa s nikym už dohadovať nebudem. Uz mám dosť toho i večného odrbavania. Hnusnymi chamtivymi ľuďmi. Človek poctivo všetko platí a este mu nestačí? Ale mne uz stačí, pretože na ničom takom sme sa, nedohodli ani ma neupozornili ani didatok neurobili. Co podla zmku y naju povinnosť na každú zmenu. Ok uz to neriešim ďakujem vam za rady. Prajem všetkým všetko dobré a hlavne aby ste nenarazili v živote na hajzlov ktorý si nevážia ľudskú poctivosť.

    Kto platí FPÚaO, odmenu správcovi a poistenie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.