Zavrieť

Porady

Mám ako živnostník nárok na nejaké peniaze od štátu pri starostlivosti o dieťa?

Som SZČO. Máme dieťa vo veku necelé 2 roky. Manželke sa stal úraz, takže má nohu v sadre a nemôže sa tak starať o dieťa. Musel som teda ostať doma, aby som sa oň staral. Odvody aj zdravotku si platím tak ako mám predpísané. Mám nárok na nejaký príspevok, platbu od štátu (poistovne) v tomto období? Aký je postup, ako sa to vybavuje? Volal som aj do klientského centra soc. poisťovne a tam ma nejako odbili, totálne neochotní,....vopred vďaka.
veronikasad Platis odvody aj do sociálnej poisťovne?
candyman218 Jop. Aj zdravotku aj sociálnu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak máš nemocenské poistenie - tak ako všetci ostatní poistenci - napr. môžeš dosťať ošetrovné - ak ti to lekár manželky potvrdí. Tlačivo odovzdáš na SP .
    Jana Motyčková Len doplním, ale len kvôli príspevku Chobota - ošetrovné žiadaš z dôvodu starostlivosti o dieťa, pretože osoba, ktorá sa o dieťa stará ochorela a z toho dôvodu sa nemôže o dieťa starať. Nejde o o ošetrovné na manželku, ale ošetrovné na dieťa.

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Ak si si ešte nevyčerpal materské, najlepšie bude čerpať si to. Nárok je na zhruba pol roka a navyše počas čerpania materského bude štát za teba platiť odvody, tak ušetríš aj na tých. Predpokladám, že manželka teraz čerpá rodičovský príspevok, ktorý bude musieť odhlásiť na tú dobu na úrade práce, a ty vyplníš tlačivo v sociálnej poisťovni.

    Po materskom je pri starostlivosti o dieťa nárok na rodičovský príspevok. Ten teraz, predpokladám, poberá manželka, takže tam by sa dalo jedine prehodením na teba opäť ušetriť na odvodoch. Zmena sa vybavuje na úrade práce.

    To je, čo sa týka starostlivosti o dieťa, asi všetko, potom je možné získať ošetrovné pri starostlivosti o manželku, ak si to jej stav vyžaduje. Musí potvrdiť lekár, a potom sa vybavuje v sociálnej poisťovni.

    Mám ako živnostník nárok na nejaké peniaze od štátu pri starostlivosti o dieťa?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.