Zavrieť

Porady

Daňový bonus-priznanie otcovstva

Dobrý deň, chcem sa spýtať ak zamestnanec priniesol rodný list dieťaťa dnes dňa 28.7.2021, kde priznal otcovstvo dieťaťu, rodný list vystavený 21.7.2021, môžem mu daňový bonus uplatniť už v mesiaci 7/2021 alebo až v 8/2021, kedy na začiatku mesiaca boli splnené podmienky? Dieťa narodené v roku 2018. Bude mať nárok na daňový bonus od akého mesiaca od 7/2021? Alebo na to prihliadnem až v auguste a prvýkrát vyplatím DB až vo výplate za 8/2021 a pri ročnom zúčtovaní sa mu za 7/2021 DB doplatí? Ďakujem.
3 komentárov     zbaliť
Mila123 žije s dieťaťom v spol. domácnosti? alebo má aspoň striedavú starostlivosť s matkou? matka si určite neuplatňuje DB? ak je vystavený RL v 21.7/2021 priznáte mu DB od 8/2021 (za august 2021)......a spätne mu priznáte DB ako bude žiadať , resp. od keby vedie spol. domácnosť s dieťaťom..... dieťa je adoptované? alebo?
zuzana Áno, žije v spoločnej domácnosti, matka si neuplatňuje DB, dieťa je jeho, ale priznal otcovstvo až teraz, takže mu to nemôžem už dať do výplaty za 7/21?
Mila123 § 33 ods. (5) ZDP platí: Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu daňového bonusu podľa odseku 1 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.
a ešte odporúčam pozrieť § 36, ods 2 ZDP sa nejedná o Váš prípad, ja by som dala až za 8/2021, spätne aj do roku 2018 cez RZD, alebo DDP typ A, rok 2021 cez normálne RZD
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Tweety je offline (nepripojený) Tweety

  Tweety
  DB si môže uplatniť už za mesiac júl.

  Daňový bonus-priznanie otcovstva

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.