Zavrieť

Porady

Odstupne po materskej dovolenke

Ahojte mame zamestnankynu ktora sa bude vracat po MD a RD do prace, avsak je pravdepodobne, za ju zamestnavatel nazad nebude chciet a aj ona ma nove miesto. Nastup do prace 12.8. Mozu podpisat dohodu o ukonceni pracovneho pomeru 11.8. ku dnu skoncenia 11.8?

A dalej k odstupnemu, jedneho chalana zobrali na jej miesto, pri vypocte jej odstupneho (ma narok na trojnasobok) mozem vychadzat zo mzdy tohto chlapca? Vykonava tu istu pracu ako ona, bol prijaty namiesto nej. V zmluve ma chalan uvedene 650 brutto, ale na paske dostava este od sefa 30 € premie. Ratam len hrubu mzdu, alebo vo vyplate za august jednoducho jej vyplatime trojnasobok jeho augustovej hrubej mzdy?

Dakujem vsetkym za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    1. mozu podpisat dohodu, ak ma mat narok na odstupne, musi byt v dohode specifikovany dovod - zrusenie pracovneho miesta.

    2. ano, ako pravdepodobny VZ mozes pouzit aj VZ pracovnika na rovnakom mieste, na akom by pracovala ona. Musis ale pouzit jeho priemerny zarobok za posledny stvrtrok

    Alebo budes vychadzat z jej mzdy v zmluve, pricom musis zobrat do uvahy aktualnu platnu minimalnu mzdu pre jej stupen narocnosti prace.

    A pocitas priemer na hodinu x pocet hodin denne (tyzdenny pracovny cas zo zmluvy /5) x 21,74 (priemerny prac. pocet dni v mesiaci) x 3 mesiace (ak skutocne pri dohode je narok na 3 mesacne odstupne a nie viac)

    Sposob vypoctu aj to, odkial si brala VZ si zaloz v kazdom pripade do jej dokumentacie.
    Naposledy upravil ivka70 : 05.08.21 at 07:03
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    janulka5595 Dakujem Ivka. Robi problem to, ze ona mala zmluvu na 8h a ten co je na jej mieste len na 6h? Ale odmena ta ista, len jej pracu stiha aj za 6h. Prepocitam jeho mzdu a vyratam ju na 8h uvazok co ma ona? Podla mna to tak nie je spravne, lebo taku mzdu by nedosiahla.. dosiahla by rovnaku ako on na 6 hodinovom dennom uvazku.
    ivka70 Potom nejde o to iste miesto, pouzi radsej na vypocet jej definovanu mzdu z posledneho platoveho vymeru (ak je nizsia ako aktualne platna minimalna pre jej stupen narocnodti prace, tsk tu aktualnu minimalnu).
    janulka5595 Pamatala som si to nespravne,,, uvazok je rovnaky, avsak kedze na matersku nastupovala este roky dozadu, tak posledna mzda bola brutto 500€. Ak je uvazok rovnaky, aj praca, pouzijem pri vypocte priemer zamestnanca ktory ju zastupuje za druhy kvartal. Skontrolujes mi prosim vypocet?
    5,5598€ / hod priemer. Tyzdenny prac. cas 30 hodin.
    5,5598 x 130,44 (30:5*21,74) = 725,220312 - zaokr. 725,22
    Kedze prac. pomer trval viac ako 5 ale menej ako 10 rokov (materska aj rodicovska sa pocita do vykonu prace????) tak ma narok na trojnasobok
    725,22 *3 = 2175,66 Eur
    ivka70 Vyzera to byt ok. Rovnakym priemerom jej preplatis dovolenku, ktora jej ostala (vznikla aj pocas MD).
    janulka5595 Dakujem Ivka. V roku, v ktorom nastupovala na MD (od augusta), tak mala celorocny narok na dovolenku, ale kedze sla na MD a ta sa povazuje za vykon prace, tak si dovolenku celorocnu vycerpala este pred nastupom na MD. Do noveho roka potiahla par dni MD ale uz to nebolo 60 dni aby splnila celorocny narok. Ma tam na MD len 55 dni a potom RD.

    Potom jej za tych 55 dni pripada 2/12 rocneho naroku na MD? Tie jej preplatime. Ak uvazujem spravne... bola som, v tom ze narok na D nebude mat.
    ivka70 Ano, ak na MD "odpracovala" 55 dni (pocitala si spravne? - aj sviatky? ak chces, daj datum, dokedy trvala MD, spocitame, lebo t mi vychadza, len ak MD xacala nz zaciatku augusta, nie velmi neskor), tak ma narok na dovolenku za odpracovane dni - na 2/12 rocneho naroku, tie jej preplatite
    janulka5595 Dni som pocitala kalendarne, vratane sviatkov.

    Skor ma trapi teraz to, ze za ten rok kde mala 55 dni MD sme jej neupravovali dov. narok automaticky to bola nula....

    nebola ani na zozname nevycerpanej dovolenky ku koncu toho roka a tym padom ani v uctovnej zavierke...

    Vies mi poradit, ako napravit chybu? Ci dam dovolenku ako za rok 2021?? Aby som nemusela otvarat ten rok a podavat dodatocnu uctovnu zavierku.....
      zbaliť

    Odstupne po materskej dovolenke

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.